Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
322

Şarkıların ruhları vardır ve her ruh bir anıyla, düşünceyle ya da uğruna verilmiş savaşlarla dillenir. Bu ruh tarihtir, dönemini ve yaşananları yansıtır. Güçtür, insanları bir araya getirebilir. Ve sonsuzdur, zamanı geçse bile içinde her daim anıları barındırabilir.

En çok bilinen İtalyan halk şarkılarından, en az bir kere kulağınıza çalınmış olması muhtemel, çıktığı tarihi noktadan çok daha farklı yerlere taşınmış, çok daha farklı amaçlarla dillere dolanmış bir şarkıdır Bella Ciao. Kimin yazdığı bilinmez, yazılma amacı ise fikirlerin harmanladığı süreçle değişmiş olan bu şarkının tarihsel gelişimine bakalım.

Bella Ciao şarkısının ana vatanı, İtalya’nın kuzeyinde bulunan geniş ve verimli bir ova olan Po Ovası’dır aslında. Bu ova ülkenin nüfus yoğunluğu bakımından ileri gelen bölgelerinden biri olmuş, yıllarca birçok çiftçiye de geçim kaynağı olmuştur. Her ne kadar şarkının bestecisi ve söz yazarı bilinmese de, şarkının sahiplerini bu alanda yıllar önce yaşamış ve pirinç tarlalarında çok güç koşullarda çalışmış, zorluklarla başa çıkmak adına hayat savaşı vermiş insanlar olarak görmek yanlış sayılmayacaktır.

İlerleyen yıllarda II.Dünya Savaşı’nın da patlak vermesiyle beraber bu folklorik şarkı farklı bir şeyi simgeler hale gelmiş ve amacını değiştirerek daha büyük bir topluluğa hitap eder olmuştur. Şarkının ün salmasına sebep olan olayların başında, İtalya’da öncelikle Benito Mussolini ve faşizme karşı, sonrasında ise Alman işgalcilere karşı duran ve bir mücadele veren anti-faşist direnişçiler tarafından, sözleri değiştirilip savunulan düşünceyi temsil eder hale getirildikten sonra, marş olarak benimsenmiş ve söylenilmeye başlanmıştır. Toplumların tarihlerinde simgesel hareketler ya da sanat eserlerinin bir direnişe öncülük ettiği veya simge kabul edilip farklı düşünceleri aynı çatı altında topladığı görülmüştür. O yıllarda da bu direnişin kalbini yaşatan, farklılıkların odak noktası olan şarkıdır Bella Ciao.

Savaşın bitmesiyle beraber etkisinin azalacağı düşünülen Bella Ciao şarkısı, savaştan sonra da söylenmeye ve belli bir davanın peşinden ilerleyen insanları temsil etmeye devam etmiştir. Devrim şarkısı olarak da bilinen bu şarkı onlarca farklı dilde seslendirilmiş ve farklı sözlerle yeniden zihinlere dolmuştur.

Müzik ve genele bakıldığında sanat, kendini ifade etmenin, sesini duyurabilmenin ve bir şeyleri daha anlamlı kılabilmenin naçizane bir yoludur. Çünkü duyguların ve sanatın bir dili, dini ve ırkı yoktur, evrenseldirler ve zamanları yoktur. Günümüz popüler dizilerinden olan La Casa De Papel‘de tekrar karşımıza çıkan Bella Ciao şarkısı da bu durumu örneklemektedir. Yıllar öncesinde yaşanmış bir savaşın izlerini üstünde taşımakta olan bu şarkı günümüzde de insanları etkisi altına alabilmekte ve görüldüğü gibi bizi bu araştırmaya yapmaya yönlendirebilmektedir.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
322

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here