Dünyanın en çok film üreten, eğlenceli, kıpır kıpır ülkesi kuşkusuz Hindistan. Bollywood’un ünü dünyaya yayılan yakışıklı aktörü ise Aamir Khan. Sadece oyunculuğuyla değil, senarist ve yönetmenliğiyle de adını epeyce duyurmuş. Popüler olmasının asıl sebebi ise toplumsal sorunları ele alması. Kendisi sadece bir oyuncu değil, aynı zamanda bir aktivist, önemli olaylarla ilgili açık sözlülüğü kendisine duyulan ilgiyi çoğaltıyor. Satyamev Jayate isimli bir program da yapan sanatçı, her hafta farklı bir sorunu ele alıyor.

Peki Aamir Khan kimdir?

1965 yılında Hindistan’da doğan sanatçının babası da film yapımcısıdır. Sinema ile ilk yakın ilişkisini, amcasının 1973 yılında yönetmenliğini yaptığı “Yaadon Ki Baaraat” filminde oynamasıyla kurdu diyebiliriz. İlk başarısı 1988 yılında Qayamat Se Qayamat Tak ile oldu. Ulusal Film Ödülü‘nü (Özel Jüri Ödülü) aldı. Sonrasında Lagaan filmiyle Oscar‘a aday oldu. Evli ve 3 çocuk babası olan oyuncu 53 yaşında olmasına rağmen filmleri için geçirdiği değişikliklerle bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Bir röportajında “Aktör olarak bir karakteri iyi tasvir etmek benim sorumluluğumdadır. Öyleyse, bunun için ne gerekiyorsa yaparım.” demiş. Değişimini ve toplumsal sorunlara karşı yaklaşımını görebileceğimiz 5 filme göz atalım.

1- 3 Idiots (2009)

Yönetmenliğini Rajkumar Hirani’nin yaptığı film, eğitim sistemine eleştirel bir bakış sunuyor.

2- Taare Zameen par (2007)

Film, disleksi olan bir çocuğun hayata dair zevk aldığı şeylerden yavaş yavaş uzaklaşmasını ve başından geçen olayları anlatıyor.

3- Lagaan (2001)

İngiliz sömürgesi zamanında, toprak yeterli yağışı almadığı için gereken verginin ödenememesi üzerine yaşanan olayları anlatan film, eğlendirici üslubuyla dikkat çekiyor.

4- PK (2014)

Bir çok eleştirel bakışı bünyesine sığdıran film de; inançlar, aşk ve aidiyet kavramlarını sorguluyoruz.

5- Dangal (2016)

Dangal, Hindistan’da güreş yarışı anlamına geliyor. Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yapılan film, bir babanın iki kızına güreş öğretmesini anlatıyor.

İyi Seyirler.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here