Counterpoint Research adlı şirketin yayınladığı bilgilere göre 2018 yılının 3. çeyreğindeki telefon satış oranları kıta kıta şu şekilde:

Asya: Asya pazarında durum epey rekabetli ilk 5 şirket arasında çok küçük farklar bulunuyor. İlk sırayı %16 ile Oppo alıyor ama hemen ardından %15 ile Oppo’yu Huawei(Honor dahil) ve Vivo takip ediyor. %14 ile Xiaomi 4. sırada kendine yer bulurken 5. sıra ise %10 ile Samsung’a kalmış durumda.

Kuzey Amerika: Kuzey Amerika pazarında ise sıralamanın zirvesinde %39 ile Apple yer alıyor onu %26 ile Samsung takip ediyor. 3. Sırada ise %17 ile LG yer alıyor. LG’yi %8 ile Lenovo(Motorola dahil) takip ediyor. Ve listenin son sırasında %5 ile Alcatel yer alıyor.

Avrupa: Avrupa pazarına geldiğimizde ise liderliği %31 ile Samsung almış durumda 2. sırada ise %22 ile Huawei takip ediyor. 3. sırada %19 ile Apple yer alıyor. Apple’ı %4 ile Xiaomi takip ediyor ve 5. sırada %2 ile Alcatel yer alıyor.

Orta ve Güney Amerika: Orta ve Güney Amerika tarafında ise Samsung %37 ile açık ara lider durumda. Samsung’u %15 ile Lenovo takip ediyor. Lenovo’nun ardından %13 ile Huawei geliyor. 4. sırada %6 ile LG takip ediyor ve listenin 5. sırasında %4 ile Apple yer alıyor.

Orta Doğu ve Afrika: Türkiye’nin de dahil olduğu Orta Doğu ve Afrika bölgesinde ise Samsung %25 ile açık ara lider durumda. Samsung’u %11 ile Huawei takip ediyor. 3. Sırada %9 ile Tecno adlı bir şirket yer alıyor. 4. sırada ise %7 ile iTel adlı bir şirket bulunuyor. 5. sırada ise %5 ile Apple yer alıyor.

Kaynak: https://www.counterpointresearch.com/infographic-q3-2018-mobile-market-monitor/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here