İnsanın yaşamındaki olayların, başarıların belgelerle belirli bir sıraya göre anlatıldığı yazı türü yaşam öyküsü (biyografi) olarak adlandırılmaktadır. Biyografik film ise bu türün sinemaya yansımış halidir.

Yaşamlarıyla hayatımızı etkileyen insanlara dair 6 filmi sizler için listeledik. Gelin birlikte bu mini listeye göz atalım.

1. My Left Foot, Sol Ayağım (1989) 

Doğuştan beyin felçli olduğu için sadece sol ayağını kullanabilen İrlandalı yazar Christy Brown’un yaşam öyküsü Sol Ayağım. Christy Brown, hastalığı dolayısıyla tekerlekli sandalyeye bağlı bir yaşam sürmektedir fakat bir gün sol ayağının bu hastalıktan etkilenmediğini fark etmesiyle hayatı değişir. Sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonunda yazarlık yeteneği ortaya çıkar. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı eserler sonraki yıllarda onun İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlar ve imkansız diye bir şeyin olmadığını tüm insanlığa göstermiş olur.

IMDB, 7.9

2. The Doors (1991) 

Bu efsanevi film, 60’lı yılların en ünlü rock gruplarından olan The Doors’un kariyerini anlatıyor. Grubun harika solisti Jim Morrison üzerine odaklanılan filmde grubun sıkı bir dinleyicisi olan yönetmen Oliver Stone, solistin fırtınalı yaşamını etkileyici bir anlatımla gözler önüne seriyor. Film, grubun mütevazı başlangıçıncan yükselişine ve Morrison’ın ölümüne yol açan uyuşturucu denemelerine kadar her şeyi anlatıyor.

IMDB 7.2

3. Schindler’s List, Schindler’in Listesi (1993) 

Steven Spielberg imzalı 1993 yapımı siyah-beyaz bu filmde; II. Dünya Savaşı yıllarının Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman olan Oskar Schindler, askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar ve bu iş için sermayeyi ve iş gücünü Yahudiler üzerinden sağlar. Zaman ilerledikçe Yahudilere yapılan baskıya dayanamayan Schindler, onları kurtarmak için uzun bir liste yapar.

IMDB, 8.9

4. The Pianist, Piyanist (2002)

Wladyslaw Szpilman’ın gerçek yaşam öyküsü anlatılır filmde. Film, 1939 yılında, II. Dünya Savaşı’nın hemen başlarında Polonya’nın Alman işgali ile gelişen olaylarla başlıyor. Polonya, Almanya tarafından bombalanmaktadır ve o sırada Wladyslaw Polonya radyosunda piyano çalmaktadır. Wladyslaw eve geldiğinde ailesini hazırlık yaparken bulur fakat o gitmeyi reddetmiş, evinde kalmak istemiştir. Gitmek ya da kalmak üzerine tartışıldığı sırada, radyodan sevindirici bir haber duyulur. İngiltere Almanya’ya savaş açmıştır. Bunun üzerine aile umutlanmış ve Varşova’da kalmaya karar vermişlerdir. Fakat bu umut çok uzun sürmez. Piyanist filmi II. Dünya Savaşını bir piyanistin gözünden görmemizi sağlayan bir başyapıt niteliğinde.

IMDB 8.5

5-The Diving Bell and The Butterfly, Kelebek ve Dalgıç (2007) IMDB 8.0
Sol Ayağım gibi umudun hikayesini, bir yaşam öyküsünü anlatır. 43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, bir beyin kanaması geçirir ve yolunda giden hayatı artık bir çıkmaza girmiştir. Onun için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Artık vücuduyla tek yapabildiği şey, göz kapaklarından birini oynatabilmektir. İnsanlarla iletişim kurmak için kullanabileceği tek yol budur. Ünlü Fransız magazin dergisi Elle’de yazarlık ve editörlük yapan Jean-Dominique Bauby’nin gerçek hayatını anlattığı otobiyografik kitabından uyarlanan filmdir.

 

6-The Daughter of War, Ayla (2017) IMDB 9.2
Film, Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek olaylara tanıklık edmekte. Anne-babasını savaşta kaybeden küçük bir çocuğu bulan Süleyman Astsubay’ın daha sonra o küçük çocuğa bağlanması, ona babalık etmesiyle hikaye ilerler. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu dener fakat kanunları aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalır. Süleyman ve Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here