PlayStation 2 zamanlarını bilen bilir, dönemin birçok oyun yapımcısı kendini ortaya çıkartmak için farklı tatlarda oyunlar piyasaya sürmeye çalıştığı bir zaman dilimiydi. İşte bunlardan birisi olarak yükselişe geçip sonrasında benzerlerine ilham kaynağı olmuş bir oyun serisi olan ObsCure ile karşınızdayız. 2004-2005 yılları arasında damgasını vurmuş bu korku oyunu, yeni teknoloji işlemciler için bile bir hayli iş gücüne sebep olmakta. Unutulmak üzere tozlu raflarda terk edilmişken bu yazımızla birlikte tekrardan ortaya çıkartıp neleri unuttuğumuzu bir görelim dedik.

Peki nedir bu oyunu diğer korku oyunlarından farklı kılan?

Elbette ki, korku oyunu olmasının yanında bir de hikaye bazlı olması ve bu hikayenin içinde bir arkadaşınızın da yanınızda olması en büyük etkeni. Dostunuzu yanınıza alıp koca bir lisenin içerisinde gezerek bir nevi Resident Evil atmosferine sahip bir alanda canavarlar avlayarak az buz serpiştirilmiş bulmacaları çözme mantığıyla ilerlemeye çalışıyorsunuz. Bunu yaparken bazı yerlerde karakterlerinizi değiştirme şansını elde edebiliyor ve ilerideki zorluklar için, farklı yeteneklere sahip lise öğrencilerimizden hangisini seçeceğinize karar verebiliyorsunuz.

İlk Oyunun Ana Karakterleri

Shannon Matthews

Okulun en başarılı olan öğrencisi Shannon, serinin iki oyununda da mevcut. Karakter olarak; ekibin en zekisi ve sakini olup ikinci oyunda daha da olgun bir karaktere dönüşen ablamız, grubun yardımına her daim koşmaya hazır. Kardeşi Kenny’nin bir gece eve geri dönmemesi üzerine sevgilisi ve ilerideki zamanlarda da oynayabildiğiniz Stan ile Kenny’i aramak için gece okulda kalmaya karar verirler. Ayrıca Ashley’in eski en yakın arkadaşı.

Özellikleri: Kendisine ve partnerine ekstra can bonusu verebiliyor. Aynı şekilde bulunması gereken nesneleri ortaya çıkarabiliyor. Tek kötü yanı, koşamıyor. İkinci oyunda bu yeteneklerine ek olarak kötü aurayı emebiliyor. Kendisinin anlatımına göre, vücudu bu olaylara karşı ortama uyum sağlayıp kendini yenilemiş.

Kenny Matthews

Ana karakterlerden olan Kenny, okulun basketbol takımının kaptanı ve aynı zamanda futbol takımının da oyun kurucusu olarak karşımıza çıkıyor. Hikaye, oyunda ilk oynadığımız ve canavarları ilk gören karakterimiz Kenny’nin kaybolmasının ardından bu işe tayfanın geri kalan üyelerinin birer birer sürüklenmesiyle başlamakta.

Özellikleri: Spor sayesinde kuvvetlenen Kenny, bütün ağır işleri yapabildiği için ekipteki en güçlü karakter.

Ashley Thompson

Okuldaki bir güzellik salonuna mensup, tekvando uzmanı ve Josh Carter ile Shannon Matthews’ın -eski- en yakın arkadaşı, Kenny Matthews’ın ise sevgilisi. Diğer karakterler kadar ön planda olmasa da evet, oldukça underrated kalmış, Boss’u en kısa sürede alt etmeyi sağlayan gizli karakterlerden birisidir kendileri. Akıbeti belli değil.

Stan Jones

Stan, Shannon gibi her iki oyunda da mevcut olan bir diğer karakter. Kenny’nin en yakın dostu olarak biliniyor. Oyuna girişi bile müdürün odasına girmek için kapıyı açmaya çalışırken yakalanarak olması, kendisinin nasıl bir serseri olduğunun büyük bir örneği.

Özellikleri : Kilitleri açmakta çok büyük bir usta.

Josh Carter

Josh, Leafmore Lisesi’nin gazetecisi, Shannon’un eski sevgilisi ve Ashler ile Stan’in en yakın arkadaşı olarak karşımıza çıkmakta. Diğerlerinden farklı olarak, aralardaki sinematik sahnelerde gözüküp gözükmeyeceği oynayan kişiye bağlı.

Özellikleri: Söylemek gerekirse görünüşü Silent Hill 4: The Room’dan tanıdığımız Henry Townshend’a oldukça benziyor. Sevdiği şeyler de dahil. Sadece tek fark Josh, Silent Hill’deki kahramanımıza ziyaden biraz daha sosyal ve daha canlı bir ruh haline sahip.

-Shannon karakterine platonik olduğu yönünde oyun içerisinde sergilediği hareketlerle az buz belli ediyor.

-Josh ve Ashley karakterlerinin sesleri, oyunun direkt düşman serinin seslendirme ekibinden ödünç alınmış. Benzerliklerden de fark ettiğiniz üzere, Resident Evil. Ashley’ın sesi, Resident Evil Umbrella Chronicles oyunundan The Red Queen‘a ve Josh’un sesi ise Resident Evil Darkside Chronicles oyunundan Steve Burnside‘a ait.

Oyundan sonraki akıbeti ne yazık ki tam olarak bilinmemekle birlikte yan oyun olan Obscure D’de Jedidiah tarafından Ashley ile birlikte yakalanıp öldürüldüğünden bahsediliyor. Tabii, Obscure D tamamen ana oyunlardan bağımsız ve kopuk bir oyun olarak kabul edildiği için bu bilgi desteklenmemekte.

Oyun, Steam üzerinden de tek bilgisayardan iki kişinin oynama imkanı sunacak şekilde erişime açık. İndirim zamanlarını bekleyip bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here