Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
721

Ülkemiz şu sıralar müzikal açıdan ciddi bir kıtlık içinde. Geçtiğimiz senelerde iptal edilen MUSE ve Sia konserleri ile birlikte ülkemize gelen sanatçı sayısında ciddi bir azalma var. Oysa bu ülke zamanında neler gördü neler! Arctic Monkeys, The Prodigy, The Kooks, Linkin Park, Korn, The Offspring, Motörhead, Limp Bizkit, Placebo ve dahası… Bir zamanlar bu ülkede müzik adına oldukça pozitif atılımlar yapılıyordu. Ancak artık ülkemizde uluslararası bazda sanatçı getiren pek çok festival iptal oluyor. Bu iptal olan festivallerden en büyüğü ise kuşkusuz Rock’n Coke.

Rock’n Coke, Coca-Cola sponsorluğunda gerçekleştirilen ve ilki 2003 yılında Çatalca’da bulunan İstanbul Hezarfen Havalimanında gerçekleştirilen, şüphesiz Türkiye’nin gördüğü en büyük müzik festivaliydi. Ticari menfaat yerine kalite ilke edinilmişti. Kitle olarak da günümüzdeki festival kitlelerinden kat kat daha bilinçli bir kitleye sahipti.

İlk senesinde Pet Boys Shop, Suede, The Cardigans gibi, dönemine damga vuran isimlerle ve ilk senesi olmasına rağmen sıfır aksaklıkla kalitesini ortaya koymuştu. Ama bu sadece başlangıçtı. 2004 senesi ise Rock’n Coke’un adının hakkını vermeye başladığı zamandı. Iggy Pop & The Stooges, 50 Cent, The Rasmus, M.F.Ö., Ash, Sly & Robbie Taxigang, Fun Lovin’ Criminals, The Orb, Deus, Spiritualized, Deus, Wax Poetic, Athena, Özlem Tekin, Kurban, Erkin Koray, 3 Colours Red, Rebel Moves ve Kargo gibi hem ülkemizin önemli isimlerini hem de dünya çapında ün salmış isimleri bir araya toplayarak Rock’n Coke, büyük bir iş başarmıştı. Ayrıca festival uluslararası düzeye de gelmişti. Ortadoğu ülkelerinde yayın yapan tüm MTV kanalları festivalin reklamını yapıyordu.

Ancak festivale karşı olan bir kitle de ilk bu zaman ortaya çıkmıştı. Sponsordan dolayı bu festivalin rock müziğin doğasına aykırı olduğunu düşünenler… Ayrıca rock müziği icra eden isimler dışında da isimler getirildiğinden bu festivalin müzik adına olumlu olmayacağını söyleyen bir kitle vardı.

2005 yılında ise festivale karşı çıkan kitleye bir de Coca-Cola tarafından işten çıkarılan işçiler dahil olmuştu. İşçiler afişlerin üstüne boykot yapıştırmaları yapıştırıyor ve festivalin iptali için imza topluyordu.

Organizatörler ise ilk bahsettiğimiz kitleyi dinlemeye karar vermiş olacak ki 2005 senesi için tamamen isme uygun bir kadro ile karşımıza çıkmıştı. DJ sahnesine son veren organizasyon ekibi Ceza, The Tears, Skin, Apocalyptica, The Cure, The Offspring ve Korn’un bulunduğu bir sıralama ile karşımıza çıkmıştı. Ceza tarz dışı olan tek isimdi. Ancak festivale en çok o damga vurmuştu çünkü tek isim o olmasına rağmen büyük bir provakasyona maruz kalmıştı. Ceza ise provake edenlere ”Beğenmiyorsan s*ktir git!” tarzında bir cevap vermiş ve gündeme oturmuştu.

2006 yılında ise en efsane kadrolarından biri ile Rock’n Coke Türkiye’de ciddi bir festival devrimi yapmıştı. Placebo, Muse, Kasabian, The Sisters of Mercy, Gogol Bordello, Şebnem Ferah, Editors, Yüksek Sadakat, Reamonn, Vega, Hayko Cepkin, Ogün Şanlısoy ve Duman gibi isimlerin olduğu dev bir kadro ile karşımıza çıkmışlardı. Ancak festival teknik açıdan her sene yetersizleşiyor ve insanlar için bir eziyet haline geliyordu. 2007 senesinde de bu kalitesizlik devam etti. Franz Ferdinand, The Smashing Pumpkins, Manic Street Preachers, Chris Cornell, Teoman vs Rashit, Pentagram, Within Temptation, Hayko Cepkin, Özlem Tekin, Badly Drawn Boy, Gripin, Avid, Aslı ve 110 gibi isimlere rağmen park ve sıra sıkıntısı, tuvalet ihtiyacı ve fahiş fiyatlar katılımcıları bezdirmeye başlamıştı.

2007 senesi ile birlikte kadro kalitesi belli bir seviyeye oturmuştu. Her sene beklentiler artıyor insanlar artık insanlar Rock’n Coke’dan çok daha iyisini bekliyordu. Organizasyon ekibi bunun farkına varmış olacak ki çok daha iyi bir organizasyon ile dönmek istediklerini söyleyerek, festivale bir sene ara vermeye ve festivali artık iki yılda bir düzenlemeye karar verdi.

1 sene sonrasında ise 2009da olacak festivalin afişi yayınladı. Afişi gören herkes beklemeye değdiğini düşünüyordu. Linkin Park, The Prodigy ve Nine Inch Nails önderliğinde muhteşem bir kadro ile karşımıza çıkmışlardı. Mekan olarak ise İstanbul Park seçilmişti. Mike Shinoda’nın Türk bayrağı ile sahneye çıktığı, güzel anıların biriktiği harika bir organizasyondu.

2011 yılında ise 3 sahne ile birlikte tekrardan İstanbul Hazerfan Havalimanına dönüş yapan festival artık eski gücüne sahip değildi. Sonisphere’in Türkiye’de düzenlenmesi ile birlikte artık Rock’n Coke ciddi bir rakibe sahipti. Bu sefer: Motörhead, Limp Bizkit, The Kooks, Moby, Travis, Paolo Nutuni, Friendly Fires, Çilekeş, Kurban, Duman, Athena ve Gripin gibi isimleri bir araya getiren festival, 2009 kadrosuna neredeyse eşdeğer bir kadro kursa da Sonisphere’in altında kalmıştı. Limp Bizkit ise hem Rock’n Coke’un, hem de kendilerinin en iyi sahne şovlarından birine imza atmıştı.

2013 yılına gelindiğinde ise bir efsanenin sonuna gelindiğinin kimse farkında değildi. 2013 Rock’n Coke’un son senesiydi. Belki isim olarak diğer festivaller kadar büyük isim yoktu ancak bizce tek bir isim yeterliydi. Arctic Monkeys! Rock’n Coke, Arctic Monkeys eşliğinde sessizce derin bir uykuya dalmıştı. Bu uykuyu ise biz 2015 yılında festivalden bir haber alamayınca anlamıştık.

Ülkemizde müzik ve toplumun ilişkisi diğer ülkelere göre çok daha farklı işliyordu, hala işliyor. Belki de bu yüzden iptal oldu. Şimdi ise elimizde bu festivalin yanından geçemeyecek pek çok klon festival var. Bir de insanların biriktirdiği güzel anılar…

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
721

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here