Morgan Freeman, 1 Haziran 1937’de Missisipi’de Morgan Porterfield Freeman ve Mayme Edna’nın dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. 1955 yılında Broad Street Lisesi’nden mezun olduktan sonra Jackson State Üniversitesine burslu olarak gireceği sırada tercihini ABD Hava Kuvvetleri’ne girmekten yana kullandı. Ordudan 4 yıl sonra Los Angelas’a taşındı. Burada yazman olarak çalışıyordu. Bu sırada San Fransisco’da dansçılık yapıyordu. Freeman ilk kez 1964 yapımı The Pawnbroker filminde figüran olarak oynayarak sinema hayatına resmen girmiş oldu.

1994 yılında The Shawshank Redemption filminde oynadığı rolle alkış topladı. Robin Hood: Prince Of Thieves, Unforgiven, Seven ve Deep Impact gibi filmlerde baş rolleri oynadı. 1997 yılında Lori McCreary ile birlikte Revelations Entertainment adlı prodüksiyon şirketini ve kız kardeşi ile birlikte eş başkan oldukları ClickStar adlı online film dağıtım şirketini kurdu. Freeman belirgin ses tonuyla aranan bir seslendirme sanatçısı haline geldi. 2005 yılında tek başına iki filmin, War of the Worlds ve Akademi Ödülü sahibi belgesel film olan March of the Penguins’in, seslendirmesini gerçekleştirdi. Freeman, Bruce Almighty adlı başarılı filmde Tanrı olarak karşımıza çıktı ve bu rolü yüzünden film pek çok ülkede yasaklandı. 2008 yılında Freeman, Frances McDormand ve Peter Gallagher ile birlikte baş rolü paylaştığı Country Girl ile Broadway’e döndü.

28 Ekim 2006’da Freeman, Missisipi’nin En İyileri Ödülleri Töreninde, Ömür Boyu Başarı Ödülü kazandı. Delata Eyalet Üniversitesinden Sanat ve Edebiyat Dalında doktoraya layık görüldü. 1997 yılında Rhodes College’inde fahri mezun unvanı verildi. 2003 yılında Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde dünya sinemasına yaptığı katkılardan Kristal Küre Ödülü’ne aday gösterildi. 2008 Kennedy Center Honnors, 2010 yılında Brown Üniversitesinden fahri doktora aldı. 2011 yılında Amerikan Film Enstütüsü tarafında Yaşam Boyu Ödülüne layık görüldü.

Freeman, 22 Ekim 1967’den 1979 yılına kadar Jeanette Adair Bradshaw ile evli kaldı. Myrna Colley-Lee ile 16 Haziran 1984’te evlendi. 2010 yılında ikili boşandı. İlk eşinin kızını evlatlık edindi ve aynı zamanda ikilinin 4 çocuğu daha oldu.

1) The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli

1994 yapımı Esaretin Bedeli filminde Morgan Freeman, Redding -Red- karakteriyle karşımıza çıktı. Aslında Red rolüne Harrison Ford, Clint Eastwood ve Paul Newman gibi isimler düşünülse de sonunda rolü kapan isim Morgan Freeman oldu. Film çekildiğinde 57 yaşında olan Freeman, Red rolü sayesinde artık oldukça tanınır hale geldi. Film sayesinde Freeman, Altın Küre ve Chicago Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

2) Million Dollar Baby / Milyonluk Bebek

Yedi dalda Oscar’a aday gösterilen ve daha birçok ödülü toplamış olan Milyon Dolarlık Bebek filmindeki oyunculuğuyla açık ara öne çıkan Morgan Freeman, filmde Eddie Dupris karakteriyle karşımıza çıktı. Filmdeki muhteşem oyunculuğuyla Morgan Freeman, En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını almaya başardı.

3) Driving Miss Daisy / Bayan Daisy’nin Şoförü

1989 yılına damgasını vuran ve birçok ödül toplayan Bayan Daisy’nin Şoförü filminde Freeman, huysuz Daisy’nin şoförü Hoke rolüyle karşımıza çıktı. Bu rol sayesinde En İyi Erkek Oyuncu Oscar adaylığı, Altın Küre Müzikal veya Dalında En İyi Erkek Sinema Oyuncusu Ödülü, Film Dalında En İyi Erkek Oyuncu NAACP Image Ödülü, National Board of Review En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Film Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu NAACP Image Ödülü ve Obie Performans Ödülü’nü aldı.

5) The Bucket List / Şimdi Ya Da Asla

Şimdi ya da Asla filminde başrolü Jack Nicholson ile paylaşan Freeman, karşımıza Carter karakteriyle çıktı. Hastanede tedavi gören iki kanser hastanın ölmeden önce yapılacaklar listesi yapmasıyla ikilinin dostluğu başlamış oluyor. Başarılı bir senaryoya sahip olan bu film sayesinde Freeman Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

6) Invictus / Yenilmez

1995 Ragbi Dünya Kupası boyunca Nelson Mandela’nın hayatının anlatıldığı filmde Nelson Mandela rolüyle karşımıza çıkan Freeman, yine oyunculuğunu konuşturmuştu. Bu başarısı sayesinde Altın Küre ve Oscar’da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday gösterildi.

7) The Dark Knight / Kara Şövalye

IMDb’den 9 puanı almayı başaran 2008 yapımı Kara Şövalye filminde Freeman karşımıza Lucius Fox karakteriyle çıktı. Freeman Bruce Wayne şirketinin CEO’su olan Lucius Fox karakteriyle, People’s Choice Favori Oyuncu Kadrosu Ödülü, NAACP Image Film Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, National Board of Review En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazandı.

 

7) Se7en/ Yedi

1996 yapımı Yedi filminde dedektif polis William Somerset rolünü canlandıran Morgan Freeman başrolü Brad Pitt ile paylaşmıştı. IMDb puanlamasında top 250’ye girmiş olan bu film sayesinde Freeman, Londra Film Eleştirmenleri Birliği’nden Yılın Erkek Oyuncusu ödülünün sahibi oldu.
 Kaynakça: 1,2, 3,4,5,6,7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here