Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Artık seni sevmekten korkmuyorum.

İlk gösterim tarihi: 1970
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senaryo: Bülent Oran
Oyuncular: Türkan Şoray, Kadir İnanır, Müjdat Gezen, Ali Şen
Film müziğinin bestecisi: Orhan Gencebay, Metin Bükey

Ne varsa eskilerde var diyenler için Yeşilçam, bütün saflığı ve gerçekçiliği içinde barındıran değerli bir madendir. Masum aşklar, gerçek dostluklar, sahici acılar… Yetişebilen her nesil aşkı bu filmlerde gördü ve yaşadı. O büyük büyük aşkların içinde balık kokan bir kadın, kadının serseri kokusuna vurulan bir adam vardı. Başrollerini Türkan Şoray ve Kadir İnanır’ın paylaştığı Kara Gözlüm’ün yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz oturuyor. Türkan Şoray ve Kadir İnanır Yeşilçam’da kimyası en çok tutan ikili olarak anılıyor. İlginçtir ki Kara Gözlüm onların beraber boy gösterdikleri ilk film. Babasıyla birlikte balıkçılık yapan Azize, bu sırada sürekli bildiği tek şarkıyı söyler ve herkesi neşeye boğar. Bir gün Gazinocular Kralı Osman Azize’yi keşfeder ve onu işe alır. İşsiz bir klasik müzik bestecisi olan Kenan (nam-ı diğer Şopen) ise bu gazinoda garson olarak işe başlar. Zaman geçtikçe Azize’nin yıldızı parlar ve isimsiz gelen bestelerle birlikte büyük bir üne kavuşur. Hollywood’dan gelen film teklifi için ise tek bir şart vardır, meçhul bestecinin de onunla birlikte gelmesi.
“Söyleyeceğim ilk şarkıyı mutlu insanlara adıyorum. Bu şarkının benim için; tatlı-acı hatıraları vardır. Aşkın ne olduğunu ben bu şarkıyla öğrendim. Saadeti bu şarkıyla tattım. Bir şey daha öğrendim bu şarkıyla, her şeye sahip olmak isteyen elindekini de kaybediyor.

Neden bu filmi o kadar Yeşilçam filminin içinden çekip almalıyız?

Bir kadını/adamı olduğu gibi bütün güzellikleriyle ve bütün çirkinlikleriyle sevmek ne yazık ki günümüz meziyetlerinden biri değil. Çabalar çirkinliği güzel görmek için değil, onu güzelleştirmek, güzelleştiremeyince ters yöne büyük adımlar atmak üzerine. Belirlenen üst standartlar insan içgüdüsüyle birleşince her zaman daha iyisine doğru gidilen uzun ve yorucu bir koşu ortaya çıkıyor. Fakat bu filmde onca güzellik algısını ve onca standartı yerden yere vuran bir aşık var. Şopen, Azize’nin en çok balık kokusuna aşıktı. Onu süslü kıyafetler ve ışıklar altında değil, kırmızı şapkasıyla kese kağıdına tartmadan balık koyarken seviyordu. O olduğu için.

Sadece filmlerde olur denebilecek bu olaylar, oyuncuların muhteşem performanslarıyla ve çok özel şarkılarla gerçekmiş gibi film boyunca tebessüm ettiriyor. Bu vesileyle de son olarak filmde Balıkçı Azize’ye ses veren ve şarkıları seslendiren Belkıs Özener’i saygıyla anıyoruz.

Kenan: Bir zamanlar kara gözlü, yaramaz, balık kokan bir kızı sevmiştim.”
Azize: O benim işte. Kokla bak! Senin kara gözlün, balıkçı güzelin..”

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here