Bugün sizlere sizi Retro ve 8bit zamanlarına götürecek yenilikçi grafikleriyle bir oyunla baş başa bırakacağım. Roguelike oyunları ve yeni maceralara atılmayı seviyorsanız bu oyun size göre. Sizin için oyunu detaylı bir şekilde inceledik.

Children of Morta,  Amerikan firması Dead Mage Stüdyo tarafından geliştirilen Eylül 2019’da piyasaya sürülen roguelike unsurları ile bir aksiyon rol yapma oyunudur. PC, PS4, Nintendo Switch ve Xbox One’da da oynanabilmektedir. Oyun, eski okul 2D piksel sanat estetiğini, birkaç fantezi ve gizem dünyasıyla bir araya getiren modern aydınlatma ve render tekniği ile harmanlayan eşsiz bir sanat stiline sahiptir.

Oyunu oynayanlar Bergson ailesinin üyelerinin rolünü üstlenir oyunda ilerledikçe diğer aile üyeleri açılmaya başlar. Her aile üyesinin farklı klasmanları vardır. Warrior, Brawler, Monk, Pyromancer, Bard, Assassin olmak üzere altı klasman vardır. Oyunda ilerledikçe geliştirmeler yapabilir ve karakterinizin seviyesi level atladıkça diğer aile üyelerinde özeliklerini artırmaktadır. Oyunda ilerlemek için zindanları temizlemek gerekir. Zindanda ölünce hikayenin başa sarması durumu da yok ne kadar oynarsanız hikayede ekstra sahneler vermekte. Co-op oynanabilmesi ise muhteşem.

Oyunun hikayesi;

Morta Dağının eteklerinde yaşayan ailemiz o bölgeyi birçok nesil boyunca korumuştur. Fakat Morta’daki trajik bir olay, dağın derinliklerinde yaşamın dengesini bozar ve Dağın tanrısının güçlerinin dengesizliğe uğraması nedeniyle öfkesi tüm yaratıkların hasta ve cani canavarlara dönüştürür. Morta Dağının koruyucuları olan Bergson ailesi dağ yamacındaki evlerinde mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaktayken tanrılarına ne olduğunu merak eden ailemiz dağın zirvesine ulaşmaya çalışmaktadırlar.  Bu zirve yolunda önlerine çıkan yaşam tohumlarını bulup tekrar doğaya ve canlılara dengeyi getirmek için çabalamaktadırlar.

Aile Üyeleri

 

Büyükanne Margaret

Simya becerileri olan gizemli yaşlı bir kadın.

 

Mary

Sevgi dolu bir eş ve ölümcül bir anne.

 

John

Kılıç ve kalkanla savaşan bir usta, hiçbir şey bu babanın ailesini korumasını engelleyemez. Babasının eski kılıcının ağırlığı ve kardeşi Ben’in hediyesi olan kalkanı onu yavaşlatabilir; ama kılıcının verdiği hasar inanılmaz yok edici.

 

Ben Amca

Hayatı acı dolu ve ayağı tutmayan bir yaşlı adam, ama bu ayağının tutmaması ailesine yardım etmesine izin vermez.

 

Linda

John ve Mary’nin en büyük kızı. Ok ve yay kullanmaktaki becerileri aynı keman çalması gibi hızlı ve keskin.

 

Mark

John ve Mary’nin en büyük oğlu. Yaşamını fiziksel ve zihinsel olarak denge sağlamaya adamıştır. Sürekli, iyi düşünülmüş ve odaklanmış vuruşları ve yumrukları, savaşmaktan ziyade ritüel bir dansa benzetmekte.

Kevin

John ve Mary’nin en küçük oğlu ve tabii ki en cesur ve en hızlısı. Hançerlerini müthiş bir beceriyle kullanır ve bir kez dövüşe daldığında, hızı sadece gölgesinin görülebileceği şekildedir.

Lucy

Yolda olan kardeşinin yanında John ve Mary’nin en küçük kızı. En büyü yetenekli ve en eğlenceli olanı. Savaşı aslında avuçlarından akan alevlerle oynadığı bir oyun olarak görür.

Joey

Ben’in kayıp oğlu. İriyarı vücuduyla tam bir kavga makinesi.

Oyunun oynanışı ise klavye ve fare ile biraz zor, oyun koluyla biraz daha rahat. Kamera açısı kuş bakışı olduğundan haritada düşmanları ve itemleri ilerleyişinize göre saniyeyle fark edebiliyorsunuz. İlerlerken aniden seviye atlamanız biraz kafa karışıklığı yaratıyor. Canavarları öldürmek için tuzakları kullanmaya çalışın ama kendinizi kaptırmayın. Oyunun müzikleri ise tam anlamıyla sanat eseri, arka plandaki görsel öğeler ve mink detaylar çok ince düşünülmüş. Oyunda bir bulmaca kısmında pong oyununu bile koymuşlar item kazanmak için çok güzel bir kapışmaydı. Saatlerce oynayabileceğiniz Children Of Morta sizi aksiyon ve maceraya davet ediyor.

 

Oyunun istediği sistem özellikleri;

  • İşlemci: 2.8 GHz Dual Core CPU
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: GeForce GTX 660, Radeon R7 370 or equivalent with 2 GB of video RAM
  • DirectX: Sürüm 11
  • Depolama : 4 GB kullanılabilir alan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here