Kpop denilince aklımıza gelen tek şey müzik değil. Öyle müzik videoları çekip öyle sahne şovları hazırlıyorlar ki bunların bir parçası olarak Kpop modası da artık insanların stillerine ilham veriyor. Kpop sanatçılarının, hem şarkılarını bize ulaştırırken hem de günlük hayatlarındaki tarzlarının bizleri etkilediği anlardan işte sadece bazıları!

Geçtiğimiz moda haftalarında BlackPink üyeleri Londra ve Paris’teki moda haftalarını ele geçirdi. Rapçi, şarkıcı ve Chanel marka elçisi Jennie the Grand Palais’de Virginie Viard için desteğini gösterirken mom jeanle mor bir hırkayla bebek mavisi kurdeleli bir üst giydi. Hedi Slimane‘in Paris’teki Celine S/S 2020 defilesinde ise bütün gözler beyaz boğazlı bir kazakla simli uzun siyah bir etek giyen Lisa Manoban‘ın üzerindeydi. Lisa siyah bir çanta takıyor ve 70’lerden esinlenilmiş bir bot giyiyordu. Daha defileye gitmeden Twitter’da konuşulmaya başlanan Rose, Anthony Vaccarello‘nun Saint Laurent defilesinin havalı, şık, seksi tarzına uygun olarak parlak, siyah bir elbiseyi zarif siyah topuklularla kombinlemişti. Jiso ise bu sırada Riccardo Tisci‘nin Burberry için hazırladığı defilesindeydi. Jiso, Londra’daki defilede Tisci’nin 2019 koleksiyonundan ekose takımını incili topukluları ve Lola Burberry çantasıyla giydi.

ATEEZ‘in Say My Name şarkısında nötr ve yumuşak renk tonlarıyla nasıl mükemmel bir sonbahar kombini yapabileceğimize şahit oluyoruz. ATEEZ’in stilisti kat kat giyinme modasını kesinlikle ustalıkla kullanıyor.

Kpop’ta çokça modern tarz görsek de ara ara geleneksel stilleri de görmek mümkün. VIXX Shangri-La videosunda Kore’nin geleneksel elbisesi “hanbok“u şık modern bir dokunuşla muazzam bir şekilde kullanıyor.

Deriler, tüller, danteller ve daha da fazlasıyla Monsta X‘in 7 üyesi de her zaman seksi ve cesur tarzlarıyla dikkat çekti. Rapçileri I.M bu konuda “Bütün bunları giymek sadece konseptle alakalı, biz dinleyenlere en önemli şeyi göstermek istiyoruz. Utanmıyoruz. Deri vücut kemerleri ve vücut zincirleri gibi birçok seksi parça kullanmışlığımız var.” diyor. Zaten modada cinsiyetsizliği destekleyen üyeleri Wonho da ilginç kıyafetler tasarlamak konusunda oldukça iyi. Grup geçen sene gerçekleşen dünya turunda 500.000 Swarovski kristaliyle elde hazırlanan özel takımlarını üzerlerinde taşıdı.

Modaya geldiğinde oldukça cesur renk ve desen seçimleri yapan BTS‘in Idol isimli müzik videosunda gözlerimiz animasyonların yanında canlı renklerdeki desenlere de doyuyor. Klip modernize edilmiş hanboklardan rengarenk takımlara birçok tarzı eğlenceli bir şekilde bir arada bulunduruyor. BTS zaten birine yakışacağını tahmin bile etmediğiniz renkli, desenli, çılgın takımları, kombinleri taşımak konusunda bir harika!

Baz Lurhmann’ın Romeo ve Juliet’inin Gucci’yle bir araya geldiğini düşünün, işte Super Junior‘ın müzik videosu Lo Siento’daki kültür çakışması ancak böyle anlatılabilir. 70’lerden esinlenilmiş görüntüler, renkli takım elbiseler, çılgın desenler ve çiçek baskılarıyla birçok tarzdan yararlanmış müzik videosu, aynı zamanda oldukça cinsiyetten bağımsız ve cesurdu. Grubun üyesi Heechul‘ın yeşil ipek gömleğiyle yılan deseni baskılı pantolonu ise bu videonun en göze çarpan kombini olabilir.
Kpop’un en ikonik şarkılarından ve müzik videolarından olan Big Bang‘in Bang Bang Bang’i moda için de görsel bir şölendi. G-Dragon kırmızı deri dar pantolonu ve parlak kırmızı büyük beden ceketiyle her kıyafeti nasıl da kendine yakıştırabileceğini gösteriyordu. Klip boyunca her üyenin kendine özgü cesur kıyafet kombinleri göze çarpıyordu.

Zaten uzun süre trend şarkılardan olan Red Velvet‘ten Bad Boy da kötü çocuklarla nasıl baş edileceği hakkında şarkı söylerken müzik videosunda ve şarkının tanıtımı boyunca çok havalı kıyafetler giydiler. Üyeler spor elbiseler, Fenty Puma dantelli çoraplar ve örgü kısa üstlerle sokak giyimine ilham verecek spor ve seksi birçok kombin kullandı.

EXID‘in Lady şarkısının klibi ise tamamen 90’lardan esinlenilmişti. Video milenyum öncesinden şu sıralar günümüze uyarlamaya çalışılan görüntülerle doluydu. Üyeler, dönemin trendlerini kot tulumlarla, renk bloklu rüzgarlıklarla ve klasik Timberland botlarla güzel bir şekilde kullanıyor. Versace ve Burberry gibi markalardan parçalar bulunan müzik videosu bize 90’lar tarzlarını nasıl da bugünlerde kullanabileceğimize dair ilham veriyor.

 

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here