Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Queen, denilince müzik sahnesinde akla birçok şey gelir. Simgeleşmiş şarkılar, içinde birçok kültürü barındıran yaklaşımlar ve androjen bir duruş…

Open your eyes, Look up to the skies and see,

I’m just a poor boy, I need no sympathy,

Because I’m sympathy

-Bohemian Rhapsody şarkısından

Queen bu sefer şarkısıyla aynı adı taşıyan Bohemian Rhapsody biyografi filmi ile karşımıza çıkıyor. Aslında bu müzik sahnesinde oldukça alışkın olduğumuz bir girişim. Müzikalitenin zamansızlığını gözler önüne seren bir tarafı da mevcut. Sanatçıların vefatından sonra ortaya çıkan kayıtları işlediğimiz yazımız için sizi şöyle alalım.

Dikkatinizi fazla dağıtmadan devam edelim. Ülkemizde oldukça yoğun katılımla gerçekleşen galasından sonra, tüm Queen hayranları ile buluşacak filmin künyesine göz gezdirmekte fayda var. Aslında film sadece grubun hayranları tarafından değil, müzikal bir seyri beyaz perde de görmekten hoşlanan kimseler içinde ilgi odağı olacağa benziyor.

Filmin prodüktörlerinden Graham King, müzikal dalında Altın Küre kazanmış bir isim; görevi paylaştığı Jim Beach ise en iyi uzun müzik videosu dalında Grammy ödüllü bir film yapımcısı. Bir diğer isim ise beyaz perdenin ağır toplarından olan Robert De Niro. Bohemian Rhapsody’nin hikayesi BAFTA ödüllü roman ve film yazarı Anthony McCarten tarafından yazıldı. Filmin hikayesinin aslına sadık kalınması için yaratım sürecinde grubun kurucularından olan Brian May ve davulcu Roger Taylor oluşumun bir parçası olarak yer aldı.

Filmin yönetmen koltuğunda Bryan Singer oturuyor. Künyede göstereceği performansı açısından merak uyandıran Emmy ödüllü Rami MalekFreddie Mercury‘i canlandıran isimlerden biri.

Filmde 1985 yılında Midge Ure tarafından organize edilen Live Aid adlı kültürel etkinlik kapsamında gerçekleşen Queen performansına oldukça geniş yer verilmiş. Kurgu Freedy Mercury’nin ağırlaşan hastalığına meydan okuyarak rock müzik kültürüne miras bıraktığı bu performansın ekseninde birleşiyor.

Filmin prodüktörlerinden biri olan Graham King “Film onların hayat hikayelerini anlatıyor ve kimse bunu onlardan daha iyi bilmez. Pek çok kitap, dergi ve makale okuyabilir, çok sayıda video ve röportajı izleyebilirsiniz ancak bu insanlarla oturduğunuzda, bugün bulamadığınız Freddie hakkındaki gerçekleri anlatabilirsiniz. Bu benim için çok önemliydi. Her şey doğru olana kadar filmi yapmamamız gerektiğini hissettik; hikaye, oyuncular her şey yerine oturmak zorundaydı. Benim için en alt nokta, herkesin hikaye anlatımından ve dünya çapında gösterilecek olan hayat hikayeleri hakkında bir filmden gurur duymasıydı.” açıklamasını yaptı. Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere Queen ruhuna özgü dokuların aktarılması için ciddi çaba sarf edilmiş.

Muhteşem Soundtrack playlisti ile sizi baş başa bırakalım. Ruhunuzu doyuracak bir deneyim olsun.

 

 

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here