“KÖK” ismiyle dünyaya gözlerini açan oluşum daha sonradan “KUAN” ismiyle taçlandırılarak adımlarını atmaya devam ediyor. Demircan Demir‘in Barkın Çoruh ile başlatmış olduğu gönül meselesini, doğaçlama havasından ötürü herhangi bir müzik grubunun ve türünün çatısı altında göstermek kifayetsiz kalıyor. Buna karşın icra ettikleri sanatı özgün ve etnik müziğin altına yazabiliriz. Ayrıca Anadolu‘yu derinden ve candan hissetmenize vesile olacak Alevi deyişlerini ya da Bektaşi nefeslerini yorumlayan KUAN’ı kulağınız işitmeye başladığı ilk lahzadan* itibaren bedeninizi canınızdan alıkoyacak ruhani bir yolculuğa çıkartacağından şüphemiz yok.

Cana can katan ezgileriyle müziğe farklı bir nefes getiren KUAN, sanata farklı bir pencereden bakmanıza imkan sağlıyor. Kelime anlamı olarak, insan varlığına kavram olarak verilen ilk ad ve zen öğretisinde ustaların öğrencilerine sorduğu ve cevabı akıl yoluyla verilemeyen sorulara verilen isim olan KUAN sözcüğü aynı zamanda “kuantum” kelimesinde de yer alıyor.

(Kaleiçi, Antalya – 2014)

Zaman içerisinde Çağrı Akoğlu, Tahir AyneSelda Özdemir ve Macithan Terzioğlu isimli müzisyenlerle de çalışan KUAN, ruhani seferine Demircan Demir ve Barkın Çoruh ile devam etmektedir. İcra ettikleri müzikle, sonsuz evrende insanoğlunun kendini bulması yolunda rehberlik eden KUAN’ın kayıtlarda ve konserlerde kullandıkları enstrümanlar da gözden kaçmıyor. KUAN’a en başta Demircan Demir’in ürettiği enstrümanlardan Santur, BansuriNeyBendir, Kabatar, Dertbaz ve Turna  ardından alışılagelmedik sesler çıkaran Hang Drum ve Didgeridoo gibi enstrümanlar eşlik ediyor.


(KargART, İstanbul – 2016)

Doğanın akışından ilham alan KUAN’ın şimdilik “Yol” (2011), “Har” (2012), “Gam” (2013), “Dem” (2013) ve “Tüm” (2017) isimleriyle anılan 5 albümü mevcut. Ayrıca KUAN grubuna can veren Demircan Demir bir yandan solo performanslarıyla da dikkatlerden kaçmıyor, Kasap Havası filmi için yapmış olduğu müziklerle 2015 yılında Altın Koza Film Festivali en iyi film müziği ödülüne layık görülmüştür.

Ruhani yolculuğa hazırsanız başlıyoruz. KUAN grubundan dinlemeden geçmemeniz gereken parçaları derledik ve bir çalma listesi oluşturduk fakat diskografi bölümüne de göz atmayı unutmayın, keyifli dinlemeler!

Diskografi

1. KUAN – Aşk’tan Ötede Yol Olmaz
2. KUAN – Gönül Çalamazsan
3. KUAN – Söyletme
4. KUAN – Tokat’tan mı Geliyon
5. KUAN – Şeytan Bunun Neresinde
6. KUAN – Dağlar Var
7. KUAN – Hashasi

1. KUAN – Ben Oyum Ki
2. KUAN – Ben Değilmişem
3. KUAN – Aşk Bir Umman
4. KUAN – Var
5. KUAN – Değirmen
6. KUAN – Minnet Eylemem
7. KUAN – İpek Telli Saz Getir

1. KUAN – Konar Göçer
2. KUAN – Al Cenneti Çal Başına
3. KUAN – Haydar Haydar
4. KUAN – Can
5. KUAN – Rahman’ın Nuru
6. KUAN – Masal
7. KUAN – Hanane
8.
 KUAN – Dünya
9.
KUAN – Turna

1. KUAN – Güldür Gül
2. KUAN – Tokat Türküsü
3. KUAN – Pirlere Niyaz Ederiz
4. KUAN – Konar Göçer v2
5. KUAN – Haydar Haydar
6. KUAN – Güzel Ne Güzel Olmuşsun
7. KUAN – Ötme Bülbül
8.
 KUAN – Sultanım Ali
9.
KUAN – Erenler (Live Street)
10. KUAN – Sev Beni Beni

1. KUAN – Suyun Öyküsü
2. KUAN – Al Cenneti
3. KUAN – 5GEN
4. KUAN – Hakikat Kervanı
5. KUAN – Kelâm
6. KUAN – Gün Gelir
7. KUAN – Gülbahar
8. KUAN – Birds
9. KUAN – Söyle
10. KUAN – Ben Yana Yana
11. KUAN – Guts
12. KUAN – Can Kafesten Uçmadan Gel

Bonus

İsteriz ki KUAN’ı bir de canlı bir şekilde candan izleyin, işte YouTube kanalı üzerinden paylaşmış oldukları canlı performanslardan bazıları, keyifli seyirler!

İçerik Sözlüğü

Lahza: Zamanın bölünemeyecek kadar kısa bir parçası, an.
Santur: Osmanlı’da kullanılan Kanun’a benzer İran, Irak ve Hindistan kökenli vurmalı bir çalgıdır.
Bansuri: Hint flütü olarak da bilinen altı ya da yedi delikten oluşan Bangladeş, Nepal ve Kuzey Hindistan’da yaygın olan üflemeli bir çalgıdır.
Bendir: Tahta kasnağa deri gerilerek yapılan, Klasik Türk Müziği’nde ve özellikle Mevlevi zikr musikisinde “Def (Tef)” adıyla anılan vurmalı bir çalgıdır.
Dertbaz: Görünüş olarak Bağlama’ya benzeyen fakat sapı daha kısa, Demircan Demir’in üretmiş olduğu telli bir enstrümandır.
Kabatar: Tasarımı Demircan Demir’e ait olan, saz benzeri telli bir enstrümandır.
Turna: Emin olmamakla birlikte Demircan Demir’e ait bir başka enstrüman. “KUAN – Turna” parçasındaki “Üç telli dört telli beş telli turnam.” sözüne göre telli bir çalgı.
Hang Drum: Felix Rohner ve Sabina Schärer isimli iki İsviçreli müzisyenin 2000 yılında yapmış oldukları, iki yarım küreden meydana gelen vurmalı bir enstrümandır, Handpan olarak da bilinir.
Didgeridoo: Kuzey Avustralya yerlileri tarafından son 1.500 yıl içerisinde geliştirilen ve bugünkü halini alan dünyada da kullanımı yaygın olan bir rüzgar enstrümanıdır. Sınıflandırmak gerekirse nefesli çalgılar sınıfında ağırlayabiliriz.


(Kabak Valley Yoga Fest, Fethiye – 2014)

*** Daha fazla KUAN dinlemek için KUAN’ın YouTube ve SoundCloud kanallarına göz atabilirsiniz.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 45

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here