Veronika kimdi ve neden ölmek istiyordu? Çok basit, günümüz depresyonunun altında ezilen ruhunun sonunda huzura kavuşmasını istiyordu. Peki Veronika kimdi? Sen misin? Yoksa ben mi?Aslında Veronika hepimiziz.

Paulo Coelho’nun Veronika Ölmek İstiyor eseri, genç bir kız olan ana karakterimizin bazı gerçekleri yüzümüze vurduğu romanıdır. İşte sizler için kitapta altı çizilmesi gereken yerleri derledik. İyi okumalar!

1) “Hayatı kendi gözlerimle görmeye başlamak istiyorum.”

2) “Herkes hayal kurar da yalnızca pek az kişi hayallerini gerçekleştirebilirse, hepimiz korkağız demektir.”

3) “Sizin gibilerin arasında yaşamaya mahkûmum. Her gün, her gece binlerce ölüm yaşıyorum, birinizin bile şu kadarcık umrunda değilim.”

4) “Sanki yabancı bir ülkedesin. Çevrede olup biten her şeyi görüyor, anlıyorsun ama istediğini anlatmaktan, dolayısıyla da yardım bulmaktan umutsuzsun. Çünkü orada konuşulan dili bilmiyor, anlamıyorsun .”

5) “İnsanlar farklı olmaktan neden bu kadar korkarlar?”

6) “Oradaki herkes kendi yaşamını yaşamaya baksa, başkalarına karışmaya da kalkmasa, Tanrı her anın, her buğday tanesinin, gökyüzünde bir görünüp bir sonraki saniye yok olan her bulut parçasının içinde bulunabilirdi.”

7) “İnsan hiçbir şeye alışmamalı.”

8) “Bir sürü insan başkalarının başına gelen korkunç olaylardan sanki gerçekten üzgünmüş ve yardım etmek istiyormuş gibi söz ederlerdi, ama işin gerçeği, başkalarının acılarından zevk aldıklarıydı; çünkü böylece kendilerinin mutlu ve şanslı olduklarına inanabiliyorlardı.”

9) “Tanrı varsa bu dünyayı erkenden terk etmeyi seçen yaratıklara karşı cömert davranacaktır, hatta bizi burada vakit harcamaya zorladığı için özür bile dileyebilir.

10) “Hepimiz kendi dünyamızda yaşıyoruz ama yıldızlı bir gecede gökyüzüne bakarsan oradaki binlerce dünyanın birleşerek takımyıldızlar güneş sistemleri gezegen toplulukları kurduklarını görürsün.” 

 

Kaynak: Veronika Ölmek İstiyor, Can Yayınları, 2017

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here