Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Karışık bilim kurgu hikayesi ve güçlü melodisi ile Iron Man, İngiliz rock grubu Black Sabbath’ın en önemli parçalarından biri haline geldi. İsminden ötürü her ne kadar Marvel karakteri Iron Man ile doğrudan bir ilişkisi olduğu düşünülse de bu doğru değil.

Hem ismi hem de Iron Man serisinin ilk filminde kullanılması, şarkının Marvel’ın ikonik karakterlerinden olan Iron Man’den esinlenildiği söylentilerine neden oldu. Fakat grubun bas gitaristi ve aynı zamanda da söz yazarı olan Geezer Butler, şarkıyı yazarken Iron Man’den haberdar olmadığını söylüyor. Geezer’ın söylediğine göre ailesi çocukken ona Amerikan çizgi romanlarını okumayı yasaklamış. Çizgi roman denilince sadece İskoç Beano ve İngiliz Dandy’i okuduğunu söyleyen Geezer, Amerikan çizgi roman karakterlerinden sadece Batman ve Superman’i bildiğini belirtiyor.

Peki Iron Man şarkısının hikayesi ne? Şarkının ilk ortaya çıkış fikri grubun solisti Ozzy Osbourne’a dayanıyor. Geezer’ın söylediğine göre, Ozzy ona neden Iron Man ya da Iron Bloke adında bir şarkı yazmadıklarını sormuş. Bunun üzerine Geezer’ın aklına bir sürü metali bilim kurgu hikayesi içerisine aktarmak gelmiş ve şarkının sözleri bu şekilde ortaya çıkmış.

Şarkının hikayesi oldukça karışık. Geleceğe giden bir adamın kıyamete tanıklık etmesiyle başlayan hikaye, adamın kendi zamanına geri dönüp sahte bir manyetik alanla karşılaşmasıyla devam eder. Bu manyetik alan adamı çelikten, sessiz bir yaratığa dönüştürür. Konuşamayan bir yaratık haline gelen adam, yine de insanları dünyanın sonunun yaklaştığı konusunda uyarmaya çalışır. Fakat insanlar adamın uyarılarını anlamadığı gibi bir de onun kusurlarıyla dalga geçerler. Bunun üzerine kızgınlık ve acıyla dolan adam, insanları kıyamet için uyarırken kendisi büyük bir yıkıma ve kıyamete neden olur. Böylece kahraman olacakken kötü adam haline gelir.

Sözleri yazdığı dönemde bilim kurguya meraklı olduğunu söyleyen Geezer, o dönemlerde uzay temasının pek çok yerde hakim olduğunu ve kendisinin de bu temadan oldukça etkilendiğini belirtiyor. Bir adamın aniden metale dönüşmesinin ilgi çekici olduğunu söyleyen müzisyen, metale dönse de halen insan beynine sahip olan ve insanlara yardım etmek isteyen bir adamın, karşılaştığı kötü tepkiler sonucu hayal kırıklığına uğramasını ve bunun üzerine yıkıma sebep olmasını acı bir yardım çığlığı olarak yorumluyor.

Bilim kurgu ögelerini gerçekliğe ve modern dünyaya dahil etmeyi amaçladığını söyleyen Geezer, hikayeye bu sebeple savaş ve politikayı da kattığını söylüyor. Ayrıca yazdığı dönemde oldukça popüler olmaya başlayan kirlilik konusu da müzisyenin düşüncelerini oldukça etkilemiş.

Grubun bateristi Bill Ward ise şarkının müzikal yönden, grubun bu zamana kadar yaptığı işlerden farklı olduğunu belirtiyor. Ward’a göre şarkı grup için oldukça özel bir niteliğe sahip. Şarkının uğursuz başlangıcını ilginç bir şeylerin habercisi olarak niteleyen Ward, şarkı için stüdyoya girmenin kendisi için bir mücadele olduğunu söylüyor. Ayrıca Ward, her bateristin şarkıyı çalmayı hayal edebileceğini de ekliyor.

Ward, şarkının stüdyo evresinin teknik sebeplerden ötürü zorlu olduğundan bahsediyor. Ward’ın belirttiğine göre stüdyoda kullandıkları mikrofonların ses derinliğini ve seviyesini yakalama konusunda sorunlu olmaları, grubun şarkıyı daha yüksek bir şekilde çalmasına yol açmış. Daha sonra şarkının bu yüksekliğe ihtiyacı olduğunu fark etmişler. Ancak bu, yapımcı Rodger Bain ve Tom Allom’un şarkı üzerinde çalışmasını zorlu hale getirmiş. Zorlu koşullara rağmen ikili oldukça mükemmel iş çıkarmışlar. Ward’a göre günümüzde şarkı için uygun sesi elde etmek daha kolay çünkü gelişen teknolojinin varlığı buna olanak sağlıyor.

Yıllar geçtikçe Iron Man şarkısı, Black Sabbath’ın en temel taşlarından biri haline geldi. Aynı zamanda şarkı, metal tarihinin en önemli eserlerinden biri olarak gösterildi. Şarkının yazarı olan Geezer Butler’a göre ise Iron Man, Black Sabbath grubunu özel yapan bir şarkı. Geezer, şarkının basit fakat aynı zamanda büyük bir derinliğe sahip olduğunu belirtirken yaptıkları işin son derece gurur verici olduğunu da eklemeyi unutmuyor.

2008 yılında şarkının Marvel’ın Iron Man filminde kullanılması hem şarkıyı tekrar gündeme getirmiş hem de şarkının yazarı Geezer Butler’ı çok sevindirmiş. Marvel’ın şarkıyı Iron Man filminde kullanması Butler’a göre şarkının içerdiği büyük anlamı tekrar ortaya çıkarmış. Aynı şekilde şarkının çocukların çok sevdiği süper kahramanlardan olan Iron Man filminde kullanılması, yazıldığı dönemden yıllar sonra yeni nesillere ulaşmasını da sağlıyor. Bu sayede yeni nesil, Black Sabbath varlığı hakkında bilgi sahibi oluyor.

Black Sabbath Iron Man‘i single olarak 1971’de yayınladı. Amerika’da 52. sıraya kadar ulaşan şarkı, grubun doğum yeri İngiltere’de ise çok büyük bir etkiye sahip olamadı. Ayrıca şarkının yeni versiyonu 2000 yılında çıkan Black Sabbath Reunion albümünde de yer aldı ve çıktığı sene En İyi Metal Performansı Grammy Ödülü’nün sahibi oldu. Iron Man gibi pek çok filmde de yer alan parça aynı zamanda aralarında Marilyn Manson, Alice in Chains ve Offspring gibi gruplar tarafından da  yeniden yorumlandı.

Kaynak: 1,

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here