Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Psychedelic Rock diyince akla gelen ilk gruplardan biridir Jefferson Airplane. 1965 yılında kurulan grubun, çıkardığı 8 albümü ve sayısız canlı performansı arasında en dikkat çeken şarkıları “Somebody to Love” ile birlikte “White Rabbit” olmuştur. Grace Slick’in yazdığı White Rabbit, önceki grubu The Great Society ile yayınlanmış olsa da Jefferson Airplane ile kaydettikleri ilk albüm olan Surrealistic Pillow’da da yer almıştır ve grubun sembol parçalarından biri haline gelmiştir. Aynı zamanda bu parça The Game, American Dad!, Big Little Lies, Supernatural, The Sopranos gibi dizi ve filmlerde de yer almıştır.

Grace Slick’in ilk yazdığı şarkılardan biri olan White Rabbit, Alice’s Adventures in Wonderland eserinin çocuk kitabı olarak görülmesine bir eleştiri olarak yazılmıştır. Alice adlı kızın bir tavşan deliğinden geçtiği Harikalar Diyarı’ndaki maceralarını anlatan bu kitap, birçok kişiye göre Alice’in sihirli mantar etkisiyle gördüğü halüsinasyonları konu almaktadır. Hikayeye bu perspektiften bakılarak yazılmış olan parça, hikayede yer alan birçok karakterden bahsetmektedir. Şarkı Alice’in aldığı haplarla büyüyüp küçülmesi, tavşanın peşinden gitmesi gibi olaylara ve Beyaz Tavşan, Tırtıl, Beyaz Şövalye, Kırmızı Kraliçe, Tarla Faresi gibi karakterlere atıfta bulunur.

1967 yılında çıkan parça savaş karşıtlarının sembolü haline gelmiştir ve bu barış akımının en büyük tepkisi olarak nitelendirilen 1969 Woodstock Festivalinin de en dikkat çeken performanslarından biri olmuştur. Ancak ilginçtir ki, bu barış akımının tamamen karşı olduğu Vietnam Savaşı’nda da askerlerin en çok dinlediği parçalardan biri haline gelmiştir.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here