Sanıyoruz ki, Into The Wild adlı filmi bilmeyen yoktur. İşte o kült filmin esinlenildiği kişiye, yani Christopher McCandless’a ilham olan, başucu kitabı yapılması gereken bir kitap, Doğal Yaşam ve Başkaldırı.

Peki kimdir bu Henry David Thoreau?

1817 yılında Condord’da doğan yazar, 1837 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu. Harvard’dan mezun olduktan sonra, bir süre boyunca babasının dükkanında çalışan Thoreau, daha sonra ise öğretmenlik yapmaya başladı. Bu yıllardan sonra Ralph Waldo Emerson ile tanışan David Thoreau bir süre Emerson’ın  asistanı gibi yaşadı ve The Dial isimli dergiye şiir ve yazılarıyla katkıda bulundu. Bu arada, Emerson’ın fikirlerinden oldukça etkilenen yazarın düşünceleri Eski Hint Felsefesi’ne ve Alman İdealizmi’ne kadar dayanmaktadır. Thoreau, böyle akımlardan esinlenerek Amerika insanına özgü bireyciliği dile getirir, üretici köylüyü sömürerek büyüyen tüketici egemenliğine karşı çıkar.

Concord, şehrinin dışında yer alan Walden Gölü kıyısında, Emerson’a ait bir arazi üzerine kulübe inşa ederek yaklaşık 2 yıl burada yaşadı. Bu kulübede yaşadığı yıllarda “Walden ve Concord ve Merrick Nehirleri Üzerinde Bir Hafta’’ adlı kitabı yazdı. Thoreau sağlığında sadece bu kitabı ayrıca Doğal Yaşam ve Başkaldırı’yı yayımlayabildi.

Yazar, Sanayi Devrimi henüz en büyük savaşlara sebep olmamış masum bir bebekken, toplumdan kaçıp Walden Gölü’nde hem araştırmalar yapmış hem de toplumun, insanın ve devletin aslında ne olduğunu bizlere anlatmaya çalışmıştır. Aradan yaklaşık 200 yıl geçmesine rağmen haklılığından bir şey kaybetmişe de benzemiyor.

Sivil İtaatsizlik makalesi, insanların devlete hangi koşullarda itaat etmesi ve hangi koşullarda itaat etmemesi gerektiğini ana hatlarıyla belirliyor. Thoreau, devletlerin yarardan çok zarara neden olduğunu ve bireyin ahlaki bir şekilde hareket etmesini engellediğini savunmuştur. Bu makalenin merkezinde bağımsız bir şekilde yaşamanın önemi bulunmaktadır. Yazara göre bireyler, bilinçlerine hükümet tarafından hükmedilmesine izin vermemelidir. Bunun yerine neyin kanuni ve neyin doğru olduğu ayrımı hakkında bilinç sahibi olmalıdırlar.

Amerika Birleşik Devletleri-Meksika Savaşı yüzünden ödemeyi reddettiği vergi nedeniyle cezaevinde geçirdiği bir gece sonucu, 1849 yılında bu makaleyi yazmış ve siyasi düşünce tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Gandhi, Tolstoy ve Martin Luther King Jr. gibi isimlere ilham kaynağı olan bu makale, Thoreau’nun en önemli eserlerinden biridir.

Thoreau 1862 yılında hayatının tamamını geçirdiği Concord’da, doğduğu yerde tüberküloz nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

”Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, neden okumaya zahmet edelim ki?’’ demişti Prag doğumlu yazar Franz Kafka. İşte, o darbelerden birini bu kitap sayesinde alacaksınız.

‘’İtaatsizlik özgürlüğün gerçek dayanağıdır. İtaatkarlar kölelerdir.’’

Henry David Thoreau

kaynak 1, kaynak 2, kaynak 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here