İnternetin, dizi sektörünü günümüzdeki kadar ele geçiremediği dönemlerde; yerli yapımlardaki konu tekrarlarından sıkılanların tek bir paydada toplandığı yer, CNBC-e dizileriydi. Gerek konularının bizim yerli yapım dizilerimizin çoğundan farklı olması gerek dizi süresindeki hatırı sayılır kısalık; bu dizilerin memleketimizde bir hayran kitlesinin oluşmasına vesile olmuştur.

1. Two and a Half Man (2003-2015)

Başarılı komedi dizisi, bekar ve çapkın olan Charlie isimli bir müzisyenin, karısından yeni ayrılmış kardeşi Alan ve onun oğlu Jake ile birlikte aynı evi paylaşması konusunu işleyerek bu sorunu seyirci önüne sunar. İlk başlarda Charlie, düzenlerini bozdukları için abisini ve yeğenini yanında istemese de daha sonradan uzak kaldığı aile havasını içten içe hissetmeye başlayınca, kendisi de bu durumdan giderek hoşlanmaya başlar. Tam anlamıyla bir sitcom olan bu komedi dizisi, esprileri ve yapmış olduğu göndermeleri ile oldukça fazla kişi tarafından ilgi ile takip edilmiş,  bu ilgi de dizinin başarısını arttırarak art arda üç kez 2006, 2007 ve 2008 sezonlarında Emmy Ödülleri‘ne aday gösterilmesine vesile olmuştur.

2. My Name is Earl (2005)

Hayatta, kendi ailesi de dahil olmak üzere hiç kimseye bir iyiliği dokunmamış sempatik bir kötü adam olan Earl Hickey, bir gün piyangodan büyük ikramiyeyi tutturur. Şans budur ki yıllardır yapmış olduğu kötülükler, bu sempatik hırsızın peşini bir türlü bırakmaz ve kazandığı paranın hayrını göremeden bir trafik kazası geçirir. Geçirmiş olduğu bu trafik kazasıyla, hayatında yapmış olduğu kötülükleri sorgulamaya başlayan Earl Hickey, artık daha iyi bir adam olmaya karar verir ve bu güne kadar yapmış olduğu kötülüklerin bir listesini çıkararak saf kardeşi Randy ile birlikte, daha iyi bir adam olma yolunda maceralara atılır. Yayın hayatına başladığı günden beri oldukça sevilen bu yabancı dizi, memleketimizde Hakkını Helal Et ismi ile 2007 yılında uyarlanmış; ancak orijinali kadar çok tutulmayan dizi, 2008 yılında final vermek zorunda kalmıştır.

3. The Simpsons (1989)

1989’dan beri yayın hayatında olan Amerika’nın en meşhur ailesi, aynı zamanda en uzun süre yayınlanan çizgi film sıfatını da üstleniyor. Hayali bir memleket Springfield‘da yaşayan bu aile; bira düşkünü tembel ve obur bir baba, saçları karakterinden daha fazla dikkat çeken duygusal bir anne, serseri, sorumsuz bir ağabey, çevre meselelerine oldukça duyarlı, aktivist bir abla, henüz daha hiç bir şeyin farkında olamayacak kadar küçük bir kardeş ve sürekli kundakta kalan ailenin en küçük bireyinden oluşur. Gerek kendi içlerinde gerek dizideki diğer karakterler ile girmiş oldukları çatışmalarla, kendilerine geniş bir hayran kitlesi yaratmayı başarmışlardır.

4. The 24 (2001-2010)

Bir devlet ajanı, ülkesini kaç defa kurtarabilir? The 24 dizisinde bu sorunun cevabını, ajan Jack Bauer veriyor bizlere. Bir polisiye dizi olan ve hemen hemen tüm polisiye yapımlardaki gibi aynı konuları ele alan bu başarılı dizi, yapım aşaması ve çekim teknikleri ile rakiplerinden ayrılmayı başarıyor. Dizide başrol karakterimiz CTU ajanı Jack Bauer’un, düşmanlarını yakalayabilmesi için 24 saatten az bir zamanı vardır. Yayın hayatına başladığı zamanlarda, TV ekranlarını 4 parçaya bölüp ekranda saati göstermesi gibi, izleyiciler açısından pek alışık olunmadık görüntülere yer verilmiştir. Dizi, bir dönem Müslümanları terörist olarak gösterdiği gerekçesiyle pek sevilmese de diziyi her daim canlı tutan heyecanlı hikâyesi ve bu hikâyeyi bizzat yansıtan başarılı oyuncu kadrosuyla, kendisine has bir hayran kitlesi oluşturmayı başarıyor.

5. The Sopranos (1999-2007)

The Sopranos dizisi, bizim yerli dizilerimizde çokça işlenen bir konuyu ele alır. Ana hatları ile bir mafya hikayesinin anlatıldığı dizide; Amerikan ve İtalyan menşeili bir mafya babası olan Tony Soprano, karıştığı pis işlerini ailesine bulaştırmadan yürütmeye ve bu ikisi arasında bir denge kurmaya çalışmaktadır. Her ne kadar dizinin konusu mafya odaklı da olsa, aile bağlarına da yer yer değinir.

6. Scrubs (2001-2010)

Bir hastane komedisinin anlatıldığı dizi, çerez sayılabilecek ölçüde kısa olan süresi ve uzun uzadıya devam eden bir komedi filmini aratmayacak nitelikteki esprileri ile, bir dönemin Netflix’i olan CNBC-e kanalının vazgeçilmez yapımları arasında yerini almıştır. Gerçekte var olmayan kurgu bir hastanede geçen ve başrol John Dorian karakterinin iç anlatımı ile yayınlanan dizi, tıp fakültesinden yeni mezun olan iki yakın arkadaşın, stajyer olarak aynı hastanede görev almasını işler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here