Yıllardır oyun oynayan, oyun dünyasını takip eden insanların bildiği ama sorulduğunda kendisinin bile nasıl bildiğini bilmediği fazlasıyla terim mevcut. “AFK’lar, DLC’ler, NPC’ler ve daha niceleri.” Gelin sizlerle hep beraber bu terimlere bir göz atalım. Eminim aranızda sizin bile kullanıp ama anlamını ilk defa öğreneceğiniz terimler mevcut. İki kısım olan bu yazımızın ilk kısmını okumamış olanlar buraya tıklayıp, ulaşabilirler. Keyifli Okumalar.

MMO

Açılımı “Massive Multiplayer Online” olup devasa çok oyunculu çevrim içi oyunlara denir.

Mod

“Modification” kelimesinin kısaltmasıdır. Oyunlara genellikle oyuncular tarafından eklenen eğlence ve kolaylık amaçlı eklentilerdir. GTA ve Skyrim mod’larıyla ünlü oyunlardandır.

Noob

Oyuna yeni başlamış olan beceriksiz oyuncular için kullanılır. Türkçe ‘çömez’ olarak da tabir edilebilir.

NPC

Açılımı “Non-Player Character” olup oyundaki bizim kontrol etmediğimiz karakterler için kullanılır. Mesela Witcher oyunundaki Triss ve Yennefer birer NPC’dir.

Patch

Oyunun yayınlanmasından belli bir süre sonra yapımcı firma tarafından oyundaki hataları düzeltmek amacıyla internet üzerinden yayımlanan yamalara denir. Son zamanlarda oyun yayınlanır yayınlanmaz patch gelmesiyle oyuncuların nefretini toplayan da bir sürü firma mevcuttur.

PvE

Açılımı “Player Versus Environment” olup oyuncuların gerçek oyuncular yerine yapay zekâ karakterlere karşı mücadele sergilemesidir.

PvP

Açılımı “Player Versus Player” olup oyunların gerçek oyuncularla mücadele sergiledikleri oyun modudur.

RTS

Açılımı “Real Time Strategy” olup gerçek zamanlı strateji anlamına gelmektedir. Hamle yaptıktan sonra beklemek zorunda kalmadığınız anında tepki aldığınız strateji oyun türüdür. StarCraft ve Age of Empires serileri en büyük örneklerindendir.

RPG

Açılımı “Role Playing Game” olup rol yapma oyunu demektir. Görevler alıp onları yaptıktan sonra teslim ettiğiniz, karakterinizi zamanla hem level hem de itemler açısından geliştirdiğiniz oyun türüne denir. The Witcher, Elder Scrolls ve Divinity Original Sin gibi oyunlar bu türün en büyük örneklerindendir.

Sandbox

Oyuncuların hedeflerine istediği şekilde yaklaşmalarına izin veren oyun tarzına denir. “Bir düşman var öldür ama nasıl öldürürsen öldür. Orası sana kalmış” mantığıyla hareket eder bu oyun türleri. Crysis, Hitman gibi seriler bu oyun türüne birer örnektir.

Third Person

Türkçesi “Üçüncü şahıs” olarak çevrilebilecek bu kamera açısının asıl olayı karakterimizi sırtından görüyor olmamızdır. Gears of War ve Assassin’s Creed serileri örnek olarak verilebilir.

Turn Based

Sıra tabanlı demektir. Bir hamle yaptıktan sonra düşmanımızın hamlesini beklediğimiz, ondan sonra tekrar yapma şansı kazandığımız oyun türleridir. The Banner Saga ve Final Fantasy gibi.

XP

Açılımı “Experience Point” olup tecrübe puanı şeklinde dilimize çevrilebilir. Görevlerden sonra veya düşman katlederek kazandığımız, karakterimizin level’ını yükseltmeye yarayan puanlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here