Jeff Buckley’in olağanüstü yeteneğini hepimiz biliyoruz. Düşlerini ve hissettiği tüm duyguları dinleyicilerine en iyi şekilde aktarma yeteneğine sahip olan Buckley, sesine yansıttığı duygular ve hepimizin içindeki acılara dokunuşu sayesinde kendimize yakın hissettiğimiz bir sanatçı olarak karşımıza çıkıyor. Forget Her şarkısında kendimizden çok şey bulabilme şansını bizlere veriyor ve biten bir ilişkinin ardından dinlenmesi gerektiğini düşündüğüm bu şarkıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sözleri ve melodisinin sadeliğiyle öne çıkan bu şarkı, Jeff’in aslında bir dışa vurumu ve bir rahatlama çabası olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki Buckley yapısının ve sözlerinin basit olduğu düşüncesi ile şarkının Grace albümünden çıkarılmasını istiyor ama bu şarkı albüme son parça olarak yerleştiriliyor.

”Don’t fool yourself,
 She was heartache from the moment that you met her.”

Forget her, öncelikle biten bir ilişkinin son çırpınışlarını, unutulmayan sevgiye alışılması gerektiğini ve duyguların kabullenilmesi gerektiğini anlatıyor. Kısaca ” Forget Her”, kız arkadaşı onu terk ettikten sonraki hissettiği acıyı anlatıyor. Şarkının klibini ele alırsak eğer; Jeff’ in hareketleri, boşluğa bakışlarındaki o anlam, klipte kullanılan küçük detaylar, trafiğin akması, havanın sürekli değişirken duyguların aynı yerde kalması ve özlemek… klipte fiziksel bir yolculukta gibi gözükse de aslında bu kendine ve kendi iç dünyasına yaptığı bir yolculuk olarak görülüyor. Renkler, sesler, biçimler, her şey orada eşsiz bir uyumluluk içinde bize aktarılıyor. Sevdiği kişiye olan bağlılığını ve ona bir şekilde ihtiyacı olduğunu vurguluyor. İster istemez girilen beklentinin aslında boş bir çaba olduğunu Jeff’in bakışlarında görüyoruz. Dilerseniz şarkının bazı sözlerini inceleyelim;

”While this town is busy sleeping,
All the noise has died away.
I walk the streets to stop my weeping,
‘Cause she’ll never change her ways.”

Burada bahsedilen ve sözlerinden de anladığımız gibi Jeff, acısını ve dikkatini dağıtmak için sabahın erken saatlerinde yalnız başına kendisini sokaklarda yürürken buluyor. Tüm şehrin uyuduğunu ve acısını paylaşabileceği birinin olmamasını sözleriyle vurguluyor. Ve ne yaparsa yapsın, ne derse desin sevdiği kişinin ona gelmeyeceğini ”But she’ll never change her ways’’ sözünden anlayabiliyoruz. Jeff terk edilmenin acısını ve bir şeylerin hep aynı kalacağını çok iyi anlatıyor. Duygularını kelimelere dökerken içindeki hiçbir duyguyu atladığını düşünmüyorum bu şarkıda.

  ”Her love is a rose dead and dying
   dropping her petals and man i know
   all full of wine the world before her
   but sober with no place to go’’

Şarkının bu kısmının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir nevi bu sözler, şarkının özeti gibi. Burada bahsedilen aslında sevdiği kişiyi tanımadan önceki ve tanıdıktan sonraki hayatının kıyaslaması olabilmesini ve ondan önceki dünyanın ”şaraplarla dolu’‘ olduğunu söylerken sevdiğini bir ilaç olarak gördüğünü düşünebiliriz. ’’Ayıkken gidecek bir yer yok” sözü onun öncesinde başıboş hayatının olduğunu ve şimdi onu bulup yani gidebilecek bir yer bulduğunu düşünebiliriz.

Öyle ki, sözlerinin sadeliğiyle öne çıkan bu şarkı aslında bizim duygularımızı, yaşadığımız ve yaşanılan benzer şeylerin dışa vurumunu anlattığı için bizi rahatlatabiliyor. Bazen şarkıların üstünde düşünmek, sanatçıların ruh hallerini anlamak bizlere en büyük teselli olabiliyor. Jeff Buckley’in eşsiz sesi ve müziğe kattığı her duygu bana bunları hissettiriyor. Umarım sizde kendinizden bir şeyler bulabilmişsinizdir.

Kaynak 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here