Yıllardır oyun oynayan, oyun dünyasını takip eden insanların bildiği ama sorulduğunda kendisinin bile nasıl bildiğini bilmediği fazlasıyla terim mevcut. “AFK’lar, DLC’ler, NPC’ler ve daha niceleri.” Gelin sizlerle hep beraber bu terimlere bir göz atalım. Eminim aranızda sizin bile kullanıp ama anlamını ilk defa öğreneceğiniz terimler mevcut. İki kısım olacak olan bu yazımızın ilk kısmı sizlerle. Keyifli Okumalar.

Adventure

Türkçe karşılığı ‘macera’ olmasından ötürü “içinde aksiyon olan oyunlara denir.” yanılgısına aman kapılmayalım. “Gez, araştır ve bulmacaları çöz.” mantığının işlendiği oyunların türüdür. Monkey Island ve Grim Fandango ise en çok bilinen örneklerindendir.

AAA (Triple A) Oyunlar

Büyük çaplı, yani yapımında çok büyük bütçelerin döndüğü yapımlar için kullanılır. Assassin’s Creed ve Battfield serileri gibi.

AFK

Açılımı “Away from keyboard” olup, klavyeden uzak olarak çevrilebilen, o an oyunun başında olmamak olarak kullanılan bir kısaltmadır. Özellikle online oyun oynarken “Beyler ben AFK, annem banyo yaptıracak.” şeklinde söylemler bolca duyarız

AI

“Artificial Intelligence” demektir ki bu da yapay zekâ anlamına gelir.

Ban

Nasıl uygunsuz bir davranış yaptığımızda okuldan uzaklaştırma alıyorsak, online oyunlarda da yasak olan davranışları sergilememiz konusunda olası uzaklaştırmanın adıdır. Kendisi İngilizce bir kelime olup Türkçesi “yasaklamak” diye de çevrilebilir.

Beta

Oyunun oynanabilir ama geliştirme sürecinde olan (Alfa) sürümünden daha iyi durumda olup ancak henüz çıkış yapmaya hazır olmayan oyunlar için kullanılmaktadır.

Boss

Türkçe karşılığı olan ‘patron’ kelimesiyle çok da alakası olmayan, bölüm sonu canavar diye de adlandırabileceğimiz, bir sonraki seviye için son engel olan düşmanlardır. “Abi Bloodborne’daki ilk boss’u bir türlü geçemedim.”

Bot

Özellikle çok oyunculu oyunlarda gerçek oyuncuların değil de yapay zekanın yönlendirdiği karakterlerdir.

Bug

Oyun içi hatalara denir. Eğer PUBG oynarken sürmekte olduğunuz aracınız bir anda haritanın içine girip sonsuzluğu gidiyorsa, hayırlı olsun bir bug’la karşılaştınız demektir.

Buff

Halihazırdaki bir karakterin veya bir mekaniğin güçlendirilmesi durumudur. “Reaper’a gelen son buff tüm Overwatch severleri üzmüş durumda.”

Checkpoint

Adı üzerinde ‘kontrol noktası’dır. Oyunda bir noktaya gelince otomatik olarak kayıt yapılan yerin adıdır.

Co-Op

Cooperative kelimesinin kısaltması olup, ‘işbirliği’ gibi bir anlama gelmektedir. Daha çok, çok oyunculu oyunlarda iki oyuncunun yapay zekaya karşı oynaması durumudur.

DLC

“Downloadable Content” yani indirilebilir içerik demektir. Oyun çıktıktan sonra oyuna gelen ekstra içerikler için kullanılır.

Easter Egg

Oyun içerisine gizlenmiş ufak göndermeler veya hoş sürprizler için kullanılır.

FPS

Açılımı “First Person Shooter” olup, oyunu birinci şahıs kamera açısıyla oynadığımız oyunlar için kullanılır. Mesela Call of Duty bir FPS oyunuyken, Witcher değildir.

Hack ‘n’ Slash

Önümüze gelen düşmanları sırasıyla parçalayıp attığımız oyun türlerinin ismidir. En iyi örnekleri God of War ve Bayonetta serileridir. Bir de Devil May Cry.

HUD

Oyun içindeki gösterge ekranına denir. Sol üstteki can barından tut da sağ alttaki mermi sayısına kadar hepsi HUD’dır.

Item

Oyun içi kullanılabilen tüm eşyalara denir. “Benim itemlerimin hepsi +9”

Lag

Bağlantı sorunundan ötürü meydana gelen gecikmeye denir. Sizin internetinizin indirme hızı, karşıdan gelen verinin hızından düşük olursa lag olur.

Level

Oyun içi seviyeler için de kullanılıyor olsa da çoğunlukla karakterimizin seviyesi için kullanırız.

Loot

Bir düşmanı veya kırılabilir eşyaları kestiğimizde içinden düşen kullanılabilir eşyalara ‘loot’ denir. “Nameless King boss’undan çok iyi loot’lar düşüyor oraya gidelim.”

 

Oyunlar için kullandığımız terimler tabi ki bunlarla sınırlı değil. Sizler için en önemli olanları derlemiş olduk. İkinci kısım ise pek yakında burada olacak. Takipte kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here