Jeffrey Scott Buckley… Kısa bir yaşam sürse de yaptığı eşsiz cover ve şarkılarıyla kalbimize dokunmuş, aklımıza kazınmış bir müzisyen. 1994’te çıkardığı ilk albümü Grace ile adını duyuran Jeff; Jimmy Page, Robert Plant, Bob Dylan ve Paul McCartney gibi büyük müzisyenlerin takdirini almayı başardı. İkinci albümü My Sweetheart the Drunk üzerinde çalıştığı dönemde, 29 Mayıs 1997’de, henüz 30 yaşındayken Memphis’te  Mississippi Nehri’ne girdi ve akıntıya kapılarak yaşamını yitirdi. Ölümünün ardından demo kayıtlardan oluşan ikinci albümü Sketches for My Sweetheart the Drunk piyasaya sürüldü. Jeff Buckley’e ilham veren albümlerin dijital ortama aktarıldığını da hatırlatalım.

Yaşasaydı bugün 51. yaşını kutlayacak olan Jeff Buckley’nin anısına, onun şarkılarından oluşan bu güzel coverları derledik. Keyifli dinlemeler.

Forget Her

Jeff Buckley’nin Grace albümünü hazırladığı sırada yaptığı bir şarkı olmasına rağmen albümde yer almamış bir teklidir. 2004’te, Grace’in 10. yılında yayımlanan Grace: Legacy Edition’a dâhil edilmiştir.

Jasper Steverlinck’ten dinliyoruz:

Grace

İlk albümün adını aldığı Grace, albümde Mojo Pin’in ardında, ikinci sırada yer alıyor.

Samantha Walton & Andy Walton’ın bu coverı bizce çok güzel olmuş.

The Wet Darlings’in canlı performansı da hiç fena değil.

So Real

Jeff Buckley’in, Grace albümüne Forget Her yerine almayı tercih ettiği bu şarkının akustik coverı Kimbra’dan.

Everybody Here Wants You

1996’da kaydı yapılan şarkı, 1998’de çıkan Sketches for My Sweetheart the Drunk albümünde ikinci sırada yer alıyor. Bu şarkı, 1999’da Grammy’de En İyi Erkek Rock Vokal Performansı Ödülü’ne aday oluyor. Jeff Buckley’nin kendisi gibi müzisyen olan sevgilisi Joan Wasser’e yazdığı şarkının şu coverları da bizce oldukça başarılı:

Dream Brother

Grace albümünün son parçası olan ve mistik bir havada ilerleyen bu şarkıyı, İngiliz progressive metal grubu TesseracT’tan dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Lover, You Should’ve Come Over

Ayrılık sonrası dinlemenizi tavsiye etmediğimiz, sözleriyle ve müziğiyle mükemmel olan bu şarkının şu iki coverını beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Last Goodbye

Scarlett Johansson, 2009’da Grace albümünün 3. parçası Last Goodbye’ı coverlamış. Hep birlikte dinliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here