Bazen bir filmi çok sevmeseniz bile herhangi bir sahnesinde çalan şarkıyla sizi etkilemeyi başarır. Hayatımızda da bazı anlar öylesine büyüleyici ve farklı hissettirir ki, gerçeklerden uzaklaşırız ve kendimizi bir filmin içindeymiş gibi hissederiz. İşte size tam da bu duygu yoğunluğu yaşadığınız anlarınızda eşlik edebilecek 5 muhteşem şarkı derledik. Keyifli dinlemeler.

1) Koop – Koop Island Blues

Magnus Zingmark ve Oscar Simonsson‘ın 1995 yılında bir araya gelerek oluşturduğu elektronik caz grubu Koop iki kişiden oluşsa da albümlerinde bir çok sanatçıya yer vermektedir. Waltz for Koop albümüyle 2003 yılında İsveç Grammy Ödülünü kazanan grup eserlerini eski şarkılardan kestikleri sample’lardan oluşturmaktadırlar. Ane Brun tarafından yorumlanan, Koop İsland albümlerine ait olan bu güzel şarkılarının kısa film tadındaki klibini izlemelisiniz.

”Hello my love, it’s getting cold on this island. I’m sad alone, i‘m so sad on my own”

 

2) Mark Kelly & Soraya – Under the Jasmine Tree

Arapça ve İngilizce seslendirilen, bünyelerde tekrar tekrar dinleme isteği uyandıran, büyüleyici bir şarkı.

”No, it’s not easy no when you leave me under this jasmine tree”

 

3) Lykke Li – Until We Bleed

Albüm yapımcısı Kleerup‘un aynı isimdeki albümüne ait olan bu şarkıyı Lykke Li seslendiriyor. Tam adı Li Lykke Timotej Zachrisson olan 1986 doğumlu sanatçı indie pop, elektronik müzik ve dream pop türünde müzik yapmaktadır. 2006 yapımı Factory Girl filminden kesitlerle oluşturulan klibiyle daha da etkileyici hale gelen şarkı sözleriyle de sizi büyülemeyi başaracak.

”And if Cupid’s got a gun, then he’s shooting”

 

4) Starsailor – Love Is Here

İngiliz rock grubunun hikayeleri lisede başladı. Bass gitarist James Stelfox ve davulcu Ben Byrne beraber çalışırken vokalistlerinin hastalanmasıyla okul korosunda çalışan James Walsh‘u aralarına aldılar. O sıralarda bir kilisede org çalan Barry Westhead‘ın da katılmasıyla efsane grup bugünkü halini aldı. 2001 yılından itibaren bir çok single çıkaran grubun 5 adet albümü bulunmakta. Aynı ismi taşıyan albümlerine ait bu şarkı ise söz ve müziğiyle oldukça başarılı.

”Can you feel it? Love is here”

 

5) Michelle Gurevich – Party Girl

Sahne adı Chinawoman olan Rus asıllı, Kanada doğumlu sanatçı slowcore ve art-pop türünde müzik yapmaktadır. Müzik hayatına arkadaşının ısrarıyla bir şarkısını Myspace koymasıyla başlayan sanatçı ilk albümü olan Party Girl‘i 2007 yılında yayınladı. Farklı ses tonuyla dinleyenleri etkilemeyi başaran müzisyenin en özel eserlerinden olan bu şarkısını dinlerken kendinizden parçalar bulabilirsiniz.

‘I used to cry but now I don’t have the time”

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here