Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
243

Pek çokları tarafından Aşk ve Gurur olarak bilinen fakat orijinal adıyla Pride and Prejudice olan Jane Austen‘ın her rafta yerini alması gereken bu eseri, yazarın ikinci kitabıdır. İşte bu unutulmaz eserden bazı alıntıları sizler için derledik. İyi okumalar!

1) “Şiiri hep aşkın gıdası olarak düşünürdüm.”
“Sağlıklı, güçlü, iyi bir aşk için doğru olabilir. Zaten güçlü olan bir şeye her şey iyi gelir. Ama eğer zayıf, cılız bir eğilimse tatlı bir sone açlıktan öldürür onu.”

2) “Bizi asıl aldatan şey kendi gururumuzdur çoğu zaman.”

3) “Hiçbir şey alçakgönüllü bir görünümden daha yanıltıcı olamaz.”

4)”Gurur ve kibir farklı şeyler, ama sık sık aynı anlamda kullanılıyorlar. İnsan kibirli olmadan gururlu olabilir. Gurur daha çok kendimizle ilgili görüşümüze bağlıdır, kibir ise bizim hakkımızda başkalarına ne düşündürtmek istediğimize.”

5)”Kibir ve gururu dize getirebilecek tek gerçektir, aşk.”

6) “Onun gururunu ben de kolaylıkla hoş görebilirdim. Benim gururuma dokunmamış olsaydı.”

7) “Benim gerçekten sevdiğim insanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. Dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. İnsanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum.”

8) “Yapmacık bir tevazudan daha aldatıcı bir şey yoktur. Bu, dolaylı yönden böbürlenmenin ta kendisidir.”

9)“Eğer geçen Nisan’daki gibi hissediyorsanız, hemen söyleyin. Benim hislerim ve arzularım değişmedi. Ama ağzınızdan çıkacak tek bir kelime beni ebediyen susturur. Ama hisleriniz değiştiyse şunu söylemek zorundayım, vücudumu ve ruhumu büyülediniz, sizi seviyorum. Bugünden sonra bir daha sizden ayrılmak istemiyorum.” 

10) “Sen bana, gerçekten sevilmeye değer bir kadının sevgisini kazanabilmek için daha başka erdemlere sahip olmam gerektiğini öğrettin.”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
243

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here