Bir zamanlar yalnızca oyuncak olarak nitelendirdiğimiz LEGO’lar, şimdilerde pek çok kişinin yaratıcılığını konuşturduğu bir araç olarak biliniyor öyle ki artık arkeolojik canlandırmalar yapmak için bile kullanılıyor. Bu canlandırmalar hem müzelerde eğitim amaçlı olarak hem kültürel miras sergilerinde  LEGO modelleri olarak yerlerini almış. Görenleri hayrete düşüren büyük küçük herkese kendini sevdiren ve görünce gidip keşfetme isteği arttıran bu eserlere gelin hep birlikte göz atalım!

  • Akropolis:Atina akropolisi, Yunanistan’ın Atina şehri’nde yüksek bir kayalıkta bulunan, büyük mimari ve tarihi öneme dair yapılar barındıran bir hisardır. Partenon bu yapılardan en ünlüsüdür. Athena’ya adanan bir sürü tapınak da vardır. Daha önce de yerleşildiğine dair izler olsa da, yapılan tapınakların MÖ 5. yüzyıla tarihlendiği düşünülüyor.2013’de açılan Akropolis modeli Atina’daki Akropolis Müzesi’nde bulunuyordu. Bu model de Ryan McNaught tarafından yapılmış. Akropolis’in LEGO modeli, antik Atina’yı Yunanistan’dan tarihi figürlerle birlikte gösteriyor.
  • Pisa Kulesi:Pisa kulesi İtalya’nın kuzeyinde yer alan Pisa şehrinde 1173’te inşa edilmiştir. Şehrin Mucizeler Meydanı’nda bulunan ve kalplerimizi fetheden, şehir katedralinin çan kulesi. 56 metre yükseklikteki kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana geliyor. Temelindeki zeminin çökmesi nedeniyle, kule bitirildikten sonra güneye doğru eğilmeye başlamış. Kulenin ağırlık merkezinin izdüşümü, temel dairesinin içinde kaldığı için kule hala devrilmiyor fakat her yıl 0.7 mm daha eğriliyor. Pisa kulesinin LEGO canlandırması dünya kültürel miraslarının LEGO’larının sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilenmişti. Ünlü bir LEGOcu tarafından yapılan eserler 2003’den itibaren Japonya’nın farklı şehirlerinde sergilendi ve 2 milyondan fazla ziyaretçi çekti.
  • Moai – Paskalya Adası Heykelleri: Moai, Büyük Okyanus’ta Şili’nin batısındaki Paskalya Adası’nda bulunan yekpare taştan yapılan insan heykellerine verilen isimdir. Rapa Nui insanları tarafından MS 1250 ve MS 1500 yılları arasında yapılmışlardır. 887 adet heykelin en büyüğü 20,65 m boyundadır. Heykellerin kafaları tüm heykelin üçte biridir. Heykellerin, Rapa Nui halkının atalarını temsil ettiği düşünülüyor. Ada insanları medeniyetleri yıkılınca, kendileri kendi kültürlerine ait bu heykelleri de yıkmıştır.
  • Tac Mahal: Tac Mahal, Babür imparatoru Şah Cihanın eşi Mümtaz Mahal’ın  ölümü ardından Hindistan’ın Agra şehrinde yaptırdığı, eşinin ve kendisinin mezarlarını da barındıran bir mimari komplekstir. Temeli 1632 yılında atılır ve inşası 22 yıl sürer. Tac Mahal 2007’de Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilmişti. Bu kocaman LEGO Modeli, Endeonezya’daki LEGOLand isimli LEGO Eğlence Parkı’nda yer almaktadır.
  • Keops Piramidi ve Sfenks:“Büyük Piramit” olarak da bilinen Keops Piramidi, firavun Khufu için MÖ 2500 civarında yapılmış. Günümüzde Kahire’nin parçası olan Gize Mezar Kenti’nde bulunan üç piramitten en büyük ve en eskisi. İnşaatının 20 yıl sürdüğü düşünülüyor. Antik zamanlarda dışı mermerle kaplıymış. Sfenks üç piramide de eşlik ediyor.Sfenks dünyadaki en büyük yekpare taştan heykel. Sfenks, yatan aslan figürü ile firavun kafasının birleşiminden oluşur. Piramidin ve sfenksin LEGO canlandırması dünya kültürel miraslarının LEGO’larının sergilendiği “Piece of Peace” fuarında sergilendi. Ünlü bir LEGOcu tarafından yapılan eserler 2003’den itibaren Japonya’nın farklı şehirlerinde sergilendi ve 2 milyondan fazla ziyaretçi çekti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here