Black Mirror’ın yeni çıkan bölümü izleyenlerin de bildiği üzere seçimlere dayalıydı. Bölüm devam ederken izleyicinin karşısına iki tane seçenek çıkıyor, izleyici hangisini seçerse karakter onu yapıyor ve gidişat o seçime göre belirleniyor. Daha detaylı bilgi için şu yazımıza bakabilirsiniz. Eğer hikayeye yön verme hissiyatı hoşunuza gittiyse buyrun sizin için 8 tane bu türde oyun derledik.

8: Ken Follett’s The Pillars of the Earth

Bir Katedralin Öyküsü isimli romandan uyarlama bu oyunda 12. yy İngiltere’sinde iyice ağırlaşan kilise yönetimi, insanları din yoluyla sömürüyordur. Bir yandan da taht savaşları sürüyordur biz de bu şiddetli ortamda minik bir kasabadaki katedralin öyküsünü oynuyoruz. Oyunda üç farklı karakterle oynayabiliyoruz ki bu tür oyunlarda pek görülmeyen bir özelliktir. Harika hikaye anlatımını bir o kadar da güzel müziklerle destekliyor bu oyun. Romandan uyarlama olmasını da çok iyi yedirmişler oyunun içine, sanki bir kitabın içindeymişsiniz hissi yaratıyor. Türkçe altyazısı da mevcut olan bu oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

7: Beyond Two Souls

Quantic Dream’in 2013 senesinde çıkardığı bu oyun oldukça beğenilmişti. Birtakım psişik güçlere sahip olan Ellen Page karakterini oynuyoruz bu oyunda. Müziklerinden sorumlu ismin Hans Zimmer olması da ayrı bir güzel. Orijinal ve iyi bir hikayeye sahip fakat karakterler için aynı şeyi söyleyemem. Yine de interaktif oyun kategorisinde güzel bir oyun. Playstation 3 ve sahibiyseniz denemenizde fayda var.

6: Wolf Among Us

Bu sene iflasını açıklayan Telltale Games’in 2013 senesinde çıkardığı bu oyunda Kırmızı Başlıklı Kız masalından tanıdığımız kötü kurt başrolde ayrıca farklı farklı masallardan tanıdığımız karakterler de yer alıyor. “Gerçek dünyada yaşasalardı ne olurdu?” sorusunu cevaplıyor bu oyun. Bence oyunun en öne çıkan özellikleri diyaloglar ve seslendirme. Hikayesine ne iyi kötü diyebilirim fakat oynaması oldukça keyifli. Şans vermenizi tavsiye ederim, Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

5: Fahrenheit: Indigo Prophecy Remastered

İlk oyunu 2005’te çıkmıştı Fahrenheit’ın. 2015’te Quantic Dream tarafından remastered sürümü Steam’e çıktı. Akıcı senaryosuyla, iyi karakterleriyle hoş bir oyun. Hikayenin bazı bölümlerinde karşımıza çıkan mini oyunlar da ayrı bir dinamizm katıyor. Grafikleri 2005 yılına göre iyi sayılabilir tabii fakat bu zamanda pek de iç açıcı değil. Yine de grafiğe takmayın derim çünkü çok iyi bir hikayesi var. Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

4: Detroit: Become Human

2018’in en iyi oyunlarından biri olan Detroit: Become Human yine Quantic Dream tarafından geliştirildi. Günümüz grafiklerine çok iyi uyan oyunda birbirinden farklı karakterleri yönetmek iyi bir deneyim. Seçimlere gerçekten önem verilmesi ve karakter dramalarını iyi yansıtması oyunun öne çıkan özelliklerinden. Hikaye konusunda ben pek tatmin olmadım, ne kadar iyi başlasa da sona doğru etkileyiciliğini kaybetti, fakat oynaması oldukça keyifli. Playstation 4 sahibiyseniz bu oyunu kaçırmayın.

3: Until Dawn

Suppermasive Games tarafından Playstation 4’e özel çıkan bu oyun 2015’in en iyi oyunlar listesine girmişti. Korku temasını oldukça etkili hissettirmesi, iyi karakterleri ve karanlık atmosferi öne çıkan özelliklerden. Bu iyi özellikleri güzel müzikler ve harika hikaye destekliyor. Klasik Amerikan korku filmlerindeki gibi bir grup gencin korku dolu zamanlarını oynuyoruz bu oyunda.

2: Tales From Borderlands

Diğer Telltale oyunlarına nazaran pek bilinmeyen bu oyun, bence aralarında en iyisi. Borderlands markasına çok aşina olmadığım bir dönemde oynamıştım fakat o dünyayı çok iyi yansıtması, harika karakterleri, çok iyi hikayesi ve esprili anlatımıyla beni oldukça sevdirdi kendine. Bu oyundan sonra diğer Borderlands oyunlarını da oynadım. Oldukça keyifli olan bu oyunu şiddetle tavsiye ederim, bu da Steam sayfası.

1: Heavy Rain

David Cage’in bence yazdığı en iyi hikayedir Heavy Rain. 2010’da yine Quantic Dream tarafından çıkarılmış bu oyun beni oldukça etkilemişti. Hikayenin atmosferi, müzikler, karakterler, hikaye, seçimler her özelliğiyle bir başyapıt bu oyun. Kontroller yönünden sıkıntı yaşatabilir evet ama malum 2010 senesi. Playstation 3 ve 4 sahibiyseniz şiddetle tavsiye ederim.

BONUS: Minecraft: Story Mode

Netflix, interaktif film türüne Black Mirror ile başlamadı. Ondan önce aslında bir oyun Minecraft: Story Mode’u animasyon olarak yayınladı. Yine aynı sistem, animasyon oynarken bir yerde karşınıza iki seçenek çıkıyor ve hikaye seçtiğiniz seçeneğe göre şekil alıyor. Hikayesi pek tatmin edici olmasa da Netflix üyesiyseniz deneyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here