Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Radiohead şarkılarının altyapıları her çeşitten müzik yapmaya elverecek kadar çok katmanlı ve derin. Bu yüzden her müzisyen Radiohead şarkılarında kendilerinden bir şey görebiliyor. Farklı müzik türlerinden yapılmış coverları şarkıların orijinalleri kadar güzel. Cazdan ninniye, klasik müzikten bağlamaya farklı tarzlarda yapılmış Radiohead coverlarını çok seveceğinizi umuyoruz. Keyifli dinlemeler.

1. Brad Mehldau – Exit Music (Caz Doğaçlama)

Brad Mehldau, klasik müzikten ilham alan, pop ve rock şarkılarını caz müziğin içinde uyumlu bir şekilde birleştiren Amerikalı caz piyanistidir. Kendisi özellikle improvize yeteneğiyle farkını ortaya koymaktadır. Exit Music dışında diğer Radiohead şarkılarının (Knives Out, Everything In Its Place, Paranoid Android) coverları da albümlerinde yer alır.

2. Postmodern Jukebox – No Surprises (1930’s Style Swing)

Postmodern Jukebox, İrlandalı müzisyenlerden oluşan bir cover grubu. Eski veya günümüz şarkılarını kendi “vintage” tarzlarında coverlamalarıyla ünlüler. OK Computer‘ın en güzel şarkılarından biri olan No Surprises, 1930’ların swing jazz yorumu ve Chloe Feoranzo‘nun -en büyük caz vokallerinden biri olan- Billie Holiday’in teknik vokal tarzıyla okumasıyla çok farklı ve şenlendirici bir havaya bürünüyor. Sürpriz var!

3. Weezer – Paranoid Android (Pop-punk cover)

90’ların Amerika’dan çıkan en önemli alternatif rock gruplarından biri olan Weezer’ın punk-pop ve power-pop karışımı Paranoid Android coverı karşınızda! Efsane şarkılardan biri olan Paranoid Android’in farklı bir türden yorumunu duymak istiyorsanız tam size göre bir cover.

4. Bininci Tekil – Present Tense (Bağlama)

Gitar gibi bağlama cover derken haklıydı Bininci Tekil. Brezilya’da ortaya çıkan jazz ve samba karışımı bir tür olan “bossanova” etkisiyle bestelenen Present Tense’in bağlamaya bu kadar yakışacağını tahmin edemezdik. A Moon Shaped Pool‘un en etkileyici şarkılarından biri olan Present Tense’in bu coverını kesinlikle duymalısınız.

5. Break Of Reality – Burn The Witch (Çello)

Üç çello ve bir perkisyondan oluşan Break Of Reality, son zamanlarda ortaya çıkmış en güzel cover gruplarından biri. Yeni nesil Apocalyptica olarak adlandırılan Break Of Reality, albüm versiyonunda yaylıların önemli bir rol oynadığı Burn The Witch şarkısını yeniden yorumluyor. Not olarak “col legno tekniği” olarak adlandırılan kemanın tahtasıyla tellere değdirilerek çalınması şarkının gerilimini arttırıyor ve insanın içine işliyor.

6. Rockabye Baby – Karma Police (Ninni)

Rockabye Baby, günümüzün rock veya pop şarkılarını ninni olarak yorumlayan tatlı bir grup. Karma Police’in Rockabye Baby tarafından yapılan ninni versiyonunu dinlerken siz de bebek gibi beşikte sallanmak isteyebilirsiniz.

7. Hayley Richman – Fake Plastic Trees (Vokal)

Youtube kanalında çok güzel coverları ve güzel besteleri bulunan Hayley Richman’in kadife gibi güzel sesi Radiohead şarkılarını daha da güzelleştiriyor. Şarkıları kendi sesiyle söylerken babası ise şarkıların bütün enstrümantal kayıtlarını tek başına yapıyor.

8. Josh Cohen – Everything In Its Right Place (Piyano)

Josh Cohen, klasik müzik ile Kid A‘in unutulmaz şarkısı Everything In Its Right Place’i birleştirerek ortaya unutulmaz bir piyano dinletisi koyuyor. İlgilenenler için; Josh Cohen, bu yıl çoğu Radiohead şarkısının piyano transkriptlerini topladığı bir kitap çıkaracak.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here