Bugün sizlerle, geçtiğimiz ocak ayında yapılan 62. Grammy Ödülleri‘nde “Yılın Şarkısı“, “En İyi Yeni Sanatçı” ve “En İyi Pop Vokal Albümü” kategorileri dahil olmak üzere 5 ayrı kategoride ödül alan ve aynı zamanda da “En İyi Yeni Sanatçı” ödülünü alan en genç sanatçı olarak tarihe geçen Billie Eilish’in “everything i wanted” şarkısının ardındaki hikayeyi paylaşmak istiyoruz.

Billie Eilish 62. Grammy Ödülleri'nin açık ara şampiyonu oldu

2001 doğumlu olan Eilish, hayatımıza 2015 yılında “ocean eyes” teklisiyle girse de aslında 2017 yılında çıkardığı ocean eyes’ın da içinde bulunduğu 9 parçalık “don’t smile at me” ile tanınırlık kazanmaya başladı demek yanlış olmaz. EP’yi yayınladıktan iki yıl sonra ise ona Grammy Ödülü kazandıracak olan olan 14 parçalık “WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?” albümüyle birlikte Billboard listelerinde haftalarca bir numara kalarak büyük bir yankı uyandırmıştı.

Şarkıların bu kadar tutmasının bizce asıl sebeplerinden biri, Billie Eilish’in müzikal yeteneğinin yanı sıra, abisi Finneas O’Connell‘ın Billie’nin müzik kariyerinin her anında yanında olması ve ona verdiği destek diye düşünüyoruz. Finneas, müzik kariyerine hem şarkıcı hem söz yazarı hem de prodüktör olarak devam ediyor; öyle ki kardeşine her konuda yardımı dokunabilecek kadar donanımlı bir sanatçı. Bu durumu da yine geçtiğimiz Grammy’de “Yılın Yapımcısı” ödülünü alarak somutlaştırdı diyebiliriz.

İşte bugün sizinle hikayesini paylaşmak istediğimiz “everything i wanted” da Billie’nin gördüğü rüyanın yanında, bir yandan da Billie ve Finneas’ın arasındaki güçlü bağı anlatıyor. Şarkının sözlerini ve klipte anlatılmak isteneni senkronize bir şekilde açıklamak adına şimdiden klibi aşağıya bırakıyoruz.

Şarkıya buruk bir piyano girişi ve “I had a dream/ I got everything” sözleriyle başlayan Eilish, burada şu an sahip olduğu şöhreti anlatmak istediğini “Not what you’d think/ And if I’m being honest it might have been a nightmare” sözleri ile de aslında bu şöhretin sanıldığı kadar büyüleyici olmadığını söylediğini görüyoruz. Klipte Billie ve Finneas’ın arabada birlikte olduğunu izliyor ve arabayla tam Golden Gate Köprüsü’nün yanından geçerken de “Thought I could fly/ So I stepped off the golden” sözlerini duyuyoruz. BBC1 Radio‘ya verdiği röportajda buradaki “golden” imgesinin Golden Gate Köprüsü‘nü temsil ettiğini ve rüyasında kendini bu köprüden aşağı attığını söylüyor. Hemen ardından gelen “Nobody cried/ Nobody even noticed/ I saw them standing right there/ Kinda thought they might care” sözleriyle de onun intiharını kimsenin umursamadığını ve aslında umursanacağını düşündüğünü anlatıyor. Röportajın devamında ise bu kısım hakkında “Rüyamda kendimi öldürdükten sonra kimsenin aslında umrunda olmadığımı, tüm yakın arkadaşlarımın ve birlikte çalıştığım insanların hakkımda ‘Zaten onu sevmiyorduk’ dediklerini; hayranlarımın internette hakkımda kötü şeyler yazdıklarını gördüm ve bunlar beni gerçekten darmadağın etti.” açıklamasında bulunmuş.

Şunu da dipnot olarak belirtmek gerekir ki geçtiğimiz günlerde Billie Eilish verdiği başka bir röportajda, bir iki sene öncesine kadar 17 yaşını göremeyeceğini düşündüğünü ve belli bir süredir mental hastalıklarla mücadele ettiğini de söylemişti.

Şarkının nakarat kısmına geçmeden önce şarkının birlikte yayınlandığı artwork’ü de sizinle paylaşmak istiyoruz. Çağımızın sanatçılarından olan Jason Anderson‘ın yapmış olduğu bu tabloda da bir köprü görüntüsü görüyoruz.

everything i wanted ile ilgili görsel sonucu

I had a dream/ I got everything I wanted/ But when I wake up, I see/ You with me” sözleriyle başlayan nakaratta ise Finneas’tan bahsettiğini söylüyor, çünkü bu rüyadan –belki artık kabus demek daha doğru– uyandığında ilk olarak yanıbaşında Finneas’ı görmüş. Şarkının “As long as I’m here/ No one can hurt you” ile devam eden kısmında ise Billie uyandıktan sonra Finneas’ın ona söylediği şeyleri dinliyoruz aslında. Az önce bahsettiğimiz röportajda ise bu kısım hakkında “Bu tarz rüyaları görüyor, bu tarz düşüncelere kapılıyorum fakat her ne olursa olsun Finneas hep yanımda oluyor, tabii aynısı onun için de geçerli.” ifadelerinde bulunmuş.

billie finneas ile ilgili görsel sonucu

I tried to scream/ But my head was underwater” sözlerinin geçtiği kısımda ise arabayla denizin dibine çökerken Finneas’la el ele tutuştuklarını izliyoruz. Şarkının artık en son kısmında ise kendine “If I knew it all then would I do it again?” sorusunu yöneltirken etrafında olan insanlar için de “If they knew what they said would go straight to my head/ What would they say instead?” sorusunu sorduğunu dinlerken aslında etrafta hakkında denilen şeyleri de ne kadar ciddiye aldığını ve bu durumun onu inanılmaz derecede etkilediğini anlıyoruz.

Billie Eilish’in neredeyse her şarkısının onun deneyimlediği duyguların bir dışavurumu olduğunu biliyoruz fakat –bu tabii ki göreceli bir durum– “everything i wanted” gerek arkadaki melankolik melodileri olsun gerekse sözleri olsun, gerçekten belki de şu ana kadar ki en yoğun ve en çarpıcı şarkılarından biri olarak değerlendirilebilir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz!

 

Kaynaklar:

https://www.cosmopolitan.com/entertainment/music/a29800237/billie-eilish-song-everything-i-wanted-lyrics-explained/

https://en.wikipedia.org/wiki/Billie_Eilish_discography

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here