Netflix’in en önemli dizilerinden biri olan Black Mirror 4. sezonuyla nihayet geri döndü! Bu arada hala Black Mirror dizisini izleyip izlememek konusunda kararsızsanız Black Mirror İzlemek İçin 10 Neden isimli yazımıza göz atarak izlemek için bir neden bulabilirsiniz. 29 Aralık itibariyle yeni sezonunun tüm bölümleri Netflix’te yayınlanan dizinin “Hang the DJ” isimli dördüncü bölümünü sizler için inceledik. Yazıya geçmeden hatırlatalım: Bu yazı bolca spoiler içermektedir. Keyifli okumalar!

Sisteme Katıl

Sezonun en farklı ve Black Mirror’ın tarzından en uzak olan bölümü Hang the DJ genel olarak sistem eleştirisinden çok “aşk” konusu üzerine yoğunlaşmış bir bölüm. Hang the DJ’de Yine bir distopya işlenmiş fakat geçtiğimiz sezonlarda olduğu gibi karanlık bir bölümden çok daha sakin bir bölümdü diyebiliriz. Bu bölüm “Tinder” gibi insanların tanışmasına vesile olan uygulamalar ne kadar geliştirilebilir veya bu tarz “arkadaşlık” uygulamaları ”gerçekten gerekli mi, sahiden faydalı oluyor mu?” gibi sorulara cevap aranan bir bölüm olmuş.

Eğer bizim gibi uzun zamandır Black Mirror izlemiyorsanız ve dizinin atmosferine hemen ayak uyduramayacağınızı düşünüyorsanız, dizinin yeni sezonunu izlemeye bu bölümden başlayabilirsiniz.

Bölümü kısaca özetleyecek olursak: İnsanların birbirleriyle tanışıp bir ilişkiye başlamalarını sağlayan bir program var. Bu program öyle detaylı bir program ki sistemde eşleşeceğiniz kişinin yalnızca kim olduğuna karar vermekle kalmıyor aynı zamanda o kişiyle ne kadar süre vakit geçireceğinize bile karar veriyor! Hal böyle olunca herkes oldukça fazla deneyime sahip oluyor ve bu deneyimler sonucunda “sistem” sizin için en doğru insanı belirliyor ve o kişiyle evleniyor, sonsuza kadar mutlu yaşıyorsunuz.

 

Zaman Kavramının Anlamsızlığı

Bu ilişki sistemi Frank ve Amy karakterleri üzerinden bizlere anlatılıyor. Unutmadan geçemeyelim sistem mükemmel insanı bulmanız konusunda oldukça başarılı! Yüzde 99.8 ihtimalle sistemin sizin için en sonunda seçtiği kişi hayatınızın aşkı, gerçekten ihtimal oranı yüzde 99.8 bu rakamı unutmayın.

Frank ve Amy için birbirlerinin ilk aşkı diyebiliriz, yani sisteme ilk kez dahil olup birileriyle eşleşiyorlar. Fakat ne yazıkki bu eşleşme oldukça kısa sürüyor. 12 saat sonunda birbirlerinden ayrılan Frank ve Amy bu duruma oldukça üzülüyorlar fakat 12 saatin ardından sistem onları başkalarıyla eşleştiriyor. Frank’in yeni eşleşmesi tam 1 yıl sürüyor ve eşleştiği insanla birbirlerine hiç ama hiç uymuyorlar. Amy’nin yeni eşleşmesi ise 9 ay sürüyor ve her ne kadar başlarda her şey yolunda gitse de Amy de Frank gibi eşleştiği kişiyle uyumlu olmadığını düşünüyor. Amy’nin eşleşmesi Frank’ten önce bitiyor ve bu 9 aylık sürecin ardından yaklaşık 10 tane kadar 36 saatlik eşleşmeler yaşıyor. Doğal olarak sürekli başka bir insanla yoluna devam etmek Amy’i yoruyor. Bu süreçte Frank ve Amy birbirlerini oldukça özlüyorlar ama sistem yüzünden bir araya gelemiyorlar.

Son Pişmanlık Neye Yarar?

Fakat bir yılın ardından sistem Frank ve Amy’i yeniden eşleştiriyor. Kısa süreli ilişkilerden sıkılan Amy, Frank ile olan eşleşmesinin süresinin ne kadar olacağını bilmek istemiyor haliyle. Bu yüzden Frank’ten süreye bakmaması konusunda kendisine bir söz vermesini istiyor. Frank’te Amy’e söz veriyor ama kanında biraz “meraklı Melahatlik” olacakki sözünde duramıyor. Sistemi programlayan insanlarda anlaşılan bu sistemi programlarken Müslüm Gürses dinlemişler. Frank ne zaman bir soru sorsa konuyu “son pişmanlık neye yarar, her şeyin bir nedeni var”a getiriyorlar. Frank tek başına Amy ile ne kadar sürelerinin olduğunu öğrendiği için sistem normalde 5 yıl olan sürelerini ceza olsun diye 20 saate indiriyor.

Deja Vu

Frank’in hatası yüzünden ilişkileri bitmiş olsa da Amy’nin Frank’e karşı duyguları bitmiyor. Sistem Frank’i ve Amy’i nihayet “mükemmel eşleriyle” buluşturuyor. Fakat sistem önceden ilişki yaşadığı insanlardan biriyle vedalaşmalarına izin veriyor, elbette bunun da bir nedeni var.

Doğal olarak Frank ve Amy vedalaşmak için birbirlerini seçiyorlar. Fakat Amy bir şey fark ediyor: Aslında bir hayali yaşıyorlar. Bölümün başlarında Frank’in tahmin etmiş olduğu üzere aslında bir simülasyonun içindeler ve bu simülasyondan kaçıyorlar.

998 İhtimal Daha Var O Da Sevmek Mi Dersin?

Yaşadıkları yerden kaçıp duvarları aştıklarında bir insan topluluğuyla karşılaşıyorlar. Yani insan topluluğundan kastımız; kendilerinden 997 tane daha var! 99.8 sayısını unutmayın demiştik. Meğer sistemin özü birbiriyle eşleşen insanların ilişkileri yolunda gidecek mi diye tam 1000 farklı simülasyon deneyi yapılıyormuş. Ve bu deneylerden 998 tanesi başarılı olursa ortaya mükemmel bir ilişki çıkıyormuş.

Geleceğin parlak olmadığının, teknolojinin bizi berbat bir hale getireceğini her seferinde yüzümüze vuran Black Mirror anlaşılan bu düşüncesinden biraz bile olsa uzaklamış! Hang the DJ bölümü, Black Mirror’ın karanlık atmosferini seven izleyiciler için biraz sıkıcı bir bölüm olabilir. Fakat asıl anlatılmak istenen teknoloji tamamen kötü bir şey değil. Yüzde 0.2 gibi küçük bir oran bile olsa teknolojinin bile iyi yönleri vardır.

Başka bir Black Mirror bölümünde görüşmek üzere!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here