Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

Richard K. Morgan‘ın cyberpunk romanından uyarlanan Altered Carbon, 2018’de Netflix’te gösterime girmesiyle biz sevenleriyle buluştu. Zengin efektleriyle ve kaliteli çekimleriyle bilim kurgu gösterimlerinin arasında kendine yer buldu ve çok ses getirdi. Gerek 300 yıl sonrasında dünyadaki teknolojik gelişmelerin etkisiyle insani ve adaletli olanın eleştirisini yapan, gerekse yeni dünyada ölümsüzlük arzusunun bir erdem olmaktan çıktığını aktaran bu dizinin ilk sezonundan birbirinden güzel replikleri sizler için derledik. Keyifli okumalar.

1. “İlk ders, hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Varsayımlarını görmezden gel. Hiçbir şeye güvenme. Gördüklerine, duyduklarına, sana söylenenlere, hatırladığını sandığın şeylere. Bir konudan emin olabilirsin. Ölümden dönmek berbattır. Her seferinde.”

2. “Adaletsizliğe karşı öfke evrenseldir. Karşılık verme becerisi değil. Ve özünde şiddet her zaman, öyle veya böyle kişiseldir.”

3. “İnsanlık yıldızlara yayıldı. Eski denizciler gibi sonsuz uzayı keşfe çıktık. Ama bilinmeyenin içine ne kadar dalsak da en korkunç canavarlar yanımızda getirdiklerimizdi.”

4. “Sizi yakalarlarsa işkence yaparlar. Sanal da diğer her şey gibidir. Varsayımda bulunmayın. Ancak öyle karşınızdakini görürsünüz. Şunu anlamalısınız ki hiçbir şartlandırma sizi gözlerinizde sigara söndürülmesine, yakılarak öldürülmeye, tecavüz edilmeye, boğulmaya ve bunları tekrar tekrar yaşamaya hazırlayamaz. Dijital İnsan Nakli, birini sanal gerçekliğe sokarak ölesiye işkence edip sonra başa sarmayı mümkün kıldı. Zihin için acı, acıdır. İşkence, ölüm, tekrar. Sonunda pes edersin. Durmazsa çıldırırsın. Zihin aşırı stres altında ilginç şeyler yapar. Halüsinasyon, kaymalar, geri çekilme… Elçiler, bunları kullanmayı öğreneceğiz. Zor durumda verilen ani tepkiler olarak değil, bir oyundaki hamleler olarak.”

5. “Umutsuzluğa karşı koy. İlk adım, çaresizliği yaşamak. Dışarı çıkamayınca ne yaparsın? Oyuncuyu yenmen lazım, oyunu değil. Bazı şeylerden öldürerek kurtulamazsın.”

6. “-Baban inançlıydı. Bense sadece İsa’nın kanı için kiliseye giderdim, anlarsınız ya.

+Anne bizim geleneklerimiz var!

-Sevgisiz yaşamayı söyleyen geleneklerin mi? Trajedi bu, başka bok değil! Belki de tek bedenimiz olmalı. O zaman da keyfini çıkarmak lazım. Ömür boyu sıkışıp kalmamak gerek.”

7. “Acı sınırsız, sorgucu acımasız olacak. Bu bir eziyet evreni. Hiç bitmeyecek gibi gelecek. Hiç durmayacağını kabul et. İstediğin kadar bağır, ağla ve kanını akıt. Bırak, çözülmeye başladığını sansınlar. Bir şeyi unutma: Ormanda bir hayvan tuzağa yakalanır. Çırpınır, ısırır, kaçmaya çalışır. Kendi bacağını kemirir. Sen hayvan değilsin. Bir Elçi’sin. Tuzağa düşmedin. Bekliyorsun. Düşmanın, sorgucu değil. Düşmanın, umutsuzluk. Kurguyu onlar kontrol ediyor. Bekle, düşmanındaki zaafı gör ve sonraki sahneye geç.”

8. “-Dünya ne ara bu kadar karmaşık oldu?

+Tanrı insanları yaratınca.”

9. “Herkes yalan söylerken doğruyu söylemek sadece asilik değildir. Devrimci bir eylemdir. O yüzden doğruyu söylerken iyi düşün, çünkü bu bir silahtır.”

10. “Hakikati bulmak veri aramaktan öte bir şeydir. Benliği deşmek gibidir. Seni nereye götürürse götürsün gitmen gerekir. Çünkü hiçbir şey ilelebet saklı kalmaz.”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here