Bugün sizlerle Amerikalı soul/R&B müzisyeni olan Bill Withers‘ın 31 yaşında, uçaklar için tuvalet yapan bir fabrikada çalışırken yazdığı ve sonrasında hayatının gidişatını değiştiren “Ain’t No Sunshine” şarkısının farklı yorumlarını paylaşacağız.

Withers, 1971 yılındayken, özet geçmek gerekirse iki sevgilinin alkol problemlerini çözememesini konu alan bir film olan Days of Wine and Roses filmini izledikten sonra; bazen insanların onlara iyi gelmediğini bildikleri şeyi yine de özleyebildikleri düşüncesine kapılıyor ve bu durum ona Ain’t No Sunshine’ı yazması için ilham veriyor.

Romantik komedi/dram filmlerinin iyi örneklerinden olan, başrollerinde Julia Roberts ve Hugh Grant‘in bulunduğu Nothing Hill filminde soundtrack olarak kullanılmasının yanı sıra; Micheal Jackson‘dan Black Label Society‘e, Joe Cocker‘dan Ed Sheeran‘a kadar birçok sanatçının cover’lamış olduğu bu şarkının birbirinden farklı yorumlarını aşağıya bırakıyor ve hepinize iyi dinlemeler diliyoruz!

– Michael Jackson

Şarkı, “Pop’un Kralı” Michael Jackson’ın henüz daha 14 yaşındayken çıkardığı “Got To Be There” albümünde yer almakta.

– Passenger

Indie-folk müziğin başarılı isimlerinden olan Passenger ise şarkıyı cover’lamak ile kalmayıp üstüne bir de güzel bir klip çekmiş.

– Shawn James

Genelde cover’larıyla tanıdığımız ve The Shapeshifters adlı grubuyla sahne alan blues/folk sanatçısı Shawn James ise eşsiz ses rengiyle şarkıya adeta farklı bir boyut kazandırmış diyebiliriz.

– Ed Sheeran

Ed Sheeran ise şarkıyı “The Late Show with Stephen Colbert” programında seslendirmiş.

– John Mayer 

Romantik şarkılarıyla gönlümüze taht kurmuş olan Amerikalı müzisyen John Mayer ise 2010 yılında sahne aldığı bir festivalde repertuvarına Ain’t No Sunshine’ı da eklemiş.

– Black Label Society

Zakk Wylde‘ın kurmuş olduğu heavy metal grubu olan Black Label Society, çektikleri ilginç kliple şarkıya farklı bir bakış kazandırmış desek yanlış olmaz.

– Paul McCartney

The Beatles‘dan bize geriye kalan son iki üyeden biri olan Paul McCartney, bu şarkıyı 1991 yılında MTV‘nin meşhur programlarından olan Unplugged‘da seslendirmiş.

– Joe Cocker

2014 yılında kaybettiğimiz İngiliz blues sanatçısı olan Joe Cocker da kendine özgü ses tonuyla şarkıya ayrı bir hava katmış.

– Stevie Wonder

En İyi Film Müziği Oscar‘ı ve 22 Grammy Ödülü sahibi olan efsanevi Stevie Wonder ise Ain’t No Sunshine’ı, şarkının asıl sahibi Bill Withers’la birlikte söyleyip müthiş bir performansa imza atmıştır.

– Sting

English Men In New York ve Shape of My Heart gibi parçalarıyla hepimizin tanıdığı İngiliz müzisyen Sting de bu şarkıyı seslendirenler arasında.

Kaynaklar:

https://www.smoothradio.com/features/bill-withers-aint-no-sunshine-lyrics-meaning-facts/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here