Warner Bros. merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Burbank kentinde yer alan sinema, televizyon ve müzik şirketlerinde faaliyet gösteren bir eğlence şirketidir.

Bakın Warner Bros. bugünkü haline nasıl gelmiş:

  •  Benjamin Warner ve karısı Polonya’da yaşayan Yahudi asıllı bir aileydi. Çocuklarına daha iyi şartlar sunabilmek için Polonya’dan Amerika’ya göç ettiler. Muhtemelen isimleri ve soy isimleri farklıydı. Burada yeni bir hayat kurmaya karar verdiler ve isimlerini, soy isimlerini değiştirdiler. Bu çekirdek aileye Harry’den sonra Sam Warner, Albert Warner ve Kanada’da dünyaya gelen David ile Jack katıldı.

  •  Genç yaşlarında dört kardeş de yeni yeni ortaya çıkan sinema sektörüyle ilgileniyordu. Kiraladıkları bir projektör ile Pensilvanya ve Ohio’da The Great Train Robbery filminin gösterimini yaptılar. Takip eden yıllarda New Castle’da bir tiyatro satın aldılar ve ismini Cascade Movie Palace koydular.
  • 1904 yılında Warner kardeşler Pittsburgh merkezli Duquesne Amusement ismiyle film dağıtımı yapmak amacıyla bir şirket kurdular. Şirket, Thomas Edison’un Motion Picture Patents Şirketi gelene kadar büyük kazanç elde etti. 1918’e gelindiğinde Warner kardeşler Hollywood’da Warner Bros. adıyla bir stüdyo açtılar. Sam ve Jack sinema çekimleriyle uğraşırken Harry ve Albert mali işlerle ilgileniyordu. Tüm bu gelişmelerin ardından 4 Nisan 1923 tarihinde Warner Bros. Pictures adıyla bir anonim şirket kurdular.
  • 1927’e kadar filmler bütünüyle sessizdi. Filmlere sadece piyano, keman gibi sesler eklenebiliyordu. Ve film belirli aralıklarla kesilip yazı geçişi oluyordu. Sessiz film döneminde başarılı olamadıklarına inanan kardeşler bir adım atmak zorundaydı. Sam Warner sesli dönem için kolları sıvadı. Jack’i ikna etti ve seslerin perdeye yansıtılması teklifinde bulundu. Ellerinde olan tüm parayı bu teknolojiye yatırdılar. Ve büyük bir ses mühendisliği şirketi ile anlaştılar. Bu durum onları zarara uğrattı.
  • Warner Bros. ciddi mali sorunlar yaşamaya devam ediyordu ve Warner Bros. bir  adım atmaya karar verdi. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları Al Jolson’un oynadığı The Jazz Singer‘ı piyasaya sürdüler. Film çok az sesli diyaloga sahipti ancak Jolson’un şarkısının ses parçalarını içeriyordu. Bu film tarihteki ilk sesli filmdi. Ve yüksek miktarda kazanç elde etmelerini sağladı. Sam, filmin açılışından önceki gece zatürreden vefat etti. Sam, tartışmasız Jack’in en sevdiği kardeşiydi. (Jack Warner’in agresif yöneticiliğinin Sam Warner’in ölümünden sonra başladığı söylenir.)
  • The Jazz Singer’ın başarısı sayesinde, stüdyoda nakit para birikti. Jolson’ın bir sonraki filmi The Singing Fool da bir başarıydı.
  • Kardeşlerden ilk olarak 1927’de Sam Warner ardından 1958’te Harry Warner, 1967’de Albert Warner ve 1978’te Jack Warner vefat etti.
  • Warner Bros. yüzlerce projeye imzasını attı. Sinema dünyasını Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi gibi serilerle tanıştırdılar. Bunların haricinde en bilinenlerden 300 Spartalı, Aşk, Barry Lyndon, Batman, Matrix, Cinnet, Define Avcıları, Felekten Bir Gece gibi daha sayamadığımız birçok filme imzasını atmış ve inanılmaz başarılar elde etmişlerdir.

  • Warner Bros. logosu, izlediğiniz filmin atmosferine göre tasarlanır. Örneğin Harry Potter serisinin ilk filminde daha bulutlu aydınlık bir logo varken son filmde daha karanlıktır.

Kaynakça:1, 2,3,4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here