Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Süper kahramanlar artık yok. Çoğu kötü adamlar tarafından katledildi. Hayatta kalanlar ise artık süper kahraman kimliğine sahip değil. Dünya kötülerin hegemonyasında. Amerika 4 parçaya ayrılmış, her parçanın da bir derebeyi var ve hepsi de kötü adamlar. Umutsuzluk ve kötülük o kadar etkin ki bu kötü adamlardan biri de Avengers’ın ünlü yeşil devi Hulk

Süper kahramanlara ne olduğu kesin olarak bilinmiyor. Tek bilindik şey, artık kötülerin kazandığı ve iyilerin ortalıkta görünmediği. En çok merak edilenlerden biri de Wolverine’e ne olduğu. Çünkü X-Men’in en vahşi kahramanı olan Wolverine 50 yıldır ölü.

Wolverine ölü evet fakat Logan hayatta. Bayağı yaşlanmış, Wolverine kimliğinden vazgeçen Logan yeni kurulan bu umutsuz düzende kurduğu çekirdek ailesiyle yaşamaya çalışmakta. Önceleri Avengers ekibiyle dünyayı kurtarmayı amaç edinmiş Yeşil Dev Hulk’ın hegemonyasını sürdüğü bölgede çiftçilik yapan Logan, artık o vahşi ve savaşçı ruhtan uzak, yaşadıklarından birer iz niteliği taşıyan kırışıklarıyla hayatını sadece ailesine adamış. Hayatın zorluğu üzerine her hafta haraç almaya gelen derebeyi Banner’ın çetesiyle uğraşan Logan için artık kahramanlık, unutulmaya yüz yutmuş anılardan ibaret.

Logan’ın iyileşme gücü de yaşı itibariyle zayıflamıştır. Yine bir haraç gününde vahşi devler tarafından dövülen Logan’ı kendisi gibi eski kahramanlardan Hawkeye ziyaret eder. Hawkeye de aynı Logan gibi yaşlanmış ve eskiden keskin gözleriyle hedefi hep on ikiden vururken artık kördür.  Hawkeye’in Logan’a ziyaretinin sebebi bir teslimat işidir. Aldığı pakedi Doğu Yakası’na taşımak üzere yola çıkmak isteyen Hawkeye, kendisine yol gösterecek bir sürücü aramaktadır. Logan da para için bu teklifi kabul eder ve ikisinin umutsuz yolcuğu başlar.

Hawkeye ve Logan’ın rotası Amerika’nın en batısı olan Hulkland’den başlar ve Red Skull’un hüküm sürdüğü “The President’s Quarter” a kadar devam eder. Daha yol yeni başlamışken, ilk tehlikeyle karşılaşırlar. Ghost Riders adı altındaki vandal motorsiklet çetesi…

Çeteden kurtulan iki kişilik ekip yollarına devam eder ve Hammerfalls’a gelirler. Önceden Las Vegas olan bu yere artık neden Hammerfalls dendiğini birazdan anlayacaklardır. Artık Banner’ın bölgesinden Kingpin’in bölgesine geçiş yapan ekibimiz şehrin göbeğinde yere çakılı halde Mjölnir’i görür. Yani Thor’un o efsanevi çekicini…

İkili Hammerfalls’ta ilerlerken karşılarına çıkan Ultron 8, Hawkeye’e Tonya’nın onu görmek istediğini söyler. Tonya, Hawkeye’in eski eşidir ve aynı zamanda Peter Parker’ın kız kardeşidir. Tonya’nın garajına giden ikili Tonya ve Hawkeye’in kızları olan Ashley’in başının belada olduğu öğrenir. Ashley, bir grup arkadaşıyla süper kahraman ekibi kurmuş ve Kingpin’i yenmeyi amaçlamıştır.

Her ne kadar Logan bu işe bulaşmak istemese de Hawkeye onu ikna eder ve ikili Ashley ve arkadaşlarını kurtarmaya giderler. Kingpin, Magneto’yu öldürmüş ve onun bölgesini ele geçirmiştir. Ashley’i hapseden Kingpin, insanları eğlendirmek için Ashley’in arkadaşlarını bir arenada dinpzorlara yem etmeyi planlamaktadır.

Çılgın bir planla Ashley’in hapsedildiği yere giriş yapan Hawkeye, tek başına Kingpin’in adamları yere serer ve Ashley’i hapsolmaktan kurtarır. Logan ise ellerindeki bıçakları ortaya çıkarmamaya yemin etmiş ve arabada kalmayı tercih etmiştir. Ashley’nin tam kurtulduğu sırada Kingpin gelir ve daha cümlesini tamamlamadan Ashley tarafından öldürülür. Ashley’in Kingpin’i öldürüp tüm insanları kurtaracağına inanan Hawkeye büyük bir yanılgıya düşmüştür. Çünkü Ashley aynı Kingpin’in Magneto’yu öldürüp yaptığı gibi o bölgeye hükmetmek istemektedir. Kingpin’i öldürdükten sonra bu amacını gerçekleştiren Ashley’in bir diğer hedefi de kendi öz babası Hawkeye’dir. Hawkeye şaşkınlıkla karışık Ashley’in onu öldüreceğini düşünürken, Logan ortaya çıkar ve Hawkeye’i Ashley’in elinden kurtarır ve bir kovalamaca başlar.

Kovalamacadan ve karanlıkların içinde yaşayan Moloid adındaki yaratıklardan zor bela kurtulan ikili yollarına devam eder. Yolda birçok garip şeyle karşılaşırlar. Dinozor sürüleri, Thor’un üvey kardeşi, Thor’un cesedi, Rushmore Dağı’ndaki Red Skull… Dünya oldukça garip bir yer haline gelmiştir.

Akşam olmaya yakın Iowa’daki bir barda mola verirler. Bu zamana kadar kendisine ne olduğunu bilmediğimiz Logan sonunda her şeyi anlatmaya karar verir. 50 yıl önce Wolverine, X-Men’in karargahındadır. X-Men üyelerinden Jubilee, dünyanın her yerinde tehlikeli bir durumun ortaya çıktığını fark eder. Kötü adamlar dünyanın her yerine, aralarında Dr. Octopus, Bullseye, Scorpion gibi kötü adamların bulunduğu bir grup da X-Men’in karargahına saldırmaktadırlar. Wolverine o keskin bıçaklarını ortaya çıkarır ve bütün kötü adamları sırayla doğramaya başlar. Fakat bilmediği bir şey vardır. Wolverine’in kötü adam sanıp saldırdığı kişiler bizzat kendi arkadaşlarıdır. İllüzyonlar yaratabilen Mysterio, gücünü kullanıp Wolverine’nin, X-Men’i kötü adamlar gibi görmesini ve onlara saldırmasını sağlamıştır. Sonuç olarak Wolverine dışındaki tüm X-Men üyeleri katledilmiş ve bunu bizzat Wolverine yapmıştır.

Korkunç olaydan sonra Logan, Wolverine kimliğinden vazgeçip artık vahşi tarafını kontrol etmeyi çabalar. Tıpkı arkadaşları gibi kendisi de ölmeye çalışır fakat iyileşme yeteneği yüzünden bunu başaramaz.

Yollarına devam eden ikili Pym Falls, Connecticut’a varırlar ve Logan buraya neden Pym Falls dendiğini yolda gördükleri devasa Henry Pym yani Antman’in cesedi sayesinde anlar. Rotaları süresince o büyük saldırıdan arda kalan cesetler veya izler görmekte olan Logan, bir zamanlar beraber kötülere karşı savaştıkları kahramanların yok oluşuna tanık olmaktadır.

Nihayet yolculuğun sonuna gelinmiştir. Taşıdıkları paketi varış noktasına getiren ikilimiz artık ülkenin en doğusunda yani Red Skull’un bölgesindedirler. Buluşma yerine geldiklerinde Tobias onları beklemektedir. Tobias, yeni bir süper takım kurmak isteyen biridir ve bunun için Hawkeye ve Logan’ın taşıdıkları pakete yani süper asker serumuna ihtiyacı vardır. Tobias kötü adam hegemonyasını yok etmek ve iyilerin yeniden kazanmasını sağlamak için tıpkı Avengers gibi yeni bir takım kurmayı amaçlamıştır.

Hawkeye ve Logan paralarını almaya hazırdırlar fakat bilmedikleri bir şey vardır. Tobias, Red Skull’a çalışmaktadır. Logan ve Hawkeye’in taşıdıkları serumları da Red Skull’a götürecektir. Tobias, bu gerçeği söyledikten sonra Hawkeye’i  öldürür, Logan’a da defalarca ateş eder fakat Logan’ın iyileşme gücünden bir haberdir.

Tobias, serumları ve cesetleri Red Skull’a teslim etmek için Beyaz Saray’a gelir. 50 yıl önce gerçekleşen o saldırının arkasında Red Skull bulunmaktadır. Red Skull tüm kötü adamları organize etmiş ve dünyayı ele geçirmiştir. Captain America’yı da bizzat katleden Red Skull, 50 yıldır Beyaz Saray’a ve ülkenin doğu yakasına hükmetmektedir. Tobias, Red Skull’a cesetleri teslim ettiği sırada Logan iyileşme gücü sayesinde tekrar ayağa kalkar ve etrafındakilere saldırmaya başlar. Hikaye boyunca hiç savaştığını görmediğimiz Logan, Tobias ve adamlarını katlettikten sonra Red Skull ile dövüşmeye başlar. Red Skull yaşlı olmasına rağmen hala güçlüdür ve yenmesi zor bir rakiptir. Fakat Logan, Captain America’nın da kalkanı sayesinde Red Skull’un kafasını gövdesinden ayırır ve Red Skull’un hükümdarlığına son verir.

Red Skull’un adamlarıyla savaşmak için bir yol arayan Logan, Iron Man’in zırhını bulur ve zırh sayesinde gelen adamları da püskürtmeyi başarır. Eski kahraman arkadaşlarının sayesinde kötü adamları yenen Logan, Iron Man zırhı ile Tobias’ın paralarını da alıp evine yani California’ya doğru yol alır.

Uzun bir uçuştan sonra evine varan Logan, acı gerçekle karşılaşır. Haraçlarını almaya gelen Hulk çetesi, paralarını alamadıkları için Logan’ın ailesini katletmiştir. Bu Logan için bardağı taşıran son damladır.

50 yıl önce yaşadığı trajedi yüzünden Wolverine kimliğinden vazgeçen Logan, uğruna yaşadığı tek gerçek olan ailesinin ölümü ile artık iyice kızmış ve intikam hırsıyla yanıp tutuşmaktadır. Bunun üzerine tam 50 yıldır ortaya çıkarmadığı o bıçaklar ortaya çıkarır ve böylece Wolverine tekrar geri dönmüş olur.

Hulk çetesinin karargahına doğru yola çıkan Wolverine, tüm Hulk çetesini ve çetenin başı olan Bruce Banner’ı öldürmek için ant içmiştir. Wolverine, çetenin bulunduğu bölgeye tek başına bir giriş yapar ve çete üyelerini teker teker öldürür. Wolverine, Banner ile karşılaştığında ise Hulk çetesinin tüm elemanlarının Bruce Banner’ın çocukları olduğunu öğrenir. Banner, bir Hulk soyu yaratmış ve bunca yıl boyunca bu soyu devam ettirerek bir Hulk çetesi oluşturmuştur.

İki yaşlı eski süper kahramanın savaşı böylece başlamış olur. Wolverine ailesinin intikamı için, Banner ise yaşama sevinci için savaşmaktadır. Artık iyice yaşlanmış ve devasa olan Hulk, Wolverine’i mideye indirir. Tam Wolverine artık gerçekten öldü diye düşünürken, Wolverine’in iyileşme gücü devreye girer ve Hulk’ı içeriden parçalayıp dışarı çıkar.

Bruce Banner ve Hulk çetesini yok eden Wolverine artık ailesinin intikamını almıştır. Hulk’ın karargahından tam ayrılacakken henüz bebek olan bir yeşil devi fark eden Wolverine, bebeği de yanına alır ve ailesinin cenazesini hazırlamak üzere evine geri döner. Artık Wolverine kimliğini yeniden kullanmaya başlayan bu yaşlı kahraman, arkasında küçük yeşil dev ile beraber yeni maceralara doğru yol almaktadır.

Mark Miller’ın yazdığı ve Steve McNiven’ın çizgileriyle süslediği bu çizgi roman 2017 yılında gösterime giren, Hugh Jackman’ın son kez Wolverine olarak karşımıza çıktığı Logan filmine de esin kaynağı olmuştur. Süper kahramanlık hikayesinden çok dram niteliği taşıyan bu çizgi roman, bir adamın yaşadıkları sonucunda nasıl yıprandığını, değer verdiği şeyleri teker teker yitirip artık kaybedecek bir şeyi olmadığında da nasıl küllerinden geri doğduğunu anlatır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here