Christopher McCandless küçükken ailesi ile şehirden sık sık uzaklaştı, kampa gitti ve sonraki hayatı için temellerini atmış oldu. Christopher başarılı bir öğrenciydi. Emory Üniversitesi’ni bitirdiğinde herkesin ondan beklediği iyi bir iş ve iyi bir eş idi. Üniversiteden mezun olduğu gün ailesi ile kutlama yaparken ailesi için basit bir tartışma olan fakat Chris için önemli bir anlamı olan bir meseleyi sizinle paylaşmak isteriz. Chris bu tartışmadan sonra ilk defa bütün eşyalarını bir çantaya koyup, yollara düşüp otostop çekerek ve kamp yaparak yaşamayı düşünmüştür. Bu yüzden onun için büyük bir önemi vardır.

Kısaca ailesi Chris’in arabasının hurda yığını olduğunu, yeni ve daha güvenli bir araç hediye etmek istediklerini söyler ancak Chris ısrarla karşı çıkar, çünkü yeni bir arabaya ihtiyacı yoktur.

Bu düşünceler aklına geldikten sonra sessiz bir şekilde hazırlığını yapan Chris, daha öncelerde ikinci üniversite olan Oxford için biriktirdiği paranın hepsini bir hayır kurumuna bağışlar. Chris’in telefonu yoktur bu yüzden bir süre boyunca ailesi Chris’in iyi durumda olduğunu ve okula devam ettiğini düşünür.

Fakat aslında Chris tüm kredi kartlarını, kimliğini yakmıştır ve cebine az bir miktar para alarak doğaya açılmıştır. Chris doğaya açıldığı andan itibaren gerçek adını gizli tutmuş ve Alexander Supertramp adını kullanmıştır. Otostop yaptığı arabalardan ve kaldığı yerlerden birçok arkadaş edinmiştir ve bol bol mektuplaşmıştır. Chris, iki yıl boyunca ülkeyi baştan sona dolaştı hatta Meksika’ya kaçak yollardan bile giriş yaptı.

Chris’in bir hayali vardı ki, o da Alaska’ya gitmek ve orada gerçekten yalnız kalmaktı. Her gittiği yerde bu hayalini vurgulayan Chris, 28 Nisan 1992’de otostop ile zar zor da olsa gitmeyi başarmıştır. 64 kilometre yürüyen Chris, şans eseri sihirli otobüs ismini verdiği terk edilmiş bir otobüs bulmuştur ve içinde yaşamıştır.

Bir süre sonra geri dönmek isteyen Chris kış zamanı donmuş bir nehrin üstünden geçmiştir. Fakat gitmek istediği vakit sular yükselmiştir, bu yüzden Chris geri dönememiştir. Açlık ve zehirli böğürtlenden dolayı öldüğü söylenen spekülasyonlar vardır ve halen tartışmalı bir konudur. Chris öldüğünde 30 kilodur. Chris’in bulunduğu yer yani Stampete patikasında bir kağıt bulunmuştur kağıtta şunlar yazmaktadır:

Dikkat muhtemel ziyaretçiler. S.O.S. Yardımınıza ihtiyacım var. Yaralıyım, ölmek üzereyim ve buradan çıkmak için yeterince gücüm kalmadı. Tek başımayım ve bu bir şaka değil. Tanrı aşkına, beni kurtarın. Yakınlarda meyve topluyorum ve bu akşam dönmeliyim. Teşekkür ederim, Chris McCandless. Ağustos?

Chris bu fikirleri çok sevdiği yazarlardan ve kitaplardan almıştır. Bu kitaplardan en önemlileri Jack London – Vahşetin Çağrısı, Thoreau – Doğal Yaşam ve Başkaldırı, Lev Tolstoy – Aile Mutluluğu’dur.

1996’da Jon Krakauer, McCandless’ın yaşamını Into the Wild adıyla kitaplaştırdı. 2007’de yönetmen Sean Penn tarafından Christopher McCandless’in hayatını konu alan Into the Wild çekildi.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here