Kara Cuma (Black Friday), ABD’de Şükran Günü’nden sonraki gün başlayan, neredeyse tüm mağazaların çok yüksek derecede indirim uyguladığı “alışveriş çılgınlığı” günü.

“Black Friday” teriminin ilk kaydedilen kullanımı tatil alışverişi için değil, finansal kriz içindir.

Black Friday, tarihi olarak insanların düşündüğünden çok daha erken başladı. Şükran Günü, 19. yüzyılın sonlarından bu yana Noel sezonu için gayri resmi bir başlangıçtı. Başkan Lincoln, Şükran Günü tatilini Kasım’ın son perşembe günü olarak belirledi.

1905 yılında, Kanada’daki mağaza Eaton, Toronto’nun şehir merkezindeki caddelerde Santa’ya bir vagon getirerek ilk Şükran Günü geçit töreni yapmaya başladı. 1913’te, sekiz canlı ren geyiği Santa’nın “kızakçı”sını çekti. 1916 yılına gelindiğinde, anaokul karakterlerini temsil eden yedi float, geçit töreninde Santa’ya katıldı.

1939’da -Büyük Bunalım sırasında- Şükran Günü, Kasım ayının beşinci haftasında düşüş yaşadı. Perakendeciler tatil alışveriş sezonu çok kısa olduğu için iflas etmeleri konusunda uyarıldı.

 1941’de kongre karışıklığı sona erdirdi. Şükran Günü’nü ne olursa olsun Kasım ayında dördüncü perşembe yapan bir yasayı geçti.

Neden bu kadar popüler oldu?

Perakendeciler fiyatları indirgeyerek büyük kalabalıklar kazanabileceğini anlamaya başladıklarında, Black Friday, pahalı Noel satışlarından daha tercih edilebilir bir seçenek oldu.

Black Friday uzun bir gün. Birçok perakendeci sabahın erken saatlerinde endişeyle bekleyen insan orduları için dükkanlarını sabah saat 5’te ya da daha erken açıyor. Dükkanlar, çok düşük fiyatlarla alışveriş yapanlar için teşvik etmek amacıyla çok sayıda fırsat yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here