“Onlar sana canavar gibi mi görünüyor?” Ha ha şakaydı.

Ha.

Ha.

İlk kez 2009 yılının Aralık ayında Wii oyuncularının karşısına çıkan ve hemen takibinde 2010 Ocak ayında da PS2 ve PSP platformlarında bizlerle buluşan Silent Hill: Shattered Memories, konusu gereği kimi Silent Hill hayranlarının beğenisini kazanmış olsa da bir diğer kesim için koca bir hüsran olarak adını yazdırdı. Peki ya bu durum gerçekten de böyle mi, tartışılır.

Oyun, kendisinden önceki çıkan oyunları gibi stand-alone temasıyla hareket ediyor. Ancak, diğer oyunlarının aksine daha farklı bir lokasyonda, farklı karakterler ve ilişkiler üzerine kurulu bir evrende geçiyor.

Bu taraftan itibaren oyun hakkında spoiler bulunacak.

Oyunun en başında psikiyatrist Michael Kaufmann‘ın kendisini yeni bir hasta için hazırlamasıyla karşılaşıyoruz. İçkisinden yudumunu alıp “Artık başlayabiliriz.” demesiyle birlikte Harry Mason’ın direksiyonunun kontrolünü kaybedip Silent Hill kasabasının hurdalığına bodoslama dalarak kaza yapmasına şahit oluyoruz.

Hay Allah.

Harry, kendine gelip etrafına baktığında önemli bir şeyin kayıp olduğunun farkına varır. Kızı Cheryl. Bununla birlikte hemen etrafta haykırışlar ile birlikte kızını aramaya koyulur. Bahsettiğimiz Cheryl, çoğunluğun da bildiği üzere Cheryl “Heather” Mason tabii ki de. Cheryl-Heather-Harry Mason ilişkisi ise başka bir yazıya konu olacak kadar detaylı.

Oyun ilerledikçe bazı zamanlarda Michael’ın testlerini çözmemiz, bazı zamanlar da ise Harry’nin karşısına çıkan bulmacaları çözmemiz gerekiyor.

Küçük bir hatırlatma; Michael’ın bize sunduğu testlerde neyi işaretlersek oyun bize olabildiğinde yaptığımız seçimi yaşatmaya çalışıyor. Basit bir örnek vermemiz gerekirse, “Evini ne renk hayal ediyorsun? Bir boya da göreyim.” dediği resmi renklendirken bir süre sonra Harry’nin bulmayı başardığı evinin rengi, aynı bizim seçtiğimiz renklerden oluşması hadisesi en çarpıcı örneklerden yalnızca biri.

Yani tabi ulaşmayı başardığı evinden aslında dün ayrıldığını düşünerek zile bastığında karşısına çıkan yeni ev sahiplerinin o evde “14 yıldır” oturduğu ihtimalini saymazsak, bulduğu ev tabii ki de Mason’lara ait.

“Bu oyun, sizin onu oynadığınız kadar sizinle oynar.”

Harry, kızını ararken kasabada bazı kişiler ile de tanışıp yardım istediğine tanık oluyoruz. Cybil gibi. Cybil, kasabadaki bir polis. Bazı sahnelerde Harry’e yardım etse de onun da kasabanın bir parçası olduğunu unutmamak önemli.

Diğer bir karakter, Midwich Lisesi’nde karşılaştığımız Michelle Valdez. Michelle, Harry’nin kızını tanıyan tek kişi. Sadece küçük bir fark, Harry’nin söylediği Cheryl ile kendi bildiği Cheryl arasında yaş farkı var.

Bütün araştırmalardan sonra, Harry, Michelle ile birlikte kadının çalıştığı gece kulübüne giriş yaparlar. Michelle için arabasının anahtarı için merdivenlerden yukarı çıktığımız anda ise Dahlia adında bir başka kadın ile karşılaşıyoruz. Hatta, Dahlia ile birden fazla kez karşılaşıyoruz.

Sürprizi fazla kaçırmamak adına tekrar karşılaştığımızda bu sefer biraz daha yaşlı ve sizinle evli olarak yolunuza çıkıyor diyebiliriz.

Dahlia ile ilk tanışmamızın ardından fazla zaman geçmeden kendimizi Alchemilla Hastanesinde uyanırken buluruz. Burada Lisa Garland adındaki bir hemşireyle, -ki kendileri araba kazasının raporundan sorumlu bir hemşire- tanışır ve onu bir süre yanımızda tutmaya karar vererek apartmanına kadar eşlik ederiz. Evde, Lisa bizden banyodan baş ağrısı için bir ilaç getirmemizi ister. Burası önemli çünkü burada seçmiş olduğumuz ilacın rengi bile oyunun gidişatı için oldukça kritik.

Evden ayrıldıktan bir süre sonra Lisa’dan telefon gelir ve Harry’den yardım ister. Eve geri geldiğimizde Lisa’nın cansız bedeniyle ya da neredeyse ölmek üzere olan bir haliyle karşılaşırız.

En nihayetinde Harry, Dahlia ile tekrar karşılaşıp, farklı bir versiyonu, ve onun sayesinde kızını nerede bulabileceğini öğrenerek deniz fenerine doğru yol alır.

Tabii ki büyük sona yaklaşırken aslında küçük küçük ipuçları da çoktan bize verilmiş olsa da gözümüzü sadece yaratıklardan kaçmak ve kızımızı bulmaya odaklamış olduğumuzdan Harry Mason’ın aslında 18 yıl önce o araba kazasında ölmüş olduğunu duyduğumuzda elimiz ayağımız birbirine dolanıyor.

Ve ikinci bir şoku da, oyun başından beri Kaufmann’ın hastasının da Harry ya da “oyuncu” değil, aslında 25 yaşındaki Cheryl Mason’dan başkası olmadığını öğrendiğimizde yaşıyoruz.

Sonlar

Çoğu Silent Hill oyunu gibi, bu oyunda da hangi sonun “gerçek” son olduğu bilinmiyor. Cheryl olarak oluşturduğumuz psikolojik profilimize göre, farklı sonlara ve baba-kız konuşmasının ardından gelen video kasetlerine ulaşabiliriz. Aynı şekilde Harry’nin yapmış olduğu seçimlere göre ise de kişiliğini şekillendirebiliyoruz.

  1. Son: Kabulleniş

Cheryl, tedavinin ardından babasının ölümünü kabullendiği bir sona ulaşır. Babasına “Benimle çok uzun zamandır beraberdin.” demesinin ardından Harry, “Ve her zaman da öyle olacağım.” der ve gülümseyerek buza dönüşür. Bu sona ulaşanlara credit sahnesinde “Kabulleniş” şarkısı eşlik ediyor. Babasının ölümünü kabullenmez veya onu affetmez ise “Hell Frozen Rain” şarkısını duyuyorsunuz.

  1. Son: Affedilmeyen

Cheryl, babasının ona dokunmasına izin vermez ve ölmesinden birisinin sorumlu olması gerektiğini söyler. Harry, kızına onu affetmesini söyler ve donarak parçalara ayrılır. Cheryl bunun üzerine başını eğer ve ağlamaya başlar.

  1. Son: Kahraman

Cheryl babasına onun bir kahraman olduğunu söyler. Ölen kişinin onun babası olmadığını, onunla geçirdiği anıları sahip olduğu tek şey olduğunu söyler. Babası da buna karşılık “Ben hayalet bile değilim” cümlesini kurar ve sarılarak ağlarlar. Bu sonun Silent Hill 2’den “Maria” sonuna aşırı benzediği düşünülüyor.

Video Kasetleri

Cheryl ile konuşmamızın ardından oyun sonunda karşılaşabileceğimiz 4 tane kaset görüntüsü var.

  1. Love Lost

Kaset, oyunun en başında izlediğimiz klibin ardından Harry, Dahlia ile arabanın yanında konuşurken başlar. Bu sahneyi Cheryl filme alırken Harry onu durdurur ve “Bu boşanma seninle alakalı değil, bunu biliyorsun değil mi? Annen ve baban artık birbirini sevmiyor olsa bile ikimiz de seni seviyoruz ve hep seveceğiz.” diyerek videoyu sonlandırır. Bütün sonlar içindeki en mutlu son olarak düşünülüyor. Eğer oyun içerisinde içkiden, haplardan ve cinsellikten uzak durursanız bu sona ulaşıyorsunuz.

  1. Drunk Dad

Harry eve sarhoş bir şekilde gelir ve Cheryl’a sinirli bir şekilde bağırarak ona bira getirmesini söyler. Bu klipten sonra Harry’nin bir alkolik ve bağımlı olduğunu ve hayatındaki her şeyin bunun üzerine kurulu olduğunu görürüz. Bu son, Harry’nin alkolik olmasının ailesinin üzerinde bıraktığı negatif etkenlerden dem vurmakta. Bu son, oyuncu alkole ve haplara yönelik oynadığı takdirde görülmekte.

  1. Sleaze and Sirens

Bu kasette Harry, Orpheus teknesinde Michelle ve Lisa ile birlikte yatağın üzerinde oturur bir halde başlıyor. Harry’nin kendini tanıtmasının ardından kızlar ona sıradaki kitabında yer alıp alamayacaklarını ya da onlara ithafen olup olmayacağını sorarlar. Harry, sıradaki kitabı eşi ve kızına ithafen olacağını çünkü bunun “en adil” şekilde olduğunu söyledikten sonra hepsi birlikte kahkahaya boğulurlar. Bu sonda, Harry’nin eşini aldattığını ve bunu birden fazla yapmış olma ihtimalini görürüz. Oyuncu eğer oyun içerisinde yetişkin içerikli dergilere veya resimlere odaklı oynar ise bu sona erişir.

  1. Wicked and Weak

Bu kasette Cheryl, annesinin Harry’e birden fazla kez tokat atmasını filme alırken başlamakta. Dahlia, Harry’e eve para getirmediğini, kitaplarının satılmadığını hatta kimsenin onları okumadığını söylüyor. Harry gözlüğünü yerden alıp başını kaldırdığında Cheryl’i farkeder ve yüzünde hüzünlü bir ifade belirir. Bu sona eğer Kaufmann’ın testlerinde arkadaş ilişkilerinde iyi olmadığınızdan ve onları tanımak için uzun bir uğraş vermenizden bahsederseniz ve oyunda yeni tanıştığınız insanlara kaba davranıp ben merkezli oynarsanız ulaşıyorsunuz.

GİZLİ SON: UFO

Bildiğiniz gibi Silent Hill’in easter egg’leri UFO sonlarıdır.

Bu sona da sadece, ikinci kısma geçtiğinizde Silent Hill’de gizlenmiş 13 tane ufonun resmini bulup çekerseniz ulaşabiliyorsunuz. Her şeyi bitirdiğinizde Cheryl babasının uzaylılar tarafından kaçırıldığını ve Silent Hill’in koca bir uzay gemisinin üzerine inşa edildiğine inanır. James Sunderland –Silent Hill 2’nin ana karakteri- bu konuşmanın ortasında belirir ve yanlış günde geldiğini söyleyip oradan ayrılır. Ardından Cheryl ise Mira’ya dönüşür ve annesinin bir sürtük olduğunu söyler. Sonrasında, Kaufmann kendisinin bir uzaylı olduğunu söyler ve terapi seansına kaldıkları yerden devam ederler.

Eğer hala Silent Hill sevmenize rağmen bu oyunu oynamadıysanız, deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Şahsi fikrimin yanında biz Wannagate ekibi olarak Silent Hill’e şapka çıkarıyor ve böyle yapıtların devamının gelmesi için dua ediyoruz. Hoşça kalın!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here