Fantastik dünyanın vazgeçilmez yönetmenlerinden biri olan Tim Burton‘un 1999 tarihli filmi, onun karanlık ve karanlığa serpilmiş eğlence anlayışını taşımaktadır. Yönetmenin vazgeçilmez oyuncularından olan Johnny Depp başrolü, Christina Ricci, Miranda Richardson, Michael Gambon ve Christopher Walken ile paylaşmaktadır.

Film Washington Irwing‘in The Legend of Sleepy Hollow adlı hikâyesinden uyarlanmıştır. Tim Burton’un adını görmeden rengini gördüğünüz film, karanlık mavi tonlarında can bulur. Senaryonun diyalog akışında hafif komedi unsurları eksik edilmemiştir. Bu durum hikâyenin daha akıcı gitmesine sebep olurken, kafa kesme görüntülerini bir nebze olsun hafifletmiştir ki gerçekten korkudan çok mide bulandırıcı sahneler izleyeceksiniz. Kanın akışının cıvıklığını dahi hissedebilirsiniz.

Kısaca hikâyesine değinecek olursak; Orta Çağ karanlığında Ichabod Crane (Johnny Depp), bu karanlık dönemin yargıçlarını uyguladıkları yöntemden dolayı eleştiren ve bilimi savunan genç bir dedektiftir. Onu başlarından savurmak için, seri cinayetlerin işlendiği Sleepy Hollow‘a sürerler. O mesleğinin verdiği saygınlık ve ciddiyetle yeni görev yerine yol alır. Bilimsel, kanıtlanmış veriler ışığında ilerlemeyi seçen bir dedektif olarak, insanların ona anlattığı başı olmayan bir adamın kafaları kesip, alıp gitmesi deli saçmasıdır ve arkasındaki gerçeklik onun bulması gerektiği şeydir. Çok geçmeden Hayalet Süvari ile yüzleşen Ichabod bu şokların etkisiyle haksız yere kaybettiği annesinin anısıyla geçen kabuslar içinde de kalır. Ancak bütün bunlar Hayalet Süvari gerçeğine onu götürecek deliller olacaktır. Birçok kez yanılıp sonunda gerçeğe ulaşacaktır. Hakikatleri ararken hayatının aşkına da kavuşacaktır.

Film Orta Çağ karanlığındaki büyücülüğü önce Ichabod karakteriyle eleştirmiş olsa da büyünün var olduğu, cadıların yaşadığı fikrini yerleştirmektedir. Bu durum bir hikâyede geçse de bir nebze bunun savunulması ve sonunda saçma hurafelerin haklı çıkması rahatsız edici. Bunları bir kenara bırakırsak, yarattığı dünya ile sizi içine alan ve sıkılmadan izleyeceğiniz bir film olma özelliği taşımaktadır. Filmin süresi 1 saat 45 dakika. Yoracak bir süre olmaması başlamak için iyi bir neden. Senaryo matematiği doğru ve eksiksiz kurulmuş olan filmdeki her karakter sonunda yerine yerleşiyor. Hiçbir sahnenin boşuna yazılmamış olduğunu bilerek dikkatli izlerseniz, filmden önce olayı çözebilirsiniz. Ayrıca Sweeney Todd’u bilenler için yakın gelebilecek bir film. Özellikle kafa kesme ve kan konusunda. Hangisinin daha iyi olduğu konusunda, ikisini de izlemiş biri olarak karar veremedim. Böyle düşünen oldukça fazla ki IMBD puanları aynı. Sadece oylamaya katılım sayısında Sweeney Todd önde ama bunu daha popüler olmasına borçlu diyebiliriz.

Filmin En İyi Görüntü Yönetimi ve En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar Adaylığı bulunmakla birlikte; En İyi Sanat Yönetmeni Oscar‘ı da vardır. Yine BAFTA‘dan En İyi Kostüm ve En İyi Ürün Tasarımı ödülüne sahip yapımın IMDB puanı ise 7.3’tür.

Yazımızı filmden güzel bir replikle bitirelim:

“Kötülük pek çok maske giyebilir fakat hiçbiri iyilik maskesi kadar tehlikeli değildir.”

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here