Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Massachusetts Tıp Derneği ve New England Tıp Dergisi tarafından düzenlenen bir etkinliğe katıldı.

Microsoft’taki yöneticiliğini bırakmasının ardından dünyada yaşanabilecek felaketlere dikkat çeken ve sosyal sorumluluk projelerine zaman harcayan Gates, etkinlikte yaptığı konuşmada oldukça ilginç bir açıklama yaptı.

 

Bill Gates, “Dünyanın çok ilerlemediği bir alan var. Bu pandemik hastalıklar. Dünya nüfusu arttıkça ve insanlık doğanın içinde yaşadıkça yeni patojenler her zaman ortaya çıkacak. Bazı insanlar ve küçük gruplar, bir gün gelecek ve silah olarak hastalıkları kullanacaktır.” açıklamasını yaptı ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde herhangi bir salgının 6 ayda 30 milyon kişiyi öldürebileceğini ve bu salgının, kontrol edilemeyen bilim insanları tarafından laboratuvarda üretileceğini açıkladı.

 

Devletlerin biyolojik silahlar üzerine yaptıkları yatırımlara da değinen Gates, dünya hükümetlerinin, 30 milyon insanı öldürebilecek silahlar yapmakla meşgul olduklarını belirtti ve “Biyolojik tehditler söz konusu olduğunda, bu aciliyet duygusu eksik. Dünya, savaş için hazırladığı aynı şeyleri ciddi bir şekilde pandemik hastalıklar için de hazırlamalı.” açıklamasında bulundu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here