Romanlardan, şiirlerden doğan bir ozan: Hüsnü Arkan.

Hayata gözlerini 1958 yılında İzmir’de açan, ilk ve orta öğrenimi burada tamamlayan Hüsnü Arkan, farklı üniversite deneyimlerinden sonra kendini yaşadığı dönemin de getirilerinden biri olan siyasi olayların içinde buldu. Bu olayların içerisinde geçen yorucu yıllardan sonra Hollanda’ya ablasının yanına gitti ve burada yeni hayatının ilk adımlarını attı. Küçüklükten beri gelen yazın ve müzik yeteneğinin köklerini burada kuvvetlendiren Arkan, kurdukları “Hezarfen” isimli küçük bir grupla başladığı müzik yolculuğunun ilk eserini 1991 yılında çıkardı. Kendi bestelerinden oluşan “Bir Yalnızlık Ezgisi” isimli albümü çıkarttıktan sonra 1993 yılında ülkeye döndü. Ülkeye dönme sebebi ise söz yazarı, besteci ve vokalist olarak dahil olduğu ”Ezginin Günlüğü” grubu idi. Gruba girişinden sonra ülkenin en iyi ozanlarından biri olma yolunda ilerleyen müzisyen, bu noktadan sonra hem grup adına hem de kendi adına en sağlam dinleyici kitlesini edindi.

Gruptan ayrıldığı 2010 yılına kadar dinleyicileri tarafından çok sevilen ve albümlerde büyük katkıları olan Hüsnü Arkan, bu süre içerisinde birçok roman çıkarmış, müzik piyasasındaki beğenileri aynı şekilde edebiyat manasında da almıştı. Yedi roman ve iki şiir kitabının yanında müzik hayatını da üç solo albümle taçlandırdı. Aralık 2010’da çıkardığı “Solo” isimli albümde Nazım Hikmet’in ‘Bor Oteli’, Ümit Yaşar Oğuzcan’ın ‘Önce Sen Sonra Sen’, Orhan Veli’nin ‘İhtiyarlık’ ile Can Yücel’in ‘Halime Tercümandım’ isimli şiirlerine müzikleriyle yeniden can veren müzisyene “Hoş Geldin” isimli parçada Türk müziğinin bir başka güzel ismi Birsen Tezer eşlik etti. Üçüncü albümü ‘‘Yalnız Değiliz”i 2013 yılında çıkardı. On bir şarkıdan oluşan bu albümde yine değerli müzisyenlerle ve şairlerle karşılaşıyoruz.

Son olarak Ekim 2015’de “Kırık Hava” adlı dördüncü albümünü çıkaran Hüsnü Arkan, bu albümde Rubato, Cem Adrian ve Birsen Tezer ile karşımıza çıkan parçalarının yanı sıra söz yazarlığındaki ustalığını gösterirken geniş dinleyici kitlelerine de ulaşıyor.

Konserlerle, edebi yazılarıyla hayatımıza dokunmaya, kalplerimizin her köşesini doldurmaya devam eden müzisyenin şarkılarından oluşan bir listeyi buraya bırakıyoruz. Naif sesiyle ve güçlü sözleriyle ruhlarınıza dokunması dileğiyle, keyifli dinlemeler…

 1. Kırık Hava
 2. Yağmurlar
 3. Hoş Geldin
 4. Tutuşsun
 5. Ebruli
 6. Gülersen
 7. Uzak Ufkun Yolcusu
 8. Eksik Bir Şey
 9. Zerdaliler
 10. Senin Gibi
 11. Yalnız Değiliz
 12. Süreyya
 13. Önce Sen Sonra Sen
 14. Sol Yanım
 15. Gönül Yarası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here