Türk edebiyatının özlenen isimlerinden, 53 yıllık ömrüne yüzlerce şiir sığdırıp da hiç hak etmediği bir ölümle bu dünyadan geçip giden Metin Altıok‘un ölümünün üzerinden 26 yıl geçti. Bu 26 yılda şiirleri yazıldığı günlerdeki gibi yaşamaya devam etti. 2014 yılında ise bir araya gelen güzel insanlar sayesinde okumaya doyamadığımız şiirler bestelendi ve ortaya bir albüm çıktı: Metin Altıok Şiirlerinden Şarkılar – Anka

İnsan dediğin saçaktaki
Güvercinin farkında olacak
Ve bir çiçek açacak kendince.
Bu aşk var ya bu aşk;

Dikkat!
Yangında ilk kurtarılacak.

Metin Altıok’u ve ruhunu yaşatmak elbette çok zordu. Her ne yapılırsa yapılsın layık olunamayacaktı ama Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Sezen Aksu gibi isimlerin yer aldığı bir albümde en azından layık olmaya yaklaşılabilirdi.

Albüm Sivas’ta yaşanan katliamın yıl dönümü olan 2 Temmuz’da Anadolu Müzik etiketiyle yayımlandı. Albümün projesi şairin kızı Zeynep Altıok’a ait ve 27 şarkılık albüm Metin Altıok’un seslendirdiği “Kor Düşseydi” şiiri ile başlıyor. Albümde, albüm için yapılmış 21 beste var. Metin Altıok’un yaşadığı süre içerisinde dinleme şansı bulduğu Sezen Aksu ve Onno Tunç eseri olan Kavaklar, Ataol Behramoğlu’nun ithafen yazdığı ve Zülfü Livaneli’nin yorumladığı Yangın Yeri, Fazıl Say ve Serenad Bağcan’ın Düşerim ve Bu Kekre Dünyada parçalarına da albümde yer verildi. Vokalde Grup Gündoğarken, Candan Erçetin, Ogün Şanlısoy, Vedat Sakman, Hilmi Yarayıcı, Yasemin Göksu, Senem Demircioğlu, Mehtap Meral, Orhan Alkaya, Muhteber Cihaner, Kumdan Kaleler, Çiğdem Erken, Umay Umay, Birsen Tezer, Demet Sağıroğlu, Doğan Duru, Selim Tarım, Mazlum Çimen, Ersel Serdarlı, Güvenç Dağüstün, Nevzat Karakış, 3 Bas, Üç Anadolu ve Murat Evgin isimlerini dinlediğimiz albümde Güneş Duru, Kerem Doğrar ve Cihan Sezer besteleriyle yer bulan isimler oldu.

Bingöl’de geçirdiği yıllardan “ikinci üniversitem” diye bahseden Altıok için ise Kimliksiz Ölüler şiiri Kürtçe ve Zazaca söylendi. Zazaca halini Kardeş Türküler Merde Bekamiye adıyla söylerken, Kürtçe halini Mırıyen Benasname ismiyle de Mirady seslendirdi.

Yazının sonuna gelirken sizlere şairin tüm güzel şiirlerinden biri olan Yerleşik Yabancı‘dan dizeler bırakıyor ve bu güzel albümde emeği geçen herkese, bizlere ve dünyaya böyle güzel besteler bıraktıkları için teşekkür ediyorum.

Kiminin dikenleri vardır 
Katlanamaz üstüne. 
Hep dikine durur 
Delmemek için gövdesini.

Kiminin yoktur bir tek kemiği, 
Doğrulamaz ayaklarının üstünde. 
Ona göre varsa yoksa kendisi, 
Dürülüdür ütülü bir mendil gibi 

Ben eğilmem gündüz ama 
Geceleri kanatırım kendimi 

Ben bir söz söylediğim zaman, 
Kendine küçük bir pıtrak edinir. 
Çok sürmez anlar başına geleceği, 
Çarşılarda pazarlarda ondan selam kesilir. 

Ben birini sevdiğim zaman 
Göğünü durmadan genişletir. 
Ama herkes rahattır kozasının içinde, 
O sevgi artık kimsesizdir. 

Ölsem ayıptır, sussam tehlikeli 
Çok sevmeli öyleyse, çok söylemeli.

Ayrıca okumak isterseniz:  Türk Şiirinin Naif Yüzü: Metin Altıok 

Kaynak: