Hollywood’un başarılı oyuncusu Kate Elizabeth Winslet, 5 Ekim 1975’te İngiltere’nin Reading şehrinde doğdu. Oyuncu anne babanın ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Winslet, 11 yaşında tiyatro eğitimi almaya başladı. Aynı yıl bir reklam filminde oynayarak oyunculuğa ilk adımını atmış oldu. 90’lı yıllarda televizyon dizilerinde kendini göstermeye başladı. 1997 yılında oldukça gişe yapan Titanic sayesinde tanınmaya başladı ve yine bu film sayesinde iki Oscar adaylığı elde edebilme başarısını gösteren en genç oyuncu (22) oldu. Aynı zamanda Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aynı yılda kazanan üç oyuncudan birisidir.

1) Heavenly Creatures/Cennetin Yaratıkları (1994)

İçine kapanık bir genç kız olan Pauline bir gün İngiliz bir ailenin deli dolu kızı Juliet ile tanışır. Juliet ile Pauline çok iyi arkadaş olurlar ve kendilerini yavaş yavaş dünyadan soyutlayıp kendi ütopik dünyalarını kurarlar. Aileler bu durumunun ciddiyeti anladıklarında iki genç kızın psikolojinin ne denli kötü olduğundan habersizdirler.

Oynadığı iki diziden sonra beyazperdeye başrol oyuncusu olarak ilk adımını atan 19 yaşındaki Kate, oldukça tatlı tavırlarıyla yönetmenlerin dikkatini çekmeye başlamıştı. Bu filmden sonra yapımcı ve yönetmenlerden oldukça iyi teklifler almaya başladı.

2) Titanic/Titanik (1997)

Başrollerinde Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet’in olduğu Titanic 1997 yılına damgasına vurmuş oldukça başarılı bir filmdi. Gerçek hikâyeden alınmış olan Titanic’in senaryosunda Rose DeWitt Bukater karakterine can veren Kate Winslet oyunculuğu sayesinde büyük bir ün kazanmayı başardı.

3) Finding Neverland/Düşler Ülkesi (2004)

Eşinin ölümünden sonra iki çocuğuna tek başına bakan Sylvia bir gün çocukları sayesinde Sir James Matthew ile tanışır. Sir James  ilerleyen zamanlarda Sylvia’nın küçük oğlu Peter için bir oyun yazar.

2004 yapımı biyografi filminde Kate Winslet, Johny Depp ile başrolü paylaştı. Film Kate Winslet’e ödül kazandırmasa da film En İyi Film Müziği Oscar’ını kazanmayı başardı.

4) Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan (2004)

Joel Barish’in eski sevgilisi Clementine iki yıllık ilişkiye dair tüm anılarını tıbbi bir müdahale ile kafasından sildirir. Joel bunu öğrendikten sonra çok üzülür ve aynı operasyonu kendine uygulatır. Operasyon başladığında Joel’in gözünün önünde tüm güzel anılar geçmeye başlar. Hala çok aşık olduğunu fark eden Joel işlemi durdurabilmek için çabalar.

Kate Winslet bu sefer başrolü Jim Carry ile paylaştı. Winslet bu filmde En İyi Kadın Oyuncu dalında aday gösterildi.

5) The Reader/Okuyucu (2008)

Sizce orta yaşlı bir kadın 15 yaşındaki bir çocuğa aşık olabilir mi?Rastgele yolları kesişen Michael ve Hanna arasında büyük bir aşk başlar. Bir gün aniden ortadan kaybolan Hanna tam sekiz yıl sonra avukat olan Michael ile hiç olmadık bir yerde karşılaşır.

2008 yapımı Stephen Daldry yönettiği filmde Kate Winslet başrolü Ralph Fiennes ile paylaştı. Kate Winslet, Akademi Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, Altın Küre’de En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve BAFTA’da yine En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

6) Revolutionary Road/Hayallerinin Peşinde (2008)

1950’lilerin Amerika’sında genç çift Frank ve April, çocuklarıyla birlikte mutlu bir yaşam sürdürürler. Fakat hayatın onları getirdiği nokta Frank’i sinirli bir iş adamı, April’ı ise mutsuz bir ev hanımı yapar. Film ise bu çiftin evliliklerini anlatır.

Yönetmenliğini Sam Mendes’in yaptığı filmde başrolleri Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet paylaştı. İkili 1997 yapımı Titanic filminden sonra ilk kez bir araya geldi. Kate, o yıllarda Sam Mendes ile evliydi ve Joe adında bir erkek çocukları vardı.

7) The Dressmarker/Düşlerin Terzisi (2015)

Tilly Dunnage yıllar sonra doğduğu kasabaya annesi içi geri döner. Fakat Tilly, geçmişte yaşanılan bir olay yüzünden insanlar tarafından katil olarak suçlanır ve dışlanır. Zaman geçtikçe insanlar Tilly ile yakınlaşmaya başlar bunun tek sebebi ise Tilly’nin eşsiz terzilik yeteneğidir.

2015 yapımı filmde Kate Winslet, başrolu Liam Hemsworth ile paylaştı. Kate bu film sayesinde Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi’nden En İyi Kadın Başrol Oyuncu ödülünü kazandı.

Kate Winslet bugüne kadar 70 ödül ve 113 adaylık kazandı.

Sen harika bir oyuncusun Kate.

Kaynakça: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here