Bu yazımızda yapımı 632 yıl süren ve Kuzey Avrupa’da bulunan en büyük ibadethane olan Köln Katedrali‘nden ve şehirden bahsedeceğiz.

KÖLN KATEDRALİ

Gotik mimari ile yapılan Köln Katedrali UNESCO’nun Dünya Mirası listesindedir. Temeli 1248’de atılan katedralin yapımı ancak 1880 yılında tamamlanabilmiştir. İnşaatın bu kadar uzun sürmesinin sebepleri arasında yapımının 1473 yılında durması ve 1840lara kadar devam etmemesi ve maddi sıkıntılar vardır. 16. yüzyılda romantizm akımının başlaması ve sonrasında Prusya Kralı’nın yardımı ile yapımı tekrar başlamıştır. Yapımının yüzyıllarca sürmesi nedeniyle katedral, “bitirilemeyen inşaat” ismini almıştır. 1880 yılında inşaatın tamamlanması şehirde milli yardım gibi kutlanmıştır.

Köln Katedrali aynı zamanda Almanya’nın en çok turist çeken yapısıdır, günde ortalama 20 bin kişi bu yapıyı ziyaret etmektedir.

157 metre ile dünyadaki en uzun üçüncü ikiz kuleli yapı

MİMARİ

Gotik tarzının en klasik özelliği yapıların yüksekliği ve sivriliğidir. Bu özellik Tanrı’ya yakınlığı ve sonsuzluğu simgeler. İç mekanda düşsel bir algı yaratmak için vitray camlara da başvurulmuştur.

 

Vitrayların çoğunda İncil’den alınma hikayeler resmedilmiştir. Katedral aynı zamanda hem Ortaçağ’dan hem de Yeniçağ’dan kalma vitraylara ev sahipliği yapmaktadır. 10. yüzyıldan kalma dünyanın en büyük çarmıha gerilmiş İsa Haçı da Köln Katedrali’nde bulunmaktadır. Şehrin merkezinde bulunan Katedrali şehrin herhangi bir noktasından görmek mümkündür. Katedral, II. Dünya Savaşı sırasında 14 kere bombalanmış ve şans eseri çökmemiştir.

Gero Cross

REN NEHRİ

Köln’ü ikiye bölen ve Avrupa’nın en büyük nehirlerinden olan Ren Nehri 1,230 km uzunluğundadır. Nehire kıyısı olan en büyük şehir ise Köln’dür.

Şehrin en meşhur köprülerinden biri Hohenzollern Köprüsü‘dür. Katedrale çıktığından dolayı Katedral Köprüsü olarak da bilinir. Köprüyü ünlü yapan bir başka sebep de köprüye asılmış olan kilitlerdir. Kimisi sevgilisiyle aşkı, kimisi de dostluğu hiç bitmesin diye buraya kilit asmıştır.

Hohenzollern Köprüsü

                                           

KÖLN

Berlin’den sonra en çok Türk’e ev sahipliği yapan Köln, M.Ö 39 yılında Romalılar tarafından kurulmuştur.

Şehirde gezilecek birçok yer arasında Köln Üniversitesi de yer almaktadır. 1388 yılında kurulan üniversite, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir ve 44.000 öğrencisi ile Almanya’nın en büyük okuludur.

Romalılar tarafından kurulduğundan dolayı bu kültüre ait birçok eser barındıran Köln bu eserleri RömischGermanisches Museum‘da (Roma-Germen Müzesi) tutmaktadır.

Bu müzenin hemen yanında bulunan Ludwig Müzesi‘nde ise Avrupa’nın en büyük Picasso koleksiyonu bulunmaktadır. Modern sanat müzesi olan Ludwig Müzesi sürrealist, soyut sanat ve pop sanatlara ev sahipliği yapmaktadır.

Almanca ismi Imhoff-Schokoladenmuseum olan Çikolata Müzesinde ise çikolatanın tarihini, Maya ve Azteklerin çikolatayı nasıl kullandığını, kakaonun nerelerde yetiştiği gibi birçok bilgi öğrenebilir ve tadım yapabilirsiniz.

Son olarak Katedralin yakınında bulunan 111 senelik meşhur restoran bar Früh am Dom‘da şehrin meşhur birası kölsch bier yani Köln birasından tadabilirsiniz. 200 ml bardaklarla size çay servisi yapar gibi bira getireceklerdir.     

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here