Günümüzde iş dünyasında yer almak isteyenler için teknolojinin gelişimi ile birlikte yeni bir pazar ortaya çıktı: Dijital Pazar. Bu pazarda yerini almak isteyenlerin kullandıkları en güçlü araç ise internet siteleri. Her geçen gün binlerce farklı internet sitesi kuruluyor.

Hal böyle olunca rekabet oranının bu kadar yüksek olduğu bir mecrada tutunmak için internet sitesini sadece kurmak yetmiyor. Yeni ve iyi bir internet sitesi kurmak için yapılması gereken bazı şeyler bulunuyor.

Aslına bakılırsa internet sitenizin iyi olması tamamen ulaşılabilirliğiyle alakalı konuları bünyesinde barındıran bir husustur. Zira, internet sitenizin iyi veya kötü olması insanların sizin sitenize pratik bir şekilde erişebilmesi ile alakalıdır. İnternet siteniz ne kadar iyi erişilebilir olursa insanlar sizin sitenizi daha çok ziyaret edecektir. Bu sayede sitenizin organik trafiği artacak ve kendi sitenizde kendi pazarınızı oluşturmuş olacaksınız.

Peki, bunu gerçekleştirebilmek için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Dilerseniz bunlara bir göz atalım.

Content Is King (İçerik Kraldır)

Bir internet sitesinin kullanıcı çekebilmesi için her şeyden önce kullanıcının beklentilerini karşılaması gerekmektedir. Bir internet kullanıcısının internet sitesinden beklentisi ise aradığını bu sitede bulmasıdır.

İnternet kullanıcısının internet sitesinden aradığını bulması için de o sitenin haliyle kullanıcının aradığı bilgiyi içermesi gerekir. Kullanıcının aradığı bilgi; site içeriğindeki yazılar, görseller veya video içerikler olabilir.

İnternet üzerindeki içerikler aracılığıyla insanları bir internet sitesine çekerek ürün pazarlaması yapma şeklinde tanımlanabilecek “content marketing” (içerik pazarlaması) terimi 2001 yılında literatüre geçmiştir.

Ancak bu tarihten daha önce internet pazarlaması tartışmaları başlamıştı. Pek çok ünlü kişi internetten yaratılacak bir pazar aracılığıyla ürün satışı yapmanın yolları üzerine görüşler belirtmiştir. Bu görüşlerin en ünlüsü Microsoft şirketinin sahibi olan Bill Gates tarafından 1996 yılında yazılan bir makalenin başlığı olan görüş olmuştur: Content is King.

Bu makalede Gates özetle; bir internet sitesinden para kazanmak isteyenlerin her şeyden önce içerik kalitesine odaklanması gerektiği fikrini savunmuştur. Makalenin ardından bu görüş adeta bir slogan haline gelmiştir. Bugün internet mecrası ve dijital pazarlama ile ilgilenen herkes, her şeyden önce internet sitelerindeki içerikleri kaliteli bir şekilde üretmek zorunda olduklarını bilmelidirler.

Web Sitenizin Tasarımının Kullanıcı Dostu Olması Gerekmektedir

Bir internet sitesinin her şeyden önce kullanıcıya hitap etmesi gerektiğini bir önceki başlıkta anladık. Bunu sağlayacak her unsur sitenizin iyi bir internet sitesi olmasına giden yolları ortaya koyacaktır.

Bu noktada içerikten sonra sitenizin kaliteli olmasına yardımcı olacak bir diğer unsur da sitenizin tasarımıdır. İnternet sitenizin tasarımının kullanıcı dostu olması, sitenize giriş yapan kullanıcının sitenizde vakit geçirme zamanını arttıracaktır.

Peki bu nasıl sağlanır?

İnternet sitenizin tasarımının her şeyden önce sade olması gerekmektedir. Bir internet kullanıcısı sitenize giriş yaptığında çok karmaşık bir sayfa ile karşılaşırsa bu sayfada uzun süre vakit geçirme ihtiyacı duymaz. Bu nedenle internet sitenizin tasarımını mümkün mertebe sade tutmaya çalışmalısınız.

Elbette ki sitenizin tasarımının sade olması demek sitenizde az içerik olması anlamına gelmemektedir. Sitenizde yer alan bütün içerikleri sade bir şekilde sitenizin içine yerleştirebilirsiniz.

Bu konuda; Hostinger’in web sitesi kurma aracını tavsiye edebilirim. Bu ve bunun gibi diğer kaynaklarda yer alan şık ve kullanıcı dostu bir tema ile internet sitenizi pratik bir şekilde kurabilirsiniz. Bu temaları kişiselleştirerek kullanıcılarınıza hitap eden kaliteli bir tasarım sunabilirsiniz.

Web Sitenizin Hızı

Web sitenizin kullanıcılara hitap etmesinde önemli olan bir diğer nokta da internet sitenizin hızlı olmasıdır. İnternet kullanıcıları, hızlı olmayan bir internet sitesinde çok fazla vakit geçirmek istemeyebilirler. Bu nedenle, internet sitenizin yüklenme hızının optimum seviyede olmasını sağlamanız gerekmektedir. Bununla ilgili ilk etkili faktör kullandığınız internetin hızıdır. İnternet hızı, bu işlem için kurulmuş sitelerden kolayca görülebilmektedir.

Şüphesiz bir internet sitesini ilk kurduğunuzdaki hızı ile belli bir süre içerikler ile doldurduktan sonraki hızı aynı olmayacaktır. Kurduğunuz internet sitesinin hızını nelerin etkilediğini bilmeniz ve sitenizi bu unsurlara uygun bir şekilde kurmanız sitenizin verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

Bunu yapabilmek için de internet sitenizin hızını nelerin etkilediğini bilmeniz gerekmektedir.

  • İnternet sitenizde elbette ki görsel veya multimedya öğeler kullanacaksınız. Ancak bu öğeleri minimum seviyede tutmanız internet sitenizin hızını arttıracaktır. Bununla birlikte sitenize yüklediğiniz görselleri uygun formatlarda yüklemeye dikkat edin. Özellikle yüksek kaliteli görselleri en düşük veri boyutu ile en kaliteli şekilde yüklemeye olanak sağlayan .png formatını sitenizdeki yüksek kaliteli görseller için kullanmalısınız.
  • Sitenizdeki gereksiz her şeyden kurtulmaya çalışmalısınız. Sitedeki gereksiz her medya dosyası, her yönlendirme ve dağınık her veri sitenizin yüklenme hızını düşürür. Dolayısıyla özellikle 404 yönlendirmelerini sitenizden kaldırın ve bunu düzenli olarak kontrol edin.
  • Sitenizin yüklü olduğu sunucuları paylaştırabilirsiniz. Bu sayede, sitenizin farklı içeriklerini farklı sunuculardan yükleyerek sunucudaki dosya fazlalığı nedeniyle yaşanabilecek yavaşlamaların önüne geçebilirsiniz.

SEO Optimizasyonu Olmazsa Olmazdır

İyi bir web sitesini oluşturmanın en önemli boyutunun içerik olduğundan bahsetmiştik. Ancak, tasarımı şık, hızlı yüklenen ve kaliteli içerikleri olan bir internet sitesine sahip olmanıza rağmen sitenizin hızlı bir şekilde kullanıcı kitlesine kavuşmasının yolu, sitenizi Google ve diğer arama motorlarında görünür kılmaktan geçmektedir. Bugün internet arama motorlarının en büyüğü Google bu alanda en başarılı şirket olduğu için internet sitenizi Google’a göre optimize etmeniz en kısa sürede ulaşılabilir olmanızı sağlayacaktır.

İnternet sitenizi kurduktan sonra arama motoru optimizasyonu yani SEO’sunu sağlamazsanız sitenizi Google’un fark etmesi zaman alacaktır. İyi bir internet sitesi, Google tarafından kısa sürede fark edilecek şekilde optimize edilmiş olmalıdır.

Alanında Uzman veya Yüksek Tecrübeye Sahip Kişiler Tarafından Oluşturulan İçeriğe Sahip Olmak

Google’un son güncellemelerinde dikkate aldığı konulardan biri de internet sitesinde yer alan verilerin güvenilirliğidir. Bu kritere göre bir içeriği oluşturan kişinin o alanda uzman veya söz söyleyebilecek bilgiye sahip olması o içeriği daha değerli kılıyor ve daha çok ön plana çıkmasını sağlıyor.

Bir içeriği oluşturan kişinin alanında uzman bir kişi olması ve içeriği kaliteli bir şekilde oluşturması içeriğin değerini arttıran bir unsurdur. Her şeyden önce bir internet kullanıcısı olarak bizler de alanında uzman ve güvenilir bir kişi tarafından oluşturulan kaliteli bir içeriğe diğer içeriklerden daha çok değer veririz. Zira, bu içerikte yer alan bilgiler güvenilir bilgilerdir.

Dolayısıyla, internet sitenizi uzmanlığınızın olduğu alanda kurmanız, farklı alanlarda yayın yapacak bir internet sitesi kurma düşüncesindeyseniz de sitede yer alacak içeriklerin alanında uzman kişiler tarafından oluşturulmasına dikkat etmeniz, sitenizin kalitesini arttıracaktır.

Bu noktada, internet sitenizde içerik oluşturan kişilerin ve internet sitenizin sosyal medya ile ilişkisinin öneminden bahsetmek de faydalı olacaktır. Google’un ve diğer arama motorlarının web sitelerinin kalitesini belirlemede dikkat ettiği bir diğer faktör de sitenin sosyal medya ile olan ilişkisidir. Sitenizde içerik oluşturan kişinin sosyal medya etkileşiminin fazla olması ve oluşturduğu içerik ile ilgili bir sosyal medya profiline sahip olması da sitenizin kaliteli olduğunu gösterecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here