Gizem, dram, bilim kurgu veya aksiyon… Türü ne olursa olsun bazı filmler izleyiciler için dolambaçlı yollar içerir, bazen tünelin sonundaki ışığı görürsünüz, bazen de tünelin ucu hiçbir yere çıkmaz. Tam da o anlarda birlikte izlediğiniz insana veya kendi kendinize ”Ne oldu şimdi? diye sorarsınız, böyle filmlerden hoşlanıyorsanız bu liste tam size göre!

1) Exam (Sınav) 2009

Önünüzde yalnızca tek bir soru ve bu soruya vereceğiniz tek bir cevabınız var. Bu kadar inanılmaz derecede basit bir konusu olan, tek bir mekanda geçen, oyuncu kadrosu iyi olmadığı halde, sizi 101 dakika boyunca tırnaklarımızı kemire kemire düşündürmeye sevk eden bir film. ”Değişik bir konu,enteresan film” gibi iki kelimelik yorumlarla bu filmi özetleyemezsiniz. Ha şunu ilave edelim bu filme verilen puanlar sizi aldatmasın film su gibi akıyor.

IMDb: 6,9           Rotten Tomatoes: %63

2) The Usual Suspects (Olağan Şüpheliler) 1995

Bazı filmler vardır ki finallerinde veya “dönüm noktası” olarak adlandırabileceğimiz kısımlarında ağızlarımız hayretten bir karış açık kalır. Beklemediğiniz bir şeyler olur. Kahramanımız ölür, kahramanımıza ihanet eden kişi tahmin ettiğiniz kişi değildir hatta ve hatta kahramanımız belki bir hayalettir! Ya da film izleyicisini boşluğa atıp yapayalnız bırakır. Usual Suspects tam da böyle bir film, 5 tane dalında uzman suçlu, 27 ceset, 91 milyon dolar ve bir suç lordu. Son zamanların olay adamı Kevin Spacey’nin oyunculuğuna şapka çıkarmalı.  Bu filme karşı bir ön yargınız varsa hemen vazgeçin ve bu filmi izleyin!

IMDb: 8,6            Rotten Tomatoes: %88

3) Se7en (Yedi) 1996

Kurgusu ve atmosferi ile kült filmler sırasında üst sıralarda yer alan ve Oscar kurbanı olup ödül bile alamayan muhteşem filmlerdendir Se7en. Brad Pitt’in devleştiği film de diyebiliriz. Sanırız Morgan Freeman klasından bahsetmeye gerek yok. Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini tanrının görevlisi sayar ve kurbanlarını acımasızca öldürür. Belki de Hollywood’un en karanlık ve kasvetli filmlerinden biri olan Se7en, Fincher’ın akıldan çıkmayan sersemletici finaliyle yıllar geçse de içinizi sinsice kemirmeye devam edecek. Peki ama zamana yenik düşmeyen Se7en’ın finali neden bu kadar etkileyici ve hatırlanmaya değer? Dahası kutunun içinde ne var?

IMDb: 8,6                Rotten Tomatoes: %80

4) Mr. Nobody (Bay Hiçkimse) 2009

Jaco van Dormael’in üçüncü uzun metrajlı filmi, kendi sözleriyle ”Herkesin karşılaşabileceği sonsuz olasılıklar hakkında gerçekten de yüksek bütçeli deneysel bir film.” Başlıkta bahsi geçen Bay Hiçkimse, 2092 yılında dünyada kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Nemo adlı bir adam. Ölüm döşeğindeki Nemo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Annesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda olasılığı doğuracaktır. Ve pek çok gezegen, iki ölüm ve sevilecek kadınlar…

5) The Prestige (Prestij) 2006

Şöhretli olmak için insan nereye kadar gidebilir veya nelerden vazgeçebilir? İllüzyonistliklerini daha ileriye taşımak hatta saplantı haline gelmiş tutkuları ne kadar öteleyebiliriz? Cristopher Nolan’ın yönetmenliğini üstlendiği filmde, başrolde Hugh Jackman, Christian Bale ve Scarlett Johansson gibi ünlü isimleri görmek mümkün Tesla severlere ise David Bowie’den ufak bir sürpriz var.

ABRACADABRA!

IMDb: 8,5              Rotten Tomatoes: %75

6) Vanilla Sky, 2001

Filmin ortalarına doğru keşke başka bir film açsaydım diye düşünürken film bittiğinde bunu düşündüğünüz için pişman olacağınız tipte bir film Vanilla Sky. Filmin ilk başlarında sanki normal sırdan bir aşk filmi izliyor gibi hissetmeniz normal ama biraz ilerleyince ve olaylar karışmaya başlayınca film sizi içine çekiveriyor. Ve o mükemmel finale gelince neden bu kadar beğenildiğini işte o zaman anlıyorsunuz. filmde kimler yok ki; Tom Cruise, Cameron Diaz, Penelope Cruz, Tilda Swinton…

IMDb: 6,9              Rotten Tomatoes: % 42

7) Eyes Wide Shut (Gözleri Tamamen Kapalı) 1999

Stanley Kubrick’in tartışmalar yaratan son filmi, Tom Cruise ve Nicole Kidman gibi oyuncuların kariyerleri için de önemli bir adım. Kısaca konudan bahsetmek gerekirse  evli bir çiftin psiko-seksüel maceralarını; kabuslarla dolu bir hayal alemini ve filmin sonunda aralanacak yüksek gerilimli bir esrar perdesini anlatır Eyes Wide Shut. Kubrick, oyuncuların her hareketini takip ettiği usta çekimler, kullandığı zengin renkler ve çarpıcı görüntülerle, herkesin gözünü sonuna dek açıyor.

IMDb: 7,3           Rotten Tomatoes: %74

No dream is ever just a dream!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here