2018 yılında belki de en çok adınız duyduğumuz süper kahraman Black Panther oldu. Kendisini önce ilk solo filmiyle izlememizin ardından Infinity War’da da gördük. Her ne kadar “Black Panther” çok ses getirmiş bir film olsa da eminiz ki hala T’Challa’yı çok iyi tanımayanlar vardır. Avengers: Endgame öncesi Black Panther’ın kim olduğu sorusunun cevabını hep birlikte arayalım.

Black Panther, 1966 yılında çok yakın bir zaman önce kaybettiğimiz “dahi” olarak nitelendirebileceğimiz Stan Lee ve Marvel için çok değerli işlere imza atmış Jack Kirby tarafından yaratıldı. Kendisini ilk kez Fantastic Four ekibinin yanında gördük. Fakat daha sonra Black Panther, kendisine ait bir çizgi roman serisi elde etmesiyle birlikte Amerika’nın ilk siyahi süper kahramanı oldu.

Aslında Black Panther’ın çok klasik bir öyküsü var fakat Afrika kökenli olması onu oldukça özel kılıyor. T’Challa, Babası T’Chaka‘nın ölümünün ardından Wakanda kralı olarak tahta geçiyor doğal olarak da yeni “Black Panther” oluyor. Fakat aslında Wakanda’nın doğal olarak da T’Challa’nın tüm dünyadan gizlediği çok önemli bir sırları var o da Vibranyum.

Vibranyum, aslında Captain America’nın kalkanından aşina olduğumuz bir metal. Fakat bu metalin esas kaynağı Wakanda’da bulunuyor. Black Panther’in “kostümü” de tamamen bu metalden oluşuyor. Oldukça nadir ve kıymetli bir metal olan Vibranyum olmasa Wakanda olmazdı diyebiliriz.

T’Challa’nın orijin hikayesinde aslında akademik olarak da çok başarılı biri olduğunu görmek mümkün. Eğitimi için sık sık Avrupa ve Amerika’ya seyahat eden kahramanımız, Oxford’da fizik üzerine master yapmış. Ayrıca kabilesine layık olup iyi bir savaşçı olabilmek için de birçok farklı sportif faaliyete dahil olmuş.

Sinema perdesinde ilk olarak 2016 yılında Captain America: Civil War filmiyle izlediğim Black Panther o zaman daha henüz tam olarak bir Avengers üyesi sayılmazdı. Fakat şu an kendisinden en önemli Avengers üyelerinden birisi olarak bahsedebiliriz.

Fakat Black Panther, Avengers üyesi olması dışında aslında ülkesi için her şeyi göze alabilecek gerekirse kanının son damlasına kadar savaşabilecek bir karakter. Kendisinden her ne kadar “süper kahraman” sıfatıyla bahsediyor olsak da aslında gerçek bir “savaşçı” olduğunu hatırlatmamız gerek.

Black Panther, her ne kadar Amerika’da çok sevilen bir karakter olsa da ülkemizde son dönemdeki aşırı popülaritesi yüzünden ülkemizde pek de sevilmeyen bir karakter haline geldi. Yaşadığımız toplumun içerisinde çok fazla Afrika kökenli insan yaşamadığı için Black Panther’ın öyküsünün bu kadar gündemde olması bize “abartı” gelebilir. Fakat T’Challa siyahi insanlar için farklı bir umut ve güç kaynağı. Ayrıca Marvel Evreni için de oldukça değerli bir karakter. Kendisini her yerde görmekten sıkılmış olsanız da unutmayın kendisi Wakanda’nın kralı ve normalden biraz daha fazla ilgiyi gerçekten hak ediyor.

Wakanda forever!

Kaynak 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here