İkinci Yeni’nin ters direği, kelimelerle bir oyun hamuru gibi oynayan şair Ece Ayhan’dan ve belki de tahmin edemeyeceği bir toplumsal örgütlenmeye dokunan hikâyesinden bahsedeceğiz biraz.

Bireysel şiir olarak da adlandırılan, imgelere dayalı İkinci Yeni şiirinin içerisinden çıkan tek dizenin toplumsal bir harekete sloganlık yapacağı o dönemlerde tahmin edilemeyecek bir durumdu muhtemelen.

AŞK ÖRGÜTLENMEKTİR

Ece Ayhan’ın şiire yeni bir boyut kattığı Mor Külhani cümle yapıları, söylemleri ve bakışı olarak topluma bir sesleniş niteliğindeydi. Aksi bir huysuz olarak nitelendirilen Ece Ayhan bu şiirinde de yine o huysuz yanını bir nebze bizlere hissettirmiş nidâlarında toplumu abiler diye nitelerken aslında o abilik taslamaktan geri durmamıştır. Reddettiği tek düze hayatı toplumunda reddetmesini istemiş dizelerinde, abiliğini de bu yüzden koymuş aslında ortaya denir zaten her zaman arkasından.

Ece Ayhan gibi tek düze hayatı reddetmiş, tüm varlığını bu yola adamış bir şairin dizeleriyle toplumun en renkli parçaları olan LGBT+ bireylere önderlik etmesi ise bizi pek de şaşırtmayacak bir durumdu aslında.

LGBT+ bireylerin oluşturduğu dayanışma kuruluşlarında, Onur Yürüyüşleri’nde sıkça kullanmaya başladığı “Aşk Örgütlenmektir.” söylemi daha sonra daha da geniş kitlelere hitap etmeye başlayacaktı.

Hayattaki en büyük tutkulardan biri olan bireysel aşkı toplumsal bir harekete dönüştürebilmek ise Ece Ayhan gibi bir kelime üstadının başarabileceği bir şeydi elbet.

Aşk Örgütlenmektir söyleminin içindeki derin anlam ve yaşam tutkusu hayata karşı sorumluluk hisseden tüm bireyleri çatısı altında toplamış durumda. Dünyayı güzelleştirmek isteyen herkes, hepimiz; Aşk Örgütlenmektir, aşk tutkudur ve dünya bizim tutkumuzu yaşadığımız coğrafyamız.

Şimdi bu coğrafya için Ece Ayhan’ın bu satırları için, Turgut Uyar için, Orhan Veli için, Nazım Hikmet için, bu dünyayı güzelleştirmek isteyen herkes için güzelliğe bir adım atalım.

Çok yaşa Ece Ayhan..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here