Her yükselişten sonra, eğer yola devam ederseniz, bir düşüş gerçekleşir. Bu bazen sadece bir kariyeri noktalamaktır ya da bir magazin olayıdır. Müzisyenlerin müziği yüzünden dibe çöktüğünü pek görmeyiz. Bazılarıysa çökse de belli etmez. Müziği ne kadar kötü olursa olsun bir şekilde kendisini hala tepedeymiş gibi göstermeyi başarır. Bu bazen albüm satışıdır, bazen de internet üzerinde herkesin sizi konuşmasıdır. Toplum bazen bu yemi yutar. bazen de yutmuş gibi yapar. Özellikle hayran grupları bu gerçeği kabullenmek istemez ya da gözleri o kadar boyanmıştır ki gerçeği göremez. Zamanında ”rapin kralı, tanrısı” dediğimiz Eminem ise şu sıralar yukarıda bahsettiğimiz gerçeklerle karşı karşıya. Bir zamanların asi çocuğu Slim Shady, artık çoğu otoriteye göre dünya üzerinde yaşayan en iyi rapper değil.

Aslında bu gerçek uzun zamandır gündemde. Yukarıda bahsettiğimiz çöktüğünü belli etmeme senaryosu Eminem için yıllardır işleyen bir şey. Çoğu forum ve eleştiri platformuna göre Eminem zaten hiçbir zaman en iyisi olmadı. Peki bu algı nasıl oluştu ve bu algı neden gerçek değil?

20. yüzyılın sonunda, 21. yüzyılların başında çıkış yapan ve en parlak zamanını yaşayan Eminem aslında bu dönemi yaşayabileceği en iyi yıllarda yaşamıştı. İnsanların yeni yeni ırk tabularını yıktığı ve dünyanın yeni yeni globalleştiği bu senelerde Eminem kendi kitlesinin ilk tohumlarını atmıştı. Bu kitle yıllar sonra bile onunla olacaktı. Çünkü yıllar ne kadar hızlı geçerse geçsin Eminem, onlar için her zaman bir çocukluk kahramanı olarak kalmayı başardı. Aynı zamanda Eminem’in ana akım müzik piyasasında döneminin rapperlarına göre öne çıkma şansı yakalaması ve ten rengi, rap dinlemeyen insanlar tarafından bile bilinmesini sağlamıştı. O zamanlarda öne çıkan rapper sayısı parmak sayısını geçmezken piyasada beyaz bir rapper vardı. Bu insanlarda rape karşı olanı yıkmayı başarmıştı; çünkü, siyahların sadece haydut hayatı yaşayıp rap yaptığını zanneden insanlara rape ısınma şansı tanınmıştı. Eminem bu dönemde çok sağlam temeller attı. Hem raple yeni tanışan ve gelecekte de sosyal medyanın ana kitlesini oluşturacak nesile rapi tanıtmıştı hem de ten rengi sayesinde rap dinlemeyenlere rap dinletmeyi başarmıştı. Harika bir reklam süreci geçirdiğini göz ardı edebilmek pek mümkün değil peki o zamanlarda müziği kötü müydü? Tabii ki değildi. Hatta müziğinin en iyi olduğu dönemdi. The Slim Shady LP isimli çıkış albümü çoğu müzik otoritesine göre Eminem’in en iyi albümü olarak görülüyor.

İşte asıl sorun da aslında tam olarak burada başlıyor. The Slim Shady LP‘den sonra 2000 yılında çıkan The Marshall Mathers LP ile Eminem bulunduğu seviyeyi koruyabilse de sonrasında işlerin iyiye gittiği pek söylenemez. 2 sene sonrasında The Eminem Show çıktı ve rap camiasının Eminem hakkında olan görüşleri bir anda, ufaktan değişmeye başladı. Albüm pek çok hit şarkıya sahipti ancak bu hitler yanlış kitleye hitap ediyordu. Eminem tamamen pop piyasasında yükselmeye başlamıştı. Her şarkıda aynı flowu kullanması rap piyasası tarafından çokça eleştirildi. Eminem 3 albümdür hiç gelişim göstermiyordu. Keşke bu 3 albümle sınırlı kalsaydı. 2013 yılında çıkan The Marshall Mathers LP2’ya kadar Eminem hiçbir gelişim göstermedi. Her zaman aynı BPM üstünde aynı flowu kullanıp aynı tema üstünde sözler yazıyordu. Kısacası aynı formülü kullanıyordu. Müzik otoriteleri tarafından albümleri yerden yere vuruldu ancak hiçbir sorun yoktu çünkü Eminem hala çok satıyordu. Ana akım pop dinleyicisi Eminem’i çok seviyordu ve bu tekrarlamayı fark etmiyorlardı. Dinledikleri müzik türünden dolayı da fark etmeleri pek mümkün değildi. Geçmişte oluşturduğu çocuk yaştaki kitle de onu çocukluk kahramanı olarak gördüğünden gerçekleri göremiyordu ya da görmek istemiyordu.

Bir diğer yandan Eminem, Kanye West ve Jay-Z dışında da kalite kriteri olarak belirlenebilecek bir isim yoktu. Kanye ve Jay-Z’de ana akıma çok oynamadığından dolayı Eminem her zaman çoğunluk tarafından çıta olarak kabul edildi. Ancak tüm bu algıyı yıkan tek bir şey oldu ve belki de bu kör gözlerin açılmasını sağladı. Rap tamamen ana akıma taşındı. Drake, Lil Wayne, Kanye ve Jay-Z ana akımda görünmeye başladı. Çok daha fazla kriter vardı ve Eminem artık, bir rekabetin içindeydi. Saydığımız diğer isimler her albümde müziğini geliştirirken Eminem aynı formülü uygulamayı denedi ve bu sefer yere çakıldı. Eminem, Revival ile birlikte bu formülün artık işleyemeyeceğini göstermiş oldu. Onu listelerde üst basamaklara taşıyan bir Rihanna düeti misali olan Ed Sheeran düeti bile tek başına yetmiyordu. O battıkça yeni isimler çıkıyordu ve bu isimler rape yenilikler katıyordu. Kendrick Lamar, Travis Scott, Logic, Pusha T, Post Malone ve sayısız isim, rap müziği ana akımda temsil ederken Revival yüzünden Eminem arka planda kalmıştı. Diğer bir yandan yükselen mumble ve melodik rap, tüm rap piyasasında yeni bir dönem açmıştı. Rapçiler lirikal, mumble ve melodik rapper olarak üçe ayrılmıştı.

Eminem burada lirikal rap kategorisine girse de kendini tekrar eden, yenilikçi hiçbir yanı olmayan Eminem, bu kategoride kendinden iyi isimler ile karşılaştı. İşin komik yani bunlardan bazıları daha önceden bahsettiğimiz onu küçüklük kahramanı olarak belirleyen çocuklardı. İnsanlar Eminem’in onlara Kanye gibi abilik etmesini ve gelişmesine yardımcı olmasını beklerken Eminem onlarla rekabet etmeyi seçti. Burada belki de çoğu rap dinleyicisinin Eminem’e saygısını kaybettiği bir diğer albüme geçiyoruz. 2018 senesinde sürpriz bir şekilde çıkardığı Kamikaze‘ye. 2016 senesinde çıkardığı ve kamikaze gibi yere çakılan Revival‘dan sonra ondan başarılı olan tüm isimlere durduk yere laf vurmaya karar vererek yapmaması gereken bir şeyi yaptı. Çünkü farkında olmadığı bir şey var ki eski, sürekli birbiri ile atışan rap piyasası artık yoktu. Rap camiası birbirini destekleyen ve yardım eden bir camiaya dönüşmüştü. Belki bazı laflarında Eminem haklı olabilir. Ancak böyle yaparak kendisini de rap camiasından iyice soyutladı. Albüm iyi bir albüm de değildi. 1999’daki Eminem hala aynı Eminem’di. Sadece yarattığı drama yüzünden albüm yükseltildi. Eminem yine çok sattı, dinlendi ama artık geride kaldı çünkü Drake, Post Malone ve XXXtentacion gibi isimler onun belirlediği dinlenme kriterlerini çoktan yıkmıştı. Eminem kesinlikle kötü bir rapper değil. Sadece devri bitti. Müzik insanlığın bir parçası ve müzik dahil insanlık her alanda gelişirken her zaman geride kalanlar olur. Eminem’de onlardan biri. Belki de asla en iyisi de olmadı? Bu bir yanılgı olabilir mi? Sizce?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here