Bir döneme damgasını vuran, müziği, sesi, tavrı ve tarzı ile kitleleri rock müzik tutkunu yapan müzisyen Amy Lee.

Bu yazımızda Bring Me To Life, My Immortal, Lithium, Sweet Sacrifice, Haunted gibi nice efsane parçada imzası bulunan sanatçının yaşam öyküsüne kısaca değinecek, hayatına dair pek az bilinenlerden bahsedecek ve eşsiz tınılarına yeniden kulak vereceğiz.

Amy Lynn Lee, 13 Aralık 1981’de Kaliforniya’da dünyaya geldi. Henüz 6 yaşındayken, 3 yaşındaki kız kardeşi Bonnie’yi kaybetti. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde müzikle alakadar oldu, koro başkanlığı ve çeşitli oyunlarda küçük roller aldı. Piyano eğitimi almasının ardından besteler yapmaya başlayan Amy Lee, Grammy ödüllü rock grubu Evanescence’nin kurucusu ve solisti oldu. Lee, rock müzikle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan nicelerinin bu tarza ısınmasına aracıyken, nicelerinin icra etmeye başlamasında rol modeldi. 2004 yılına ait konserindeki şu görüntüler sanıyoruz ne demek istediğimizi anlatmaya yetecektir:

Yazının bu kısmına gelmişseniz gerçek bir Evanescence ve Amy Lee hayranısınız demektir. O halde özlem gidermeye Evanescence müziklerini dinleyerek devam edelim mi? Şarkıları fonda çaladursun, biz susadığımız tınılarla bilmeyenler ve özleyenler için sanatçıyı anlatmaya devam edelim. Aşağıya en sevilen parçaları ile Evanescence çalma listesini bırakıyoruz:

Küçük yaşta kaybettiği kız kardeşi Bonnie için Fallen albümünde yer alan Hello’yu yazdı. Bu şarkı aynı zamanda Evanescence konserlerinde söylenmeyen tek Fallen parçasıydı. The Open Door albümündeki Like You parçasında da kardeşine göndermelerde bulunan sanatçı,  her seferinde sözlerinde ölümüne inanmak istemediğini ancak acımasız gerçeği kabullendiğini anlatıyor.

Müzikte etkilendiği isimlerin Mozart, Soundgarden, Michael Jackson, Björk, Tori Amos, Korn ve Nirvana olduğunu söylüyor.

Nitekim Korn sahnesinde Freak On A Leash parçasını Jonathan Davis ile birlikte seslendirmiştir.

Verdiği röportajlardan birinde müzikte benimsediği düşünceyi açık ve gösterişsiz ifadelerle şöyle dile getiriyor: ”Müziğimizle bizi dinleyenlere sadece, onların zaman zaman ümitsizliğe kapılmamaları gerektiğini ve melankolinin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu iletmek istiyoruz.”

Başka bir röportajında da kendilerine yakıştırılan ”Gotik” kelimesini reddettiğini, müzikleriyle hiçbir alakası olmadığını söylemiştir.

Amy Lee’nin hayatına dair bahsetmemiz gereken en önemli detay hiç şüphesiz, rock müzik piyasasındaki bir başka grup Seether’ın solisti Shaun Morgan ile yaşadığı kısa süreli aşk ve yankıları.

Bir buçuk yıl kadar süren aşkın meyvesi ise Seether ve Amy Lee ortak çalışması ile ortaya çıkan Broken parçası oldu.

Bu Seether grubunun ününe ün katarken, Shaun Morgan ve Amy Lee ayrılığını da beraberinde getirdi. Sonrası tam bir aşık atışması. Her albümde birbirlerine göndermeler yaptıkları şarkılar yazıldı. Merak edenler için: Tarihin Tozlu Sayfalarından Bir Aşık Atışması: Amy Lee ve Shaun Morgan

Ayrılık sonrası 6 ay boyunca yalnızca terapisti ile görüştüğü dönemde Amy Lee, kullandığı Lithuril ilacını işaret eden Lithium parçasını yazdı ve besteledi.

Depresyon dönemi öncesinde Evanescence’in eski menejeri tarafından cinsel tacize uğraması ve davalık olması gibi olumsuzluklar da yer alıyor.

Amy Lee, kayıtlardaki kusursuz yorumunu canlı performanslarında gösteremeyip, her konserde ses kaymaları yaşayınca şöhretin zirvesinde olduğu dönemde fazlaca eleştiriye maruz kaldı. Fakat bu onu ve sevenlerini etkilemedi.

Bir zamanlar rock müziğin divası olan Amy, şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş olsa da hâlâ onu eskiye özlemle dinleyen bir kitleye sahip. Mesela bu yazıyı okuyup Amy Lee dinleyicisi olmaya aday olanlar, anımsamak için burada bulunanlar gibi…

Hayatına dair farklı birkaç anekdot daha paylaşıp yazıyı bitireceğiz:

  • Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap filminin müziklerini hazırladı ancak fazla epik ve karanlık bulunduğu için geri çevrildi. Hatta The Open Door albümündeki bazı parçaların bahsi geçen müzikler olduğu iddia edildi. Daha sonra bu iddialar film yapımcıları tarafından yapılan bir açıklamayla reddedildi.
  • 6 Mayıs 2007’de uzun süredir arkadaşı olan Josh Hartzler ile evlendi. Bring Me To Life ve Good Enough parçalarını yazarken ondan ilham aldığını açıkladı. 2014’te ilk çocuğu Jack Lion‘u kucağına aldı.
  • Amy Lee söz yazarlığı ve bestekarlığının yanı sıra giydiği bazı kıyafetleri tasarlayan bir tasarımcı.
  • Defalarca yılın enleri arasında yer aldı.
  • Dekolteye tepki amaçlı dekolte giydiği bir klip çekti. Döneminde dekolte ile dikkat çekmeye çalışan ünlü camiasını verdiği röportajlarla da defalarca eleştirdi.
  • Johnny Cash’in Gods Gonna Cut You Down şarkısının klibinde üzerinde Tim Burton’un ceketi ile yer aldı.
”Üzülmek bazen muhteşemdir.”
   Amy Lee

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek sanat ile hür, sanat ile özgün kalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here