Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
20

Bugün sizi halen eğitimine devam etmekte olan genç bir yetenek ile tanıştıracağız; Atlas Tuğsel. 11 Ekim 1996 yılında Ankara’da doğan Atlas, memur bir ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Konservatuvar sınavlarına hazırlanan ağabeyi sayesinde müziği keşfetti ve 7 yaşında keman dersleri almaya başladı. TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Çocuk Korosu sınavlarını kazandı. İpek Dereli Akçay, Özgen Gürbüz ve Feruzan Esmergül gibi isimlerle çalışma fırsatı yakaladı. Radyoda korist olarak yer aldığı dönemlerde birçok bant kaydında bulunan Atlas, 13 yaşında buradan mezun oldu. Ardından Ankara Devlet Opera ve Balesinin Çocuk Korosu sınavlarını kazanarak İpek Mutaf Böler ve Cumhur Böler gibi önemli isimlerden eğitim aldı. Bu dönemde Peter Ilich Tchaikovsky’nin eserlerinden biri olan “Fındıkkıran” temsillerinde de korist olarak görev alan Atlas opera eğitimini tamamlayamadan buradan ayrıldı.

“Normal hayatta davranışlarınızın karşılığını az veya çok alırsınız ve adalet algısı insan ilişkilerinde yanıltıcıdır. Lakin, bir enstrüman size bunu asla yapmaz. Karşılığı neyse onu verir size. Ne bir eksik ne de bir fazla.”

15 yaşında Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nin yetenek sınavlarını kazandı. İlk yılında, halen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasında ikinci keman grubunda çalışmalarına devam eden Nevzat Kalender’in öğrencisi olarak kabul edildi. Çok geçmeden TRT Ankara Radyosuna geri döndü, çok sesli gençlik korosu sınavlarında başarılı oldu ve TRT eğitimine başlamasından bir yıl sonra çalışmalarına ara verme kararı aldı. Lisede öğrenci değişim programı ile Romanya’ya giden genç sanatçı adayı lise eğitimi boyunca yurt içi ve yurt dışında konserler verme imkanı buldu. Nevzat Kalender ile çalışmalarına son verdikten sonra, iki yıl kadar Handan Darendelioğlu’nun yanında keman çalışmalarını sürdürdü. Gazi Üniversitesi sene sonu konserlerinde ve 25. yıl konserinde orkestrada görev aldı. Ardından Bilkent Senfoni Orkestrası üyesi olan Azeri Dr. Arif Möhsünoğlu ile keman çalışmalarına devam eden, sonrasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin yetenek sınavlarını birincilik ile  kazanan Atlas, vakıf bursuna nail oldu.

“İcra ettiğim veya dinlediğim müziğin içimde bir tohumun çiçek açması gibi yarattığı hissiyatı seviyorum. Müziği sevmemde ki en önemli etmenlerden biri de hayatım boyunca insanlardan cevap niteliğinde hiçbir yanıt alamamış olmamdı. Lakin, piyanonun başına geçtiğim zaman bastığım herhangi bir notanın bile benimle konuşmasını seviyorum. Bana bir cevap verebiliyor.”

Buradaki ilk yılında Barok Orkestrası’na kabul edildi. İkinci keman üyesi olarak orkestrada görevine devam ettiği aynı yıl, üniversitenin Gençlik Orkestrasında birinci keman grubunda çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalarına devam ederken, öğretim görevlisi Elif Ahıskal ile piyano derslerine başladı. Keman çalarken öğrenme açlığı çekmediğini söyleyen Atlas, radikal bir kararla kemanı bıraktı ve piyanoya yöneldi. Ardından piyano çalışmalarına Dr. Ekin Çoraklı ile devam etti.

“Attığım adımlar hiçbir zaman en iyisi olmak için atılan adımlar değildi bilakis sadece işi öğrenmek istiyordum.”

Klasik müzik eğitimini sürdürürken çocukluktan beri tutkusu olan Caz müziğe yöneldi. Böylece caz müziğe ve piyanoya olan tutkusu öğrenmeye olan zaafını tetikledi. Glenn Gould’un Bach yorumlarını referans aldığını söyleyen genç yetenek Hacettepe Ankara Konservatuvarı Caz Anasanat Dalını kazanmasıyla şu anda bölüm başkanlığı yapmakta olan Gökhan Somel ile çalışma imkanı yakaladı. Yakın zamanda Royal Akademi‘nin sınavlarına girmeye hak kazanan bu yetenek şu anda Gökhan Somel ve Ekin Çoraklı himayesinde eğitimine devam etmekte.
Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
20

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here