Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Dünya üzerinde pek az şarkıcının ulaşabildiği, gerçekten de bir insandan çıkabilecek en tiz sesten bahsediyoruz: Whistle Register.

“Islık perdesi” veya “ıslık tonu” olarak da ifade edilen bu vokal tekniğiyle özellikle koloratur sopranolar, çok yüksek notalara (örn: Eb6, D7) çıkabilirler. Bir diğer anlatımla “whistle register”, sesin göğüs yerine kafaya çıkarılmasıyla yüksek perdelere çıkmayı kolaylaştıran kafa sesinden (falsetto) bile çok daha tiz; öyle ki, zaman zaman el yardımıyla çalınan ıslıktan ayırt etmenin zor olduğu bir ton.

Bu sesin üretimindeki fiziksel prosedür henüz bütün hatlarıyla bilinmemekte.

Kelly Clarkson

Konuşurken ve birçok şarkıyı söylerken kullandığımız standart göğüs ve kafa seslerinden farklı olarak, çok geniş bir ses aralığına sahip. Ender bireylerde ve özellikle kadınlarda görülmekle birlikte ıslık tonu bazı çocuklarda, bebeklerde ve nadiren erkeklerde de ortaya çıkabiliyor. Düzenli çalışmayla, yatkınlığı olan bireylerin bu noktaya ulaşması mümkün olmakla beraber, birçok kadın sesi de ıslık tonuna ulaşmaya elverişli değil.

Ariana Grande

Islık tonu, yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok koloratur sopranonun ve bazı ünlü şarkıcıların bazen ani ve güçlü yükselişlerde, bazense uzun ve sakin bölümlerde yararlandığı bir vokal tekniğine dönüşmüş. Kontrollü ve stabil şarkı söylemenin oldukça zor olduğu bu tekniğe performanslarında yer veren bazı şarkıcılar arasında Mariah Carey, Christina Aguilera, Jessie J, Hayley Williams (Paramore) gibi isimler göze çarpıyor.

Ne var ki bu isimler arasında, 90’lardan bu yana birçok şarkısında ve performanslarında ıslık tonunda gezinmiş ve bu olayı meşhur etmiş asıl isim diyebileceğimiz, 5 oktavı aşan bir ses aralığıyla, gelmiş geçmiş en değerli seslerden birisi var: Mariah Carey.

İşte, izlerken ağızları açık bırakan bir Mariah Carey derlemesi.

Islık tonu dendiğinde akla gelen erkek sanatçılar arasında ise Adam Lopez var.
Piyanodaki en ince re sesinden (D7) bile daha incesine çıkmış; izleyeceğiniz videoda çıkarttığı do sesiyle 7 oktavlık piyanoda dahi olmayan bir notaya çıkarak bir erkeğin ulaştığı en yüksek perdeyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş isim Lopez.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here