Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

4 Haziran 1975, Amerika doğumlu aktris, günümüze kadar birçok filmde rol almış ve oynadığı filmlerdeki başarıları ile gündeme gelmeyi başarmış, aynı zamanda en az kendisi kadar başarılı aktör Brad Pitt ile birlikteliği ve yaşadıkları ile de gündemden düşmemiştir.

Jolie, 14 yaşındayken model olarak çalışmaya başlamış, Los Angeles, New York ve Londra’da modellik yapmıştır. Akademi ödüllü aktör olan babasından çok şey öğrenmiştir fakat babası ile kavga etmesinin ardından soyadını değiştirmek için mahkemeye başvurmuş ve 2002 yılının Eylül ayında Voight soyadını, Jolie olarak değiştirmiştir. İlk kez 1982’de, babasının oynadığı Lookin’ to Get Out (1982) filminde görülen Jolie’nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan Cyborg 2 (1993) ile başlamıştır. İlk başrolünü Hackers (1995) filmi ile alan oyuncu; önemli övgüler alan biyogrofik filmler olan George Wallace (1997) ve Gia’da (1998) başrolde oynamış ve Girl, Interrupted’daki (1999) performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü almayı başarmıştır. Lara Croft: Tomb Raider (2001) filmi ile büyük başarı sağlayarak dünyaca ünlü, tanınmış bir oyuncu haline gelmiştir. Sonrasında ise Hollywood’un en çok tanınan ve en çok kazanan oyuncularından biri haline gelmiştir. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve animasyon türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağlamıştır.

Jolie, 1999’da Pushing Tin filmini yaparken aktör Billy Bob Thornton ile tanıştı ve onunla evlendi. Medyada büyük ilgi çeken bir çift haline gelmişlerdir. Birbirlerinin kanlarını boyunlarında birer kolyede taşıyarak gündeme gelen çift, 2005 yılında boşanmıştır. Hatta Angelina’nın kolunda dövme olarak Billy Bob yazmaktadır.

Jolie, 2005’in başlarında, “Brad Pitt ve Jennifer Aniston’un boşanmalarına neden olduğu” suçlamasıyla bir skandala karıştı. Mr. and Mrs. Smith filmi setinde birbirine aşık olan çift suçlamaları reddetseler de “Brangelina” olarak gündemden uzun bir süre düşmediler. Daha sonra güzel oyuncu Pitt’in çocuğuna hamile olduğunu People dergisinde açıklayarak herkese duyurmuş oldu. Fakat evlatlık edinmesi ile tekrar gündeme oturdu.

Jolie, ilk çocuğu Maddox’u 7 aylıkken, 10 Mart 2002’de evlat edinmiştir. Maddox, öncesinde Battambang’da yerel bir yetimhanede kalıyormuş.

Jolie, ikinci çocuğu olan Zahara Marley’i altı aylıkken, Etiyopya’da Addis Ababa’da bulunan Wide Horizons For Children adlı yetimhaneden 6 Haziran 2005’te evlat edinmiştir.

Jolie, 15 Mart 2007’de de Vietnam’da yerel bir hastaneye terk edilmiş olan 3 yaşındaki Pax Thien’i evlat edinmiştir.

Jolie, 2008 yılında Fransa’da Nice kentinde ikizlerini doğurmuştur. Bir kız ve bir erkek doğuran Jolie, kız olana Vivienne Marcheline ismini, erkek olana ise Knox Léon ismini vermiştir.

İYİ NİYET

Mültecilerin koşullarını daha iyi görebilmek için mülteci kamplarını ziyaret etmiş ve onlara birçok yardım yapmıştır. 2007’de, Jolie bir-iki günlük görevde Darfur’dan gelen mülteciler için kötüleşen güvenlik durumunu değerlendirmek için Çad’a dönmüştür. Darfur’daki üç yardım kuruluşuna 1 milyon dolar bağışladıktan sonra Suriye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirmiş ve iki kez Irak’a gitmiştir. Daha önce 4 kez katıldığı Dünya Mülteci Günü’ne 2009 yılında Washington’da katılan Jolie, 2005 ve 2006 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nda davetli konuşmacı olarak yer almıştır. Foruma aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ali Babacan da katılmıştır. 2015 yılında BM Güvenlik Konseyi’nde; Konsey’deki bölünmenin bir an önce bitmesini talep ederek “Konsey tek vücut olmalı” ifadesiyle gündeme gelmiştir.

Mr. and Mrs. Smith , Ajan Salt, Wanted, Malefiz, By the Sea, Aklım Karıştı, Turist, Sahtekar, Gia, Hayatın Benim, Günahkar, Lara Croft gibi sayısız filmde rol alan usta oyuncu kariyeri boyunca bizlere iyi bir oyuncudan daha ötesi olduğunu kanıtlamış ve tüm dünyaya örnek insan modeli olmayı başarmıştır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here